Chojnow.pl
Zapoznaj się z naszą Polityką prywatności
facebook twitter YT IG
Logowanie Rejestracja
REKLAMUJ SIĘ NA CHOJNOW.PL SPRAWDŹ NASZĄ OFERTĘ BANERÓW I ARTYKUŁÓW SPONSOROWANYCH

Dr Michał Kocot i Silver Brass zainaugurowali V edycję Letnich Koncertów Organowych

Autor admin
Data utworzenia: 27 lipiec 2020, 12:25 Wszystkich komentarzy: 0


Dr Michał Kocot i Silver Brass zainaugurowali V edycję Letnich Koncertów Organowych

Letnie Koncerty Organowe mają już pięć lat. W niedzielę w kościele Świętych Apostołów Piotra i Pawła zainaugurowana została tegoroczna edycja wydarzenia. W pierwszym z koncertów wystąpił mistrz gry organowej - dr Michał Kocot, któremu towarzyszył kwintet instrumentów dętych Silver Brass.

Organizatorzy festiwalu z roku na rok podwyższają poprzeczkę, o czym najlepiej świadczą zapraszani artyści, często światowej sławy. Dr Michał Kocot z Zielonej Góry jest laureatem największych międzynarodowych konkursów organowych. Na swoim koncie ma m.in. I miejsce na XX Międzynarodowym Konkursie Organowym w Wiesbaden, I miejsce na XVII Międzynarodowym Konkursie Organowym w Brnie, czy II miejsca na konkursach w Kaliningradzie i Freiburgu. Artysta ukończył Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną im. K. Szymanowskiego we Wrocławiu w klasie organów Andrzeja Garbarka. Jest absolwentem Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie organów prof. Józefa Serafina oraz as. Arkadiusza Bialica, w klasie klawesynu prof. Magdaleny Myczki oraz as. Andrzeja Zawiszy i studiów solistycznych w Hochschule für Musik we Freiburgu w klasie organów prof. Martina Schmedinga.

Silver Brass to kwintet instrumentów dętych blaszanych, założony w 2016 roku w Opolu. Zespół z początku wykonywał jedynie muzykę sakralną, zapewniając oprawę na uroczystościach kościelnych. W czerwcu 2018 roku skład zespołu po wielu zmianach ustabilizował się i po dzień dzisiejszy jest niezmienny. Młodzi artyści rozwijają wspólną inicjatywę, realizując swój autorski program na różne okazje. W ich repertuarze pojawiają się coraz trudniejsze kompozycje poważnych kompozytorów, natomiast ciekawe widowiska w sposób żartobliwy i często kabaretowy wiążą muzykę klasyczną z rozrywkową. Grupa na swoim koncie ma m.in. pierwszą nagrodę i Grant Prix IX Konfrontacji Muzycznych w Opolu.

Obecnie w skład zespołu wchodzą: Michał Nowak, Robert Kuchnia, Feliks Sochor, Szymon Klimański oraz Patryk Wierzgała.

Podczas koncertu usłyszeć mogliśmy dzieła m.in. Wolfganga Amadeusa Mozarta, Feliksa Mendelssohna, Johanna Pachelbela, Johanna Sebastiana Bacha, Sigfrida Karg-Elerta, Georga Friedricha Händla czy Anton Brucknera. Zwieńczeniem wydarzenia była improwizacja na temat "Bogurodzicy" Feliksa Nowowiejskiego, w której to organy wraz z kwintetem orkiestry dętej okazały całą swoją moc.

- Naturalnie, nie każdy musi przepadać za muzyką organową, lecz trzeba uczciwie przyznać, że jest to jeden z najpiękniejszych gatunków muzyki klasycznej. Na chojnowskich organach można wykonywać cały przekrój dziejowy muzyki organowej. Od bardzo cichych utworów, poprzez chorały najwybitniejszego muzyka w dziejach - Jana Sebastiana Bacha, czy największe utwory przeznaczone dla orkiestr - tłumaczy Grzegorz Gapski, członek zarządu powiatu legnickiego oraz inicjator wydarzenia - Chojnowskie organy, co ważne są jednym z największych instrumentów, jak i najstarszych w powiecie legnickim. Dzięki wspólnym wysiłkom w listopadzie ubiegłego roku. doczekały się one gruntownego remontu, nadając im nowe brzmienie muzyczne, powodując, że są jednym z najlepiej zachowanych zabytkowych instrumentów w naszej diecezji - dodaje.

Organizatorzy już teraz zapraszają na kolejne koncerty. 23 sierpnia o godzinie 19:00 w chojnowskiej farze zaprezentuje się dr hab. Tomasz Głuchowski, wybitnie uzdolniony muzyk, wykładowca akademicki oraz zdobywca wielu międzynarodowych nagród.Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj Komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.