Chojnow.pl
Zapoznaj się z naszą Polityką prywatności
facebook twitter YT IG
Logowanie Rejestracja
REKLAMUJ SIĘ NA CHOJNOW.PL SPRAWDŹ NASZĄ OFERTĘ BANERÓW I ARTYKUŁÓW SPONSOROWANYCH

Dzień Kobiet w Gminie Chojnów #Solidarni z Ukrainą

Autor Urząd Gminy Chojnów
Data utworzenia: 07 marzec 2022, 12:55 Wszystkich komentarzy: 1


Dzień Kobiet w Gminie Chojnów #Solidarni z Ukrainą

Było wiele wzruszających emocji, pięknych ukraińskich ballad oraz ogrom ciepłych słów i życzeń. Tak Gmina Chojnów świętowała w Konradówce Dzień Kobiet.

W sobotę 5 marca br. w sali wiejskiej w Konradówce odbył się koncert z okazji Dnia Kobiet. Spotkanie było również okazją do wyrażenia solidarności z narodem ukraińskim, który stanął w obliczu rosyjskiej agresji.

W koncercie wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych: Andrzej Pyrz – Wójt Gminy Chojnów wraz z małżonką Mariolą Pyrz - Dyrektor Środowiskowego Domu Samopomocy nr 1 w Chojnowie, Grzegorz Styrkowiec – Zastępca Wójta Gminy Chojnów, Honorata Tajchman-Rękoś – Sekretarz Gminy Chojnów. Gościem wydarzenia był dr Tadeusz Samborski – Prezes Stowarzyszenia Kulturalnego „Krajobrazy”. Obecni byli również dyrektorzy gminnych szkół podstawowych, gminnych jednostek organizacyjnych oraz radni Gminy Chojnów i sołtysi. Na wydarzeniu w pięknych strojach w kolorach niebieskim i żółtym pojawiły się członkinie gminnych zespół folklorystycznych „Przyjaciółki” z Niedźwiedzic oraz gospodynie wydarzenia - „Michalinki” z Konradówki i Piotrowic. Szczególnie ważnymi uczestnikami wydarzenia były kobiety i dzieci z Ukrainy, których goszczą i którym udzielają pomocy mieszkańcy Konradówki i Piotrowic.

Występ rozpoczęła ośmioletnia Iryna Hryńska, która zaśpiewała i zagrała na bandurze – tradycyjnym ukraińskim instrumencie ludowym, znane pieśni ukraińskie. Artystka, mimo młodego wieku, ma już na swoim koncie sukcesy w konkursach krajowych i zagranicznych. Dziewczynka pochodzi z niewielkiej miejscowości w okolicach Tarnopola, gdzie jest członkiem zespołu bandurzystów „Sribrnyj Peredzwin”. Do Konradówki przyjechała wraz ze swoimi bliskimi, którzy w Polsce znaleźli schronienie przez straszną wojenną rzeczywistością.

W dowód solidarności z Ukrainą wystąpili również mieszkańcy Gminy Chojnów: Małgosia Pyrz, która zadeklamowała wiersz znanego ukraińskiego poety Tarasa Szewczenki oraz zaśpiewała piosenki w języku ukraińskim oraz Andrzej Peregrym, kierownik muzyczny zespołów „Kalinki” z Rokitek oraz „Goliszowianie” z Goliszowa, który przy akompaniamencie akordeonu wykonał łemkowską pieśń „Pływe kacza po Tysyni” – symbol ukraińskiej rewolucji godności z 2013 roku oraz znaną z filmu „Ogniem i mieczem” miłosną dumkę „Oj czyj to kiń stoit”.

Wójt Andrzej Pyrz wyraził swoją solidarność i gotowość do udzielenia pomocy potrzebującym My – Gmina Chojnów i jej mieszkańcy, głęboko przeżywamy wydarzenia, jakie dzieją się na Ukrainie i wyrażamy stanowczy sprzeciw przeciwko bezpodstawnej napaści rosyjskiej na ziemie naszych sąsiadów. Zapewniamy też, że udzielimy pomocy wszystkim, którzy będą jej potrzebowali. Nasze serca pozostają otwarte. Wójt poinformował o trwającej zbiórce na rzecz uchodźców w Urzędzie Gminy Chojnów oraz o przekazaniu środków farmaceutycznych dla konwoju z pomocą humanitarną organizowanego przez mieszkańców Gminy Chojnów. Podkreślił też duże zaangażowanie Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu Gminy Chojnów, które przygotowały miejsca dla uchodźców, a także przekazały swój sprzęt ratowniczy i wozy bojowe na potrzeby walczącej Ukrainy.

Podczas wydarzenia członkinie Koła Gospodyń Wiejskich „Konrad i Piotrek” przeprowadziły kwestę na potrzeby mieszkańców Ukrainy, którzy pozostali w kraju, by walczyć za ojczyznę. Środki w wysokości ponad 3 tysięcy złotych, jakie udało się zebrać podczas koncertu, zostaną w całości przeznaczone na pomoc walczącym.

„Za sukcesem mężczyzny stoi silna kobieta” – matka, żona, córka. Zbliżające się święto Dnia Kobiet zostało ustanowione w 1910 roku w celu krzewienia idei praw kobiet oraz budowania społecznego wsparcia dla powszechnych praw wyborczych dla kobiet. Współcześnie jest to najlepsza okazja do wyrażenia szacunku i podziękowania wszystkim paniom za ich dobro i opiekuńczość. Wraz z życzeniami zdrowia i wszelkiej pomyślności Wójt Andrzej Pyrz oraz Zastępca Wójta Grzegorz Styrkowiec wręczyli uczestniczkom koncertu symboliczne kwiaty.

Wiele ciepłych słów i życzeń z okazji Dnia Kobiet przekazał również dr Tadeusz Samborski, znany miłośnik kultury kresowej i muzyki wschodniej.

Prezentem dla wszystkich kobiet z Gminy Chojnów był też koncert znamienitych artystów, którzy wykonali znane polskie i zagraniczne piosenki o kobietach. Na scenie można było usłyszeć Agnieszkę Babicz, Grażyną Komincz, Barbarę Droździńską oraz Marka Ravskiego, którzy swoimi pięknymi głosami oczarowali publiczność. Koncert poprowadziła znana mieszkańcom Gminy Chojnów artystka Aurelia Sobczak.

Serdeczne podziękowania należą się Sylwii Siwak Sołtys Sołectwa Konradówka i Piotrowice oraz mieszkańcom, a także członkiniom zespołu folklorystycznego „Michalinki” z panią Stanisławą Pakos na czele, którzy zadbali o każdy szczegół i przyczynili się do tego, że koncert „Dzień Kobiet w Gminie Chojnów #Solidarni z Ukrainą” zapadł głęboko w sercu wszystkim uczestnikom wydarzenia. Dziękujemy również Dyrektor i Pracownikom Gminnej Biblioteki Publicznej w Chojnowie z siedzibą w Krzywej za przygotowanie scenografii koncertu.

Wszystkim Paniom z okazji Dnia Kobiet życzymy wielu sukcesów w życiu zawodowym i prywatnym, pokoju na świecie i w sercach oraz dobrego zdrowia.Komentarze

Please try Google before asking about Excellent Product Blog 4e2de3a
zgłoś komentarz

Dodaj Komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.