Chojnow.pl
Zapoznaj się z naszą Polityką prywatności
facebook twitter YT IG
Logowanie Rejestracja
REKLAMUJ SIĘ NA CHOJNOW.PL SPRAWDŹ NASZĄ OFERTĘ BANERÓW I ARTYKUŁÓW SPONSOROWANYCH

Dzieło Donato Bramante i innych mistrzów renesansu w chojnowskim muzeum [ZDJĘCIA]

Autor admin
Data utworzenia: 27 styczeń 2020, 11:36 Wszystkich komentarzy: 0


Dzieło Donato Bramante i innych mistrzów renesansu w chojnowskim muzeum [ZDJĘCIA]

Nie często w Chojnowie oglądać możemy dzieła autorstwa takich wybitnych twórców jak Donato Bramante. Okazję do tego daje nam Muzeum Regionalne, które zaprasza na wystawę "Dzieła Mistrzów Renesansu w grafice od XVI do XVIII wieku", na którą składają się zbiory Muzeum Architektury we Wrocławiu. Za nami wernisaż wystawy.

Zdaniem dyrektora Mariusz Garbery, prezentowana w salach wystawowych chojnowskiego zamku ekspozycja jest wyjątkowa. - Każda wystawa jest wyjątkowa ale ta szczególne. Powiedziałbym że jest to święto dla nas muzealników, bo nie na co dzień mamy okazję wystawiać prace Donato Bramante - a to jest naprawdę duże wyróżnienie - zaznacza - Jesteśmy zaszczyceni obecnością tej wystawy w naszych progach muzealnych - dodaje.

Na wystawę "Dzieła Mistrzów Renesansu w grafice od XVI do XVIII wieku" składają się zbiory Muzeum Architektury we Wrocławiu, które na piątkowym wernisażu reprezentowane było przez Beatę Fekecz-Tomaszewską - kuratorkę ekspozycji. Wystawa wrocławskiego muzeum prezentuje niewielką, lecz bardzo znaczącą część bogatej kolekcji grafik z XVI-XVIII wieku, gromadzonej przez ponad 50 lat istnienia placówki. Jak tłumaczą organizatorzy wydarzenia, wystawa dzieł mistrzów renesansu jest pokłosiem wieloletniej współpracy wrocławskiego Muzeum Architektury z Muzeum Regionalnym w Chojnowie, którą zainicjował obecny na wernisażu dyrektor Jerzy Janus.

Prace zaprezentowane na wystawie przedstawiają dzieła mistrzów włoskiego renesansu, które zostały wykonane przez rysowników i rytowników pracujących dla renomowanych wydawnictw. Wśród nich projekty miast, świątyń (takich jak watykańska bazylika Świętego Piotra) czy projekty renesansowych willi - nowego typu rezydencji powiązanej z ogrodem. Te cenne miedzioryty i akwaforty powstawały na podstawie dzieł architektury, rzeźby i malarstwa, a niejednokrotnie też ich oryginalnych projektów, które wyszły spod ręki tak znamienitych mistrzów jak Michał Anioł Buonarroti, Rafael Santi, Antonio da Sangallo Młodszy, Andrea Palladio, Giorgio Vasari czy Giacomo Barozzi da Vignola.

Jak tłumaczą organizatorzy, prawdziwą perłą ekspozycji jest fantazja architektoniczna rytowana przez wielkiego prekursora Odrodzenia - Donata Bramantego. Przedstawia ona najprawdopodobniej projekt scenografii, która powstała u schyłku mediolańskiego okresu działalności tego artysty. Jest to jedyna w polskich zbiorach rycina Bramantego.

Dopełnieniem ekspozycji są tablice tekstowo-fotograficzne stanowiące obszerny komentarz do przedstawionych na grafikach dzieł oraz ich twórców. Na miejscu można było także zakupić katalog wystawy autorstwa Beaty Fekecz-Tomaszewskiej, który przybliża nam m.in. zakamarki renesansowego Rzymu.


Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj Komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.