Chojnow.pl
Nasza strona korzysta z plików Cookie. Czytaj więcej.
facebook twitter YT IG
Logowanie Rejestracja

Sposoby na wybielanie zębów w domu

Autor Partnerstwo
Data utworzenia: 23 wrzesień 2021, 10:28


Sposoby na wybielanie zębów w domu
Biały uśmiech jest dziś pożądany jak nigdy. Poprawia on wizerunek, wyznacza status społeczny, ułatwia osiąganie sukcesów w życiu prywatnym i zawodowym. Najprościej rozjaśnić zęby u dentysty, ale zabiegi wybielające oferowane przez gabinety stomatologiczne odstraszają cenami. Tanią i skuteczną alternatywę stanową domowe sposoby poprawiania koloru zębów. Poznaj najpopularniejsze z nich.

W świecie show-biznesu trudno spotkać osobę, która nie miałaby olśniewająco białych zębów. Przeciętny Kowalski, chcąc dorównać swoim idolom, robi wszystko, aby i jego uzębienie prezentowało się efektownie. Tymczasem naturalny kolor zębów nie wygląda tak, jak przedstawia to telewizja czy okładki gazet. Zęby wielu osób mają lekko żółtawy odcień za sprawą genów i niewiele z tym można zrobić (w takiej sytuacji pozostaje tak naprawdę tylko pokrycie ich licówkami). Poza uwarunkowaniami genetycznymi na kolor uzębienia niebagatelny wpływ mają takie czynniki jak:

  • higiena jamy ustnej (zęby mogą przebarwiać się na skutek niedostatecznego czyszczenia, zaniedbywania pielęgnacji przestrzeni międzyzębowych, etc),

  • styl życia (przebarwienia powodują produkty bogate w barwniki, takie jak kawa, herbata czy kolorowe owoce, a także używki),

  • przyjmowane leki (na kolor zębów niekorzystnie wpływają antydepresanty oraz antybiotyki przyjmowane w związku z astmą i alergią).

Artykuły do wybielania zębów w domu

Chcąc wybielić zęby bez wychodzenia z domu, najprościej sięgnąć po artykuły wybielające, które mają do zaproponowania apteki, drogerie i branżowe sklepy internetowe. Produkty proponowane przez te placówki rozjaśniają szkliwo bardzo subtelnie, więc sprawdzą się zwłaszcza w przypadku osób, które nie oczekują spektakularnych efektów. Warto też sprawdzić zestawienie polecanych środków do wybielania na stronie https://szczoteczka-elektryczna.edu.pl/ranking-srodkow-wybielajacych/

  • Wybielające pasty do zębów – wybierając taki preparat, warto zwrócić uwagę na jego wartość RDA (współczynnika ścieralności) oraz liczbę zawartych w składzie substancji ściernych. Porządna pasta wybielająca powinna skutecznie poprawiać kolor uzębienia, ale przy tym mieć współczynnik ścieralności możliwie niewielki, aby można z niej było bezpiecznie korzystać na co dzień.

  • Wybielające żele – to produkty, które można nabyć za kilkadziesiąt złotych. W zestawie z nimi znajduje się specjalna nakładka anatomiczna, na którą trzeba nałożyć zalecaną przez producenta ilość żelu, a następnie docisnąć do zębów. Nakładkę zaleca się przetrzymywać na zębach codziennie przez około 10 minut. Efekty jej stosowania są widoczne po około tygodniu.

  • Wybielające paski – działają podobnie jak wybielające żele, tyle że są nasączone rozjaśniającym zęby preparatem przez producenta. Paski przykleja się na zęby dwa razy dziennie na około 20 minuty. Wybielająca kuracja przy ich pomocy trwa od pięciu do czternastu dni.

Naturalne metody wybielania zębów w domu

Nie musisz koniecznie udawać się do apteki czy drogerii, aby nabyć skuteczne produkty do domowego rozjaśniania zębów. Z wielu z nich korzystamy na co dzień, nawet nie zdając sobie z tego sprawy. Pomocne w wybielaniu zębów mogą okazać się chociażby owoce. Należy wśród nich wyróżnić zwłaszcza banany, które mają wewnętrzną część skórki pokrytą błoną, która ułatwia ściąganie nieestetycznych nalotów. Skórką z dojrzałego banana w celu rozjaśnienia szkliwa można przecierać zęby przez kilka tygodni.

Właściwości wybielające wykazują także truskawki. Zęby co jakiś czas można przecierać miazgą z tych owoców. Podobnie działają cytrusy – cytryna i grejpfrut. Je do rozjaśniania zębów trzeba jednak wykorzystywać ostrożnie, ponieważ zawarte w nich kwasy mogą być szkodliwe dla szkliwa.

Pozostałe naturalne sposoby rozjaśniania zębów w domu to:

  • Kurkuma – to przyprawa, którą wielu z nas ma w kuchni. Dodaje się ją do potraw mięsnych, ryżu, makaronu czy pierogów. Świetnie może się jednak sprawdzić także przy usuwaniu z zębów szkodliwych nalotów, ponieważ posiada właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybicze. Z kurkumy można stworzyć specjalną miksturę wybielającą (w tym celu należy wymieszać ją z dużą łyżką oleju kokosowego i dwiema kroplami olejku eterycznego), bądź też dodać ją bezpośrednio do pasty do zębów. Efekty stosowania kurkumy powinny być widoczne już po kilku dniach.

  • Węgiel aktywny – to specyfik od lat znany z właściwości ścierających i pochłaniających zanieczyszczenia. Można go bez kłopotu nabyć praktycznie w każdej aptece w formie kapsułek, tabletek bądź proszku. Węgiel aktywny wystarczy wymieszać z olejkiem kokosowym albo dodać do pasty do zębów, i szczotkować nim uzębienie dwa razy w tygodniu. Po kilku tygodniach takiej kuracji Twoje zęby powinny przybrać atrakcyjny, biało-perłowy kolor.

  • Soda oczyszczona – znana jest jako dodatek do wypieków i skuteczna pomoc w oczyszczaniu z bakterii łazienek. Od lat wykorzystuje się ją także do usuwania z zębów przebarwień. Nie można się temu dziwić – soda świetnie radzi sobie z wybielaniem szkliwa. Jest jednak dość inwazyjna, przez co w dłuższej perspektywie może prowadzić do nadwrażliwości zębowej. Z tego względu zaleca się korzystać z niej wstrzemięźliwie.