Chojnow.pl
Zapoznaj się z naszą Polityką prywatności
facebook twitter YT IG
Logowanie Rejestracja
REKLAMUJ SIĘ NA CHOJNOW.PL SPRAWDŹ NASZĄ OFERTĘ BANERÓW I ARTYKUŁÓW SPONSOROWANYCH

Skuteczne wypowiedzenie polisy OC - krok po kroku

Autor Partnerstwo
Data utworzenia: 23 listopad 2022, 10:16


Skuteczne wypowiedzenie polisy OC - krok po kroku

Chcesz wypowiedzieć polisę OC u dotychczasowego ubezpieczyciela? Nie wiesz, jak to zrobić? Szukasz wskazówek, które ułatwią Ci zadanie? Znajdziesz je w naszym tekście, więc koniecznie zapoznaj się z jego treścią!

Wypowiedzenie polisy OC – kiedy możemy to zrobić?

Ubezpieczenie OC, czyli ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej zostało wprowadzone po to, by zabezpieczyć właścicieli pojazdów przed konsekwencjami szkód, do których doprowadzą. Jest to polisa obowiązkowa dla każdego kierowcy, który posiada swój samochód, więc w chwili, gdy postanowimy nabyć pojazd mechaniczny, musimy też rozejrzeć się za ubezpieczeniem OC. Oczywiście są pewne wyjątki od reguły, które pozwalają nam wypowiedzieć umowę na polisę OC.

Mowa tutaj chociażby o sytuacji, w której nasza umowa dobiega końca, a my bierzemy pod uwagę nawiązanie współpracy z innym towarzystwem ubezpieczeniowych. Co więcej, wypowiadamoc.plwskazuje również, że możemy zrezygnować z polisy OC, gdy kupiliśmy pojazd używany z ważnym ubezpieczeniem OC, ale nie chcemy go przedłużać, bo mamy już zaufanego ubezpieczyciela i to z jego oferty chcemy skorzystać. Prawo do wypowiedzenia polisy OC przysługuje nam również wtedy, gdy zostanie przedłużona automatycznie lub postanowiliśmy pozbyć się swojego samochodu.

Rezygnacja z polisy OC – od czego zacząć?

Jeśli chcemy skutecznie wypowiedzieć umowę OC w trakcie jej trwania, to wiadomo, że powinniśmy się do tego odpowiednio przygotować. Co zatem musimy zrobić? Od czego zacząć? Przede wszystkim musimy zebrać odpowiednie dokumenty, ponieważ bez nich nie uda nam się nic załatwić w towarzystwie ubezpieczeniowym. Najważniejszy będzie oczywiście dowód tożsamości, ale nie tylko. Powinniśmy też mieć pod ręką numer ubezpieczenia OC samochodu oraz dokładne dane towarzystwa ubezpieczeniowego, z którego usług zamierzamy zrezygnować.

Naszym kolejnym krokiem powinno być sporządzenie stosownego pisma, ponieważ to niezbity dowód, że postanowiliśmy rozwiązać umowę z dotychczasowym ubezpieczycielem. W takim piśmie powinniśmy zawrzeć swoje dane, dane ubezpieczyciela oraz powód, dla którego chcemy wypowiedzieć umowę. Pismo możemy przygotować odręcznie lub na komputerze. Ważne, by było poprawnie sporządzone i czytelne. Jeśli nie wiemy, jaką formę powinno przybrać, to zawsze możemy pomyśleć o wykorzystaniu gotowego wzoru.

Z jego znalezieniem nie powinno być żadnego problemu, zwłaszcza że do swojej dyspozycji mamy Internet, a wraz z nim miejsca, które zapewniają dostęp do przydatnych wskazówek, czy właśnie do wzorów różnego typu dokumentów. Skupienie się na tych najlepszych sprawi, że szybko znajdziemy odpowiedni dokument, pobierzemy go na swój telefon lub komputer, a później będziemy mogli wypełnić i wydrukować.

Jak złożyć pismo?

Naszym ostatnim krokiem będzie złożenie przygotowanego pisma w towarzystwie ubezpieczeniowym. I tutaj pojawia się kolejne pytanie – jak należy to zrobić? Jak możemy złożyć wypowiedzenie polisy OC? Trzeba przyznać, że wskazanie jednoznacznego sposoby na wypowiedzenie ubezpieczenia OC nie będzie możliwe, ponieważ każdy ubezpieczyciel może mieć inne wymagania.

Czasami oczekuje się od klientów osobistego stawienia do najbliższego oddziału towarzystwa ubezpieczeniowego, a innym razem zalecany jest kontakt telefoniczny i spotkanie z agentem w wyznaczonym miejscu. Zdarzają się też przypadki, gdzie towarzystwo ubezpieczeniowe pozwala na złożenie pisma w formie elektronicznej lub listownej, więc jeśli chcemy, by wszystko przebiegło sprawnie, to lepiej dowiedzieć się, czego oczekuje od nas ubezpieczyciel.