Wędrówka od Kijowa po Dolny Śląsk z kolędą łemkowską i ukraińską [ZDJĘCIA]
10 stycznia sala widowiskowa chojnowskiego Dom Kultury gościła świąteczny koncert "Łemkowskie Betlejem", zorganizowany przez greckokatolicką parafię Narodzenia Świętego Jana Chrzciciela w Zamienicach. Przed licznie zgromadzoną publicznością zaprezentowały się lokalne - i nie tylko - zespoły, w świątecznym ukraińsko-łemkowskim repertuarze.
Koncerty "Łemkowskie Betlejem" to już wieloletnia tradycja. Od kilku lat wydarzenia organizowane są w Chojnowie. Organizatorzy chcą tym samym trafić do szerszej grupy odbiorców i przekazać część swojej tradycji - zaprezentować zwyczaje świąt Bożego Narodzenia w obrządku wschodnim.
- Początkowo były to koncerty, które odbywały się lokalnie. Pierwszy koncert miał miejsce w szkole w Rokitkach, później przenieśliśmy się do zbudowanej cerkwi, gdzie też mogliśmy się cieszyć tymi dźwiękami kolęd płynącymi z ich melodyki - wspomina Andrzej Peregrym, prowadzący wczorajszy koncert - W pewnym momencie pomyśleliśmy, czemu nie iść troszeczkę szerzej? Przecież kolędy tak naprawdę można rozumieć nie tylko słowem ale i sercem - nie ważne czy są śpiewane po angielsku, czy po rosyjsku, czy po polsku, czy po ukraińsku, czy po łemkowsku - dodaje.
Organizatorem koncertu jest Greckokatolicka Parafia Świętego Jana Chrzciciela z Zamienic, która do udziału w wydarzeniu zaprosiła przedstawicieli lokalnych samorządów, dyrektorów placówek oświatowych i instytucji kulturalnych oraz lokalne duchowieństwo.
Koncert rozpoczęła grupa Metajona z Kijowa. Nazwa zespołu z języka z greckiego oznacza nawrócenie. Zespół - który zaprezentował kolędy we własnej interpretacji - został założony w 2015 roku w Kijowskim Seminarium Duchownym.
Na scenie Domu Kultury zobaczyć i usłyszeć mogliśmy także: Oliwię Stefanowską - laureatkę konkursu Dziecięcych Talentów Polskiego Radia oraz półfinalistkę dziecięcych eliminacji do konkursu Eurowizji, zespół instrumentalno-wokalny z Zespołu Szkół Muzycznych, uczniów szkoły muzycznej w Głogowie, dziecięcą grupę Łastiwczata działającą przy Zespole Pieśni i Tańca Łastiwoczka, kwartet z greckokatolickiej parafii w Patoce oraz zespół z IV Liceum Ogólnokształcącego z Legnicy.
Uczestnicy wydarzenia prezentowali zarówno kolędy w języku łemkowskim i ukraińskim jak i jasełka, zwane na pograniczu polsko-ukraińskim wertepem.
Komentarze
09:56
09:37
11:26