Chojnow.pl
Zapoznaj się z naszą Polityką prywatności
facebook twitter YT IG
Logowanie Rejestracja
REKLAMUJ SIĘ NA CHOJNOW.PL SPRAWDŹ NASZĄ OFERTĘ BANERÓW I ARTYKUŁÓW SPONSOROWANYCH

Wędrówka od Kijowa po Dolny Śląsk z kolędą łemkowską i ukraińską [ZDJĘCIA]

Autor admin
Data utworzenia: 11 styczeń 2020, 23:35 Wszystkich komentarzy: 3


Wędrówka od Kijowa po Dolny Śląsk z kolędą łemkowską i ukraińską [ZDJĘCIA]

10 stycznia sala widowiskowa chojnowskiego Dom Kultury gościła świąteczny koncert "Łemkowskie Betlejem", zorganizowany przez greckokatolicką parafię Narodzenia Świętego Jana Chrzciciela w Zamienicach. Przed licznie zgromadzoną publicznością zaprezentowały się lokalne - i nie tylko - zespoły, w świątecznym ukraińsko-łemkowskim repertuarze.

Koncerty "Łemkowskie Betlejem" to już wieloletnia tradycja. Od kilku lat wydarzenia organizowane są w Chojnowie. Organizatorzy chcą tym samym trafić do szerszej grupy odbiorców i przekazać część swojej tradycji - zaprezentować zwyczaje świąt Bożego Narodzenia w obrządku wschodnim.

- Początkowo były to koncerty, które odbywały się lokalnie. Pierwszy koncert miał miejsce w szkole w Rokitkach, później przenieśliśmy się do zbudowanej cerkwi, gdzie też mogliśmy się cieszyć tymi dźwiękami kolęd płynącymi z ich melodyki - wspomina Andrzej Peregrym, prowadzący wczorajszy koncert - W pewnym momencie pomyśleliśmy, czemu nie iść troszeczkę szerzej? Przecież kolędy tak naprawdę można rozumieć nie tylko słowem ale i sercem - nie ważne czy są śpiewane po angielsku, czy po rosyjsku, czy po polsku, czy po ukraińsku, czy po łemkowsku - dodaje.

Organizatorem koncertu jest Greckokatolicka Parafia Świętego Jana Chrzciciela z Zamienic, która do udziału w wydarzeniu zaprosiła przedstawicieli lokalnych samorządów, dyrektorów placówek oświatowych i instytucji kulturalnych oraz lokalne duchowieństwo.

Koncert rozpoczęła grupa Metajona z Kijowa. Nazwa zespołu z języka z greckiego oznacza nawrócenie. Zespół - który zaprezentował kolędy we własnej interpretacji - został założony w 2015 roku w Kijowskim Seminarium Duchownym.

Na scenie Domu Kultury zobaczyć i usłyszeć mogliśmy także: Oliwię Stefanowską - laureatkę konkursu Dziecięcych Talentów Polskiego Radia oraz półfinalistkę dziecięcych eliminacji do konkursu Eurowizji, zespół instrumentalno-wokalny z Zespołu Szkół Muzycznych, uczniów szkoły muzycznej w Głogowie, dziecięcą grupę Łastiwczata działającą przy Zespole Pieśni i Tańca Łastiwoczka, kwartet z greckokatolickiej parafii w Patoce oraz zespół z IV Liceum Ogólnokształcącego z Legnicy.

Uczestnicy wydarzenia prezentowali zarówno kolędy w języku łemkowskim i ukraińskim jak i jasełka, zwane na pograniczu polsko-ukraińskim wertepem.Komentarze

Please try Google before asking about Top Product Website 73364c2
zgłoś komentarz
Please try Google before asking about Great Product Info 4c75d1b
zgłoś komentarz
Please try Google before asking about Best Product Info 254e2de
zgłoś komentarz

Dodaj Komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.