Chojnow.pl
Zapoznaj się z naszą Polityką prywatności
facebook twitter YT IG
Logowanie Rejestracja
REKLAMUJ SIĘ NA CHOJNOW.PL SPRAWDŹ NASZĄ OFERTĘ BANERÓW I ARTYKUŁÓW SPONSOROWANYCH

Jezus nie chciał założyć chrześcijaństwa? Wykład o rozdziale Synagogi i Kościoła w muzeum

Autor admin
Data utworzenia: 13 styczeń 2020, 13:16 Wszystkich komentarzy: 0


Jezus nie chciał założyć chrześcijaństwa? Wykład o rozdziale Synagogi i Kościoła w muzeum

Rozdział Synagogi i Kościoła w I wieku był tematem sobotniego wykładu zorganizowanego przez Muzeum Regionalne w Chojnowie. Gościem zamku był ks. prof. Mariusz Rosik.

Prelegent od 1993 roku jestem kapłanem Archidiecezji Wrocławskiej. Jako wykładowca Papieskiego Wydziału Teologicznego i Uniwersytetu Wrocławskiego zajmuję się teologią Nowego Testamentu, egzegezą Ewangelii synoptycznych oraz starożytną historią Żydów. Jego zainteresowania oscylują także wokół relacji judaizmu i chrześcijaństwa w czasach narodzin Kościoła.

Wydarzenie zgromadziło w sali sgraffitowej chojnowskiego muzeum całkiem pokaźną (jak na wykład) ilość osób, zainteresowanych pytaniem, jak doszło do tego, że z jednej religii zwanym judaizmem biblijnym wyłoniły się dwie religie - judaizm rabiniczny i chrześcijaństwo?

Na przestrzeni lat zmieniał się pogląd historyków na kwestię rozdziału Synagogi i Kościoła. Inną odpowiedź otrzymalibyśmy zadając to pytanie 80 lat temu, inną 40 lat temu a inną współcześnie. - Badania ostatnich dziesięcioleci pokazują obraz zupełnie inny - można powiedzieć troszkę szokujący - tłumaczy ks. prof. Mariusz Rosik - Okazuje się, że chrześcijaństwo jest wprost kontynuacją religii Starego Testamentu, natomiast Ci Żydzi, którzy odrzucili Jezusa jako mesjasza, utworzyli boczną gałąź religii zwanej judaizmem rabinicznym - dodaje.

Wykład podzielony został na dwie części. W pierwszej poruszone zostały czynniki teologiczne - w drugiej na warsztat wzięto znany nam materiał historyczny. Dzięki temu mogliśmy poznać procesy stojące za separacją judaizmu i chrześcijaństwa i czynniki, które wpłynęły na rozejście się dróg tych dwóch odrębnych dziś religii.

Goście sobotniego wydarzenia mieli okazję na miejscu zakupić publikacje autorstwa ks. Mariusza Rosika, w tym książkę "Kościół a Synagoga (30-313 po Chr.)", w której w sposób nowatorski ukazany jest istotny problem relacji pomiędzy dwiema siostrzanymi religiami – Ecclesią i Synagogą.


Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj Komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.