Chojnow.pl
Zapoznaj się z naszą Polityką prywatności
facebook twitter YT IG
Logowanie Rejestracja
REKLAMUJ SIĘ NA CHOJNOW.PL SPRAWDŹ NASZĄ OFERTĘ BANERÓW I ARTYKUŁÓW SPONSOROWANYCH

Kwarantanna narodowa – od dziś nowe ograniczenia

Autor admin2
Data utworzenia: 28 grudzień 2020, 11:08 Wszystkich komentarzy: 0


Kwarantanna narodowa – od dziś nowe ograniczenia

Od dziś w życie wchodzą nowe przepisy mające na celu przeciwdziałanie rozprzestrzenianiu się covid-19. Będą one obowiązywać do 17 stycznia. Po raz kolejny ograniczone zostanie funkcjonowanie galerii handlowych, utrzymane zostaną wszelkie ograniczenia dla branży gastronomicznej oraz hotelarskiej. Stoki narciarskie będą zamknięte.

W sylwestra nie będzie można swobodnie się przemieszczać między godziną 19.00 (31 grudnia) a godz. 6.00 (1 stycznia). Wyjątkiem będzie przemieszczanie się w celu dojazdu bądź powrotu z pracy oraz załatwianie niezbędnych potrzeb związanych z codziennym życiem. Jednak podczas niedzielnej konferencji prasowej premier zapełnił, że nie zostanie wprowadzona tzw. godzina policyjna. Nie wiadomo jeszcze, czy za tymi słowami pójdzie również zmiana rozporządzenia, prawdopodobnie nie, bo wprowadzenie godziny policyjnej wiązałoby się w wprowadzeniem stanu wyjątkowego, a to wg premiera nie jest na ten moment konieczne. Premier zaapelował o nieprzemieszczanie się oraz nieużywanie fajerwerków, aby ta noc minęła możliwie jak najspokojniej.

Nowe rozporządzenie zamyka również furtkę, którą do tej pory wykorzystywała branża fitness. Z siłowni, basenów, aquaparków, centrów i klubów fitness będą teraz mogli korzystać wyłącznie profesjonalni sportowcy. Zamknięte pozostają również dyskoteki i kluby nocne.

Na imprezach domowych nadal obowiązuje limit 5 osób. Nie wlicza się do nich jednak gospodarzy oraz osób zaszczepionych na covid-19.

Osoby, które przekroczą granicę zewnętrzną Unii Europejskiej, do 17 stycznia będą musiały poddać się obowiązkowej 10-dniowej kwarantannie. Nie dotyczy to jednak osób, które są zaszczepione na covid-19.

W kościołach nadal obowiązuje limit 1 osoby na 15m2 i zachowanie nie mniejszej odległości niż 1,5 metra. Obowiązkowe jest zakrywanie ust i nosa.

Galerie handlowe od dziś będą zamknięte. Funkcjonować mogą w nich jedynie sklepy spożywcze, apteki, drogerie, księgarnie, sklepy zoologiczne, budowlane, meblowe oraz z akcesoriami samochodowymi i usługami telekomunikacyjnymi. Zakazane będzie prowadzenie handlu detalicznego. Od 28 grudnia do 17 stycznia osoby przebywające w galeriach handlowych, sklepach, stacjach paliw oraz na targowiskach mają obowiązek nosić rękawiczki jednorazowe lub stosować środki do dezynfekcji rąk.

Utrzymane zostały także godziny dla seniorów - od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00 – 12.00 sklepy spożywcze, drogerie, apteki oraz poczty będą obsługiwać wyłącznie osoby powyżej 60. roku życia.

Branża hotelarska wciąż pozostaje zamknięta. Z hoteli mogą korzystać tylko służby mundurowe, medycy i pacjenci szpitali specjalistycznych. Otwarte będą też hotele pracownicze.

Bary i restauracje mogą wydawać posiłki jedynie na wynos. Obowiązuje zakaz organizacji wesel, komunii i styp. Osoby poniżej 16 roku życia od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-16.00 mogą przemieszczać się wyłącznie pod opieką osoby dorosłej.


Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj Komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.