Chojnow.pl
Zapoznaj się z naszą Polityką prywatności
facebook twitter YT IG
Logowanie Rejestracja
REKLAMUJ SIĘ NA CHOJNOW.PL SPRAWDŹ NASZĄ OFERTĘ BANERÓW I ARTYKUŁÓW SPONSOROWANYCH

Oficjalne oświadczenie Urzędu Gminy w sprawie pałacu w Konradówce

Autor Urząd Gminy Chojnów
Data utworzenia: 30 lipiec 2020, 14:32


Oficjalne oświadczenie Urzędu Gminy w sprawie pałacu w Konradówce

INFORMACJA

nt. budynku mieszkalnego położonego na działce nr 242 pod adresem Konradówka 44,

wobec którego wydano decyzję nr 50/2020 Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego

w Legnicy z dnia 29 lipca 2020 r.

W dniu 30 lipca 2020 r. do Urzędu Gminy Chojnów wpłynęła decyzja nr 50/2020 Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Legnicy z dnia 29 lipca 2020 r., w której nakazuje się Gminie Chojnów, właścicielowi budynku mieszkalnego położonego na działce nr 242 pod adresem Konradówka 44:

1. Opróżnić w całości budynek mieszkalny położony na działce nr 242 pod adresem Konradówka 44 do dnia 19 sierpnia 2020 r.,

2. Niezwłocznie umieścić na budynku informację o stanie zagrożenia bezpieczeństwa ludzi lub mienia (budynek grozi zawaleniem) oraz zakazie jego użytkowania widoczne z każdej strony obiektu,

3. Zabezpieczyć budynek przed dostępem osób poprzez zamknięcie otworów okiennych i drzwiowych w sposób uniemożliwiający dostanie się do wnętrza budynku do dnia 19 sierpnia 2020 r.

Na podstawie art. 108§ 1 Kodeksu postępowania administracyjnego Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego nadał niniejszej decyzji rygor natychmiastowej wykonalności.

Właścicielem opisywanego budynku mieszkalnego w miejscowości Konradówka jest Gmina Chojnów a zarządcą jest Gminny Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Chojnowie. Obiekt został zbudowany w 1701 roku i objęty jest strefą "A" ochrony konserwatora zabytków.

Zgodnie z prawem obiekty budowlane powinny być poddawane kontroli co najmniej raz w każdym roku kalendarzowym. Zmiany prawa budowlanego zaostrzające te przepisy dotyczące bezpieczeństwa, zostały zainicjowane i uchwalone po katastrofach budowlanych, które miały miejsce w styczniu i lutym 2006 r. Zdarzenia te ujawniły niedoskonałości zapisów ustawowych w zakresie bezpieczeństwa użytkowania obiektów budowlanych, dlatego wprowadzone w tym czasie zmiany miały m.in. na celu podniesienie jego poziomu.

Po wykonaniu audytu kontrolujący, jednoznacznie stwierdził, że budynek znajduje się w złym stanie technicznym zagrażającym jego użytkownikom i mieszkańcom. Czego prawnym skutkiem było obligatoryjne zgłoszenie tego faktu do Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego. W piątek 24 lipca 2020 r. przedstawiciel PINB udał się na oględziny, z których przygotował protokół oraz wydał ustną decyzję o natychmiastowym wyłączeniu całego budynku z użytkowania. A zamieszkali tam lokatorzy mają 14 dni na wykwaterowanie.

Nie czekając na oficjalne pismo z decyzją od Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego, Gmina Chojnów wraz z GZGKiM w Chojnowie podjęli działania mające na celu zapewnienie lokali zastępczych mieszkańcom budynku w Konradówce a także wsparcie i pomoc w przeprowadzkach. Trwają również prace nad procedurą wykonania kosztorysu prac remontowych budynku w Konradówce.

- Bezpieczeństwo naszych mieszkańców jest dla nas priorytetem. Musimy postępować zgodnie z decyzją Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego, nie możemy dopuścić, aby stała się tragedia – informuje Wójt Andrzej Pyrz.

We wtorek 28 lipca 2020 r. zorganizowano spotkanie z mieszkańcami nieruchomości, podczas którego właściciel nieruchomości Urząd Gminy Chojnów wspólnie z administratorem obiektu Gminnym Zakładem Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Chojnowie wyjaśnili lokatorom komunalnym zaistniałą sytuację, zaprezentowali etapy dalszego postępowania oraz nakreślili zakres i formę wsparcia, które zapewniają.

W ramach pomocy mieszkańcom zostaną zaoferowane mieszkania zastępcze. Gmina Chojnów na chwilę obecną dysponuje jednym wolnym mieszkaniem komunalnym w miejscowości Krzywa, pozostałe mieszkania będą pochodziły z rynku wtórnego. Koszty mieszkańców nie zmienią się a różnicę opłat czynszu oraz odstępnego pokryje Urząd Gminy Chojnów.

- Dokładamy wszelkich starań, aby jak najszybciej znaleźć odpowiednie mieszkania. Oczywiście dbamy o to, by posiadały odpowiedni standard oraz były dopasowane do potrzeb lokatorów. – zapewnia Wójt Gminy Chojnów – Andrzej Pyrz. Dodatkowo, aby wesprzeć mieszkańców w tych trudnych zarówno dla nich jak i dla nas chwilach oferujemy pomoc w przeprowadzce, udostępniając niezbędne środki, tj. transport a także brygadę pracowników. Podstawiliśmy także kontener, który posłużyć może na ewentualne odpady czy niepotrzebne rzeczy.

W związku z tym, że budynek posiada status zabytku i znajduje się w ewidencji zabytków Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków we Wrocławiu wszelkie prace remontowe na obiekcie wymagają zgody konserwatora zabytków. Do tej pory sukcesywnie wykonywano remonty nieruchomości, które były możliwe bez wysiedlania lokatorów. Na bieżąco dokonywane były doraźne naprawy i przeglądy nieruchomości. W 2020 r. przeprowadzono wymianę części okien. Ale budynek wymaga poważniejszych napraw konstrukcyjnych, które nie mogą nastąpić w obecności mieszkańców.