Chojnow.pl
Zapoznaj się z naszą Polityką prywatności
facebook twitter YT IG
Logowanie Rejestracja
REKLAMUJ SIĘ NA CHOJNOW.PL SPRAWDŹ NASZĄ OFERTĘ BANERÓW I ARTYKUŁÓW SPONSOROWANYCH

Sprzedajesz samochód? Zobacz, co musisz wiedzieć

Autor Partnerstwo
Data utworzenia: 28 luty 2020, 13:58


Sprzedajesz samochód? Zobacz, co musisz wiedzieć

Sprzedaż samochodu oznacza dla zbywcy wiele formalności do dopełnienia. Od czego zacząć? Jakie dokumenty trzeba skompletować? Jak zapewnić sobie sukces na polu sprzedażowy? Jak zaoszczędzić czas? Poznaj najważniejsze informacje na temat takiej transakcji.

Chociaż rośnie zainteresowanie Polaków fabrycznie nowymi samochodami, nie brakuje chętnych na auta używane. Nie ma się czemu dziwić, ponieważ niektóre pojazdy można kupić w naprawdę przystępnych cenach.

Zamieść ogłoszenie

Niektórzy właściciele pojazdów ograniczają się do zamieszczenia informacji o sprzedaży auta w postaci ogłoszenia za szybą. Nie ma to zbyt dużego zasięgu – szczególnie, że niektóre osoby przejeżdżają nawet kilkaset kilometrów w poszukiwaniu odpowiedniego samochodu.

Aby zwiększyć szansę na szybkie znalezienie nabywcy, warto zamieścić ogłoszenia w portalach sprzedażowych. Dzięki temu informacja o sprzedaży pojazdu może dotrzeć do znacznie szerszego grona osób.

Pamiętaj, aby ogłoszenie zawierało faktyczne dane. Nie koloryzuj i nie podawaj nieprawdziwych informacji – tym samym zaoszczędzisz sobie i nabywcy czas.

Stwórz umowę

Jeśli uda Ci się znaleźć nabywcę, czas przystąpić do formalności – pierwszym krokiem jest stworzenie umowy. Dokument kupna sprzedaży może być napisany w dowolny sposób – pod warunkiem, że zawiera określone elementy. Istotną rolę odgrywają m.in. dane stron umowy, dane pojazdu, odpowiedzialność za wady itp. Umowa powinna być podpisana przez sprzedawcę i nabywcę, ewentualnie przez współwłaścicieli.

Jeśli nie wiesz, jak stworzyć umowę, warto skorzystać z pomocy serwisu autoumowa.pl. Jest to miejsce, w którym możesz:

  • wydrukować pusty wzór umowy, (np.: umowę sprzedaży samochodu pdf) np. niezbędny podczas przedstawienia potencjalnemu nabywcy

  • wygenerować gotowy dokument sprzedażowy, tj. zawierający dane obu stron transakcji oraz przedmiotu umowy.

Szczególnie przydaje się to drugie rozwiązanie, dzięki któremu można zaoszczędzić mnóstwo czasu. Gotowy dokument można pobrać na komputer lub inne urządzenie albo od razu wydrukować. Wystarczy podać kilka konkretnych danych, m.in. dane sprzedawcy i nabywcy, dane samochodu (w tym przebieg).

Rozwiąż kwestie ubezpieczenia OC

Samochód możesz sprzedać z ważnym OC, jednak nie jest to koniecznością.

Jeśli zależy Ci na zwrocie nadpłaconej składki, wówczas musisz poinformować o tym towarzystwo ubezpieczeniowe – otrzymasz pieniądze za niewykorzystany okres ubezpieczenia.

Znacznie częstszą praktyką jest przekazanie polisy OC nabywcy. I w takiej sytuacji koniecznością jest zgłoszenie tego faktu ubezpieczycielowi – firma przeprowadza bowiem rekalkulację na podstawie danych nowego właściciela auta.

Kto płaci podatek od czynności cywilnoprawnych?

Z transakcją kupna sprzedaży wiąże się konieczność uregulowania kwestii podatkowych. Do odprowadzenia podatku zobowiązany jest nabywca. Wysokość opłaty uzależniona jest od wartości pojazdu wpisanej w umowie. Ty – jako sprzedawca – nie powinieneś celowo zaniżać kwoty, ponieważ podejrzanie niska cena wzbudzi wątpliwości u urzędnika. W efekcie nabywca i tak będzie musiał zapłacić podatek adekwatny do rynkowej wartości pojazdu.