Chojnow.pl
Nasza strona korzysta z plików Cookie. Czytaj więcej.
facebook twitter YT IG
Sign in Sign up
  • Polish
  • English
Cuprum arena

Ustawienie domu na działce względem stron świata

Author: A.Kurzawa
Creation date: 12 June 2018, 15:47


Ustawienie domu na działce względem stron świata

Czasochłonny i kosztowny proces budowania własnego domu powinien zostać bezwzględnie poprzedzony dobrym planem. Istotne będą nie tylko metraż budowli czy rozmieszczenie poszczególnych pokojów, ale również usytuowanie domu na działce.

Wybór działki

Gdy tylko inwestor ma taką możliwość, powinien wybrać działkę o jak najkorzystniejszej dla siebie lokalizacji. Ważną sprawą będzie zarówno rodzaj działki i charakter terenu, jak również jej najbliższe okolice. Tereny otoczone wysokimi i rozłożystym drzewami nie będą korzystnym wyborem w przypadku niskich, parterowych domów, głównie ze względu na trudności z ogrzewaniem budynku z powodu nikłego dostępu do światła słonecznego. Z kolei zbytnio odkryty teren nie da mieszkańcom posesji należytej prywatności. Wybierając działkę pod budowę domu jednorodzinnego najlepiej wybrać coś pośrodku - teren w otoczeniu innych domów, umiarkowanie zadrzewiony, ale oddalony od sąsiadów w sposób zapewniający intymność.

Światło słoneczne, a budowa domu

Coraz więcej osób prywatnych budujących swoje domy bardzo starannie projektuje każdy najmniejszy szczegół dotyczący tego przedsięwzięcia. Jednym z takich szczegółów jest dostęp do światła słonecznego. Jest to naturalny, najbardziej wydajny sposób doświetlania i dogrzewania pomieszczeń mieszkalnych. Wykorzystując światło wpadające przez przestronne okna można zaoszczędzić na rachunkach za prąd, a nawet zimą - za ogrzewanie. Dostęp do słońca daje również gwarancję tego, iż w domu będzie sucho, a także zmniejszy on prawdopodobieństwo zagrzybienia mieszkania w przyszłości. Obecnie jednym z najczęściej wykorzystywanych przez inwestorów i architektów sposobów ekologicznego prowadzenia domu jest usytuowanie go względem stron świata.

Jak postawić dom względem stron świata?

Przede wszystkim wytyczając działkę pod budowę domu inwestor powinien zorientować się względem stron świata - upewnić się, gdzie jest wschód, zachód, północ i południe. W przypadku południa usytuowanie domu nie ma większego znaczenia, ponieważ słońce świeci wówczas prostopadle. Podobnie gdy chodzi o północ, która w ogóle nie odgrywa tu żadnej roli, jedynie orientacyjną względem pozostałych stron świata. Istotny jest jedynie wschód i zachód, które mają kluczowe znaczenie dla doświetlenia pomieszczeń. Projekt architektoniczny powinien uwzględniać usytuowanie drzwi wejściowych od strony wjazdowej - czyli od ulicy, co jest najwygodniejszym rozwiązaniem. Dalej projektując rozkład poszczególnych pomieszczeń należałoby kierować się stronami świata.

Frontem do słońca

Pomieszczenia, w których spędzamy najwięcej czasu w ciągu dnia, powinny być usytuowane od strony wschodniej. W większości domostw jest to salon, kuchnia, jadalnia, a także pokoje dziecinne. Dzieląc dom niejako "na pół" za oś należałoby obrać prostą północ-południe. Wówczas, po prawej stronie (wschodniej) należy rozmieścić pomieszczenia dzienne. Strona lewa (zachodnia) może być przeznaczona na pomieszczenia inne - te, w których spędzamy mniej czasu. Korzystne jest usytuowanie od strony zachodniej garażu i kotłowni, które nie wymagają dostępu do światła naturalnego. Pomieszczenie zachodnie może też sprawdzić się w przypadku pomieszczeń "nocnych" - takich, w których spędzamy czas wieczorem. Może to być sypialnia, pokój do zabaw, taras, na którym spędzamy czas z przyjaciółmi wieczorem. Okna od strony zachodniej dobrze sprawdzą się również w łazienkach - szczególnie tych przestronnych, służących raczej jako pokoje kąpielowe. Zaglądające tam wieczorami słońce pomoże zaoszczędzić sporo na rachunkach za prąd w czasie, gdy spędzamy w łazience dużo czasu podczas wieczornych kąpieli. Również wszelkie pomieszczenia gospodarcze, takie jak pralnia, garderoba, czy inne miejsca, w których spędzamy mniej czasu, powinny zostać usytuowane po stronie północno-zachodniej.

Jak pogodzić plany z projektem architektonicznym

Nie zawsze projekt architektoniczny, który wybraliśmy spośród gotowych wzorów, jest w stanie sprostać usytuowaniu domu względem stron świata na konkretnej działce. Czasem trzeba wybrać "mniejsze zło", na przykład odwracając front domu tyłem do ulicy. Wybierając gotowe projekty w dobrej pracowni architektonicznej, takiej jak na przykład MG Projekt, warto zapytać architekta o domy przystosowane do usytuowania do drogi wjazdowej leżącej po konkretnej stronie świata. Można również zdecydować się na modyfikację istniejącego już projektu, albo nieco inaczej rozplanować rozkład pomieszczeń i ich przeznaczenie. Obecnie oferty biur architektonicznych pod względem gotowych projektów są tak korzystne i szerokie, że nie trzeba się uciekać do tak drastycznych rozwiązań, jak na przykład wycinanie drzew zasłaniających nam widok z salonu oraz światło słoneczne. Aby w domu mieszkało się jak najlepiej i jak najbardziej ekonomicznie, usytuowanie okien względem stron świata powinno być kluczowe przy wyborze konkretnego projektu.


Sklep Bigform