Chojnow.pl
Nasza strona korzysta z plików Cookie. Czytaj więcej.
facebook twitter YT IG
Logowanie Rejestracja
  • Polish
  • English

Czytelnicze wyprawki dla trzylatków. Projekt "Mała książka – wielki człowiek" w MBP

Autor admin
Data utworzenia: 31 sierpień 2018, 09:56 Wszystkich komentarzy: 0


Czytelnicze wyprawki dla trzylatków. Projekt "Mała książka – wielki człowiek" w MBP

Miejska Biblioteka Publiczna w Chojnowie od września uczestniczyć będzie w pilotażowym projekcie Instytutu Książki "Mała książka – wielki człowiek", który skierowany jest do dzieci urodzonych w 2015 roku i ich rodziców.

Akcja "Mała książka – wielki człowiek" wyrosła na sukcesie projektu bookstartowego na oddziałach położniczych w całej Polsce. Tym razem Instytut Książki chce, by wyjątkowe wyprawki czytelnicze otrzymali nie tylko rodzice nowo narodzonych dzieci w szpitalach, ale także trzylatki, które odwiedzą biblioteki biorące udział w akcji - w przypadku Chojnowa będzie to placówka przy placu Zamkowym.

Projekt swoją działalność rozpoczyna we wrześniu 2018 roku.

- Akcja ma zachęcić rodziców do odwiedzania bibliotek i codziennego czytania z dzieckiem. Każdy trzylatek, który przyjdzie do biblioteki, otrzyma w prezencie Wyprawkę Czytelniczą, a w niej: książkę „Pierwsze wiersze dla…” oraz Kartę Małego Czytelnika. Za każdą wizytę w bibliotece zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki z księgozbioru dziecięcego Mały Czytelnik otrzyma naklejkę, a po zebraniu dziesięciu zostanie uhonorowany imiennym dyplomem potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania - informują organizatorzy.

W wyprawce znajdzie się również co nieco dla rodziców. „Książką połączeni, czyli o roli czytania w życiu dziecka” to broszura informacyjna, przypominająca o korzyściach wynikających z czytania dzieciom oraz podpowiadająca, skąd czerpać nowe inspiracje czytelnicze. Dzięki akcji dziecko pozna ważne miejsce na czytelniczej mapie dzieciństwa (bibliotekę) i zostanie pełnoprawnym uczestnikiem życia kulturalnego.

- Badania wykazują, że dzieci wychowywane pośród książek są bardziej pewne siebie, mają większy niż rówieśnicy zasób słownictwa i dobrze rozwiniętą wyobraźnię. Pożytki z czytania mają także konkretny wymiar materialny: czytające dzieci osiągają sukcesy i zarabiają więcej od tych, które nie czytają - informuje Instytut Książki - Nieodłącznym elementem czytania dzieciom w wieku przedszkolnym jest obecność rodzica/opiekuna, który nie tylko wciela się w książkowych bohaterów, ale staje się przewodnikiem w nowej przygodzie przeżywanej wspólnie z dzieckiem, budując tym samym relacje, które z całą pewnością zaowocują w przyszłości.

Wyprawki Czytelnicze dla trzylatków można będzie odebrać w prawie 3 tys. bibliotek na terenie całej Polski - w tym w Chojnowie. Organizatorzy planują rozdać około 100 tysięcy wyprawek. Projekt jest finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

materiały prasowe/InstytutKsiążki,MBPChojnówKomentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj Komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.