Chojnow.pl
Zapoznaj się z naszą Polityką prywatności
facebook twitter YT IG
Logowanie Rejestracja
REKLAMUJ SIĘ NA CHOJNOW.PL SPRAWDŹ NASZĄ OFERTĘ BANERÓW I ARTYKUŁÓW SPONSOROWANYCH

Pogrzeby świeckie: dla kogo?

Autor Partnerstwo
Data utworzenia: 27 luty 2023, 18:03


Pogrzeby świeckie: dla kogo?

Każdego roku w Polsce odbywa się coraz więcej pochówków w duchu świeckim. Tego rodzaju ceremonia różni się od pogrzebu wyznaniowego pod wieloma względami. Brakuje symboli religijnych, nie odprawia się mszy świętej, a bliscy zmarłego nie modlą się wspólnie przy jego trumnie. Dla kogo organizuje się pogrzeby świeckie, jak one przebiegają i kto zastępuje księdza?

Pogrzeby świeckie - dla kogo się je organizuje?

Pogrzeby świeckie organizuje się przede wszystkim dla osób, które w testamencie wskazały takie życzenie. Należą do nich ateiści, agnostycy, osoby niewierzące lub niepraktykujące. Nawet gdy brakuje zapisu ostatniej woli, rodzina zmarłego, kierując się własnym przekonaniem, może wybrać pochówek świecki jako ten, który bardziej by mu odpowiadał. Wobec braku wskazań określających dla kogo jest pogrzeb świecki, można go zorganizować dla każdej osoby bez względu na wyznanie.

Pogrzeby świeckie - kto prowadzi ceremonię?

Ceremonię pogrzebową w duchu świeckim prowadzi profesjonalny Mistrz Ceremonii lub wyszkolony w tym zakresie pracownik zakładu pogrzebowego, ubrany w togę lub pelerynę. Osoby zawodowo zajmujące się oprawą pogrzebów świeckich odpowiadają za przebieg uroczystości, wygłaszają mowy pożegnalne i idą na czele orszaków pogrzebowych.

Mistrzowie ceremonii to osoby wyróżniające się kulturą osobistą, głęboką empatią i odpornością na stres. Spędzają wiele godzin na rozmowach z bliskimi zmarłego, aby go poznać i przygotować wzruszający tekst mowy pożegnalnej. Przywiązują dużą wagę do tego, aby w trakcie pogrzebu to zmarły był w centrum uwagi.

Pogrzeby świeckie - jak przebiegają?

Przebieg pogrzebu świeckiego zależy od ostatniej woli zmarłego lub osób organizujących uroczystość. Nie jest to uroczystość o charakterze religijnym, więc nie towarzyszą jej symbole religijne i ceremoniały wyznaniowe. Księdza zastępuje Mistrz Ceremonii, który wraz z rodziną zmarłego, czuwa nad scenariuszem Ostatniego Pożegnania. W przeciwieństwie do pogrzebu wyznaniowego nie ma sztywnych reguł co do kolejnych etapów ceremonii.

Pożegnanie zmarłego odbywa się w kaplicy domu pogrzebowego, gdzie zbierają się żałobnicy, a Mistrz Ceremonii wygłasza mowę laudacyjną. Ceremonię uświetnia ulubiona muzyka zmarłego lub pokaz slajdów z jego zdjęciami. Następna część Ostatniego Pożegnania odbywa się na cmentarzu. Pracownicy zakładu pogrzebowego umieszczają trumnę lub urnę w grobie, na którym zamiast krzyża stawiają elegancki pal świecki z drewna - bez poprzecznych elementów.

Pogrzeby świeckie - jak je zorganizować?

Organizacją pogrzebów świeckich zajmują się niemal wszystkie zakłady pogrzebowe. Wśród nich jest także Zakład Pogrzebowy Gloria z Chojnowa. Aby wybrać ten rodzaj pochówku, nie trzeba załatwiać dodatkowych formalności. Na spotkaniu z pracownikami firmy Gloria wystarczy powiedzieć o ostatniej woli zmarłego, swoich oczekiwaniach co do przebiegu uroczystości i chęci skorzystania z usług Mistrza Ceremonii Pogrzebowych.

Zakład pogrzebowy zapewnia kompleksową obsługę tak pogrzebów wyznaniowych, jak i świeckich. Pomaga w wyborze akcesoriów funeralnych i wiązanek, organizuje transport zmarłego i uczestników ceremonii na cmentarz, a także uzgadnia miejsce pochówku. Pogrzeby w duchu świeckim odbywają się na cmentarzach komunalnych i parafialnych- na tych ostatnich zwykle wtedy, gdy rodzina ma tam swój grobowiec.

Pogrzeby świeckie - ile kosztują?

Koszt pogrzebu świeckiego zamyka się w cenie kilkuset złotych. Może być niższy niż wyznaniowego ze względu na brak opłaty kościelnej. Ostateczna cena zależy od miejsca posługi i od tego, czy uroczystość prowadzi Mistrz Ceremonii, czy pracownik zakładu pogrzebowego.