Chojnow.pl
Zapoznaj się z naszą Polityką prywatności
facebook twitter YT IG
Logowanie Rejestracja
REKLAMUJ SIĘ NA CHOJNOW.PL SPRAWDŹ NASZĄ OFERTĘ BANERÓW I ARTYKUŁÓW SPONSOROWANYCH

Wspólna historia, wspólne święto - obchody Narodowego Święta Konstytucji 3 Maja w Chojnowie

Autor Urząd Miejski w Chojnowie
Data utworzenia: 04 maj 2023, 20:42


Wspólna historia, wspólne święto - obchody Narodowego Święta Konstytucji 3 Maja w Chojnowie

Wspólne śpiewanie hymnu i modlitwa za Polskę - wzruszające momenty miejskich obchodów 3 Maja

Mieszkańcy miasta, na czele z władzami samorządowymi, uczcili Narodowe Święto Konstytucji 3 Maja. To ważne wydarzenie, związane z naszą historią i tradycją, każdego roku przyciąga duże grono lokalnych patriotów.

Uroczystości rozpoczęły się o godz. 12:00 mszą w intencji Ojczyzny, która odbyła się w kościele pw. Piotra i Pawła. Nabożeństwo celebrowali ksiądz dziekan Marek Osmulski oraz księża Sławomir Borzych i Paweł Lityński. Modlitwa była momentem skupienia i zadumy, który pozwolił na refleksję nad znaczeniem tej uroczystości.

Podczas homilii duchowny przybliżył historię Polski związaną z uchwaleniem Konstytucji oraz zacytował tekst piosenki pt. „Uwierz Polsko” zespołu Soul Sanok, która w pięknych słowach mówi o Ojczyźnie i wierze.

- Moja Ojczyzna to historia, pamięć o poległych za nasz kraj, pamięć o tysiącach bohaterów niezłomnych jak stal! Uwierz, Polsko! Naszej wiary nie zabraknie nam! Żaden wróg nie zwycięży Boga w nas! […] Kraju mój piękny, mój Wiślany, Kraju mej nadziei w lepszy los z wiarą Ojców tak niepokonany, bo wiara - to broń!

Po mszy uczestnicy przeszli pod obelisk, gdzie odśpiewano hymn państwowy, a następnie odbyło się uroczyste złożenie kwiatów. Pod pomnikiem zebrali się mieszkańcy miasta, przedstawiciele władz samorządowych oraz służb mundurowych, szkół, przedszkoli i żłobka oraz stowarzyszeń, którzy złożyli wieńce i kwiaty, aby uczcić pamięć o uchwaleniu pierwszej w Europie konstytucji.

Urząd Miejski reprezentowali burmistrz Jan Serkies oraz Przewodniczący Rady Miejskiej Jan Skowroński. Z ramienia Urzędu Gminy na uroczystości pojawiła się Honorata Tajchman-Rękoś. Władze powiatu legnickiego reprezentowali wicestarosta Krzysztof Sowiński oraz radny Paweł Grabek.

Nad przebiegiem wydarzenia czuwał prowadzący Jacek Saja. Oprawę muzyczną uroczystości zapewniła orkiestra dęta pod batutą Jarosława Dąbrowskiego. Apel pamięci został odczytany przez chorążego Artura Pawłowskiego. Na miejscu pojawiły się także poczty sztandarowe z chojnowskich szkół oraz Chojnowska Drużyna Strzelecka.

Przemówienie burmistrza Jana Serkiesa skłaniało do refleksji nad historią Polski i przypomniało o znaczeniu wolności i suwerenności naszej ojczyzny.

- Święto Konstytucji 3 Maja to dla naszego narodu wyjątkowe, niezwykle ważne święto. Konstytucja 3 maja z 1791 roku miała za zadanie odbudowanie i ratowanie państwa przed jego upadkiem. […] Szanowni Państwo, warto, aby dzisiaj tej wspólnej patriotycznej radości z osiągnieć ówczesnych patriotów towarzyszyła refleksja nad współczesnością. […] W polskiej tradycji 3 maja jest dniem patriotycznego świętowania, dniem celebrowania państwowości, której 3-majowa Konstytucja jest fundamentem. Składamy dziś hołd wszystkim bohaterom walczącym o niepodległą Polskę i twórcom Konstytucji. […] Życzę Państwu, aby święto 3 maja przyniosło wiele radości z bycia Polakiem. Niech majowa jutrzenka zagości w naszych sercach. Niech przyniesie wszystkim pokój i optymizm.

Obchody Narodowego Święta Konstytucji 3 Maja w Chojnowie pozwoliły uczcić pamięć o jednym z najważniejszych momentów w historii Polski. Wydarzenie to przypomniało nam o potrzebie pielęgnowania i szacunku dla naszej tradycji, kultury i historii.

Wyjątkowe brzmienia podczas muzycznego show zespołu Kłos & Dąbrowski Big Band

Obchody Narodowego Święta Konstytucji 3 Maja w Chojnowie zakończyły się energetycznym koncertem zespołu Kłos & Dąbrowski Big Band, który odbył się w Parku Śródmiejskim.

Chojnowianie licznie przybyli na to wyjątkowe muzyczne wydarzenie.

Kłos & Dąbrowski Big Band to formacja założona przez saksofonistę Jarosława Dąbrowskiego oraz trębacza Łukasza Kłosa. Obaj liderzy zespołu mają bogate doświadczenie muzyczne – m.in. przez kilka lat współpracowali z amerykańskim gitarzystą oraz kompozytorem Mikiem Russellem i występowali na największych scenach muzycznych.

Koncert zespołu był prawdziwym muzycznym show, opartym na znakomitych aranżacjach utworów swingowych, funkowych, bluesowych oraz popowych. Repertuar koncertu połączył światowe przeboje muzyki rozrywkowej.

Kłos & Dąbrowski Big Band to 11-osobowa orkiestra rozrywkowa w składzie Jarek Dąbrowski - saksofon altowy, Łukasz Kłos - trąbka, Krzysztof Grygiel - saksofon tenorowy, Mateusz Bojda - saksofon tenorowy, Piotr Żarczyński - trąbka, Krystian Magdziński - puzon, Bartek Jaskółowski - puzon, Janusz Lewandowski - gitara basowa, Szymon Sandura - piano oraz Paweł Kurek - perkusja i instrumenty perkusyjne.

Młodzi muzycy zaprezentowali największe standardy swingowe, a także bluesowe oraz latino, składając jednocześnie ukłon w stronę wybitnych twórców muzyki jazzowej.

Zespół w wyjątkowy sposób przeniósł swoich słuchaczy w świat muzyki rozrywkowej, zapewniając niezapomniane wrażenia.

W trakcie koncertu usłyszeliśmy również kilka solówek, które były prawdziwą muzyczną ucztą. Wspaniała energia, perfekcyjne wykonanie i doskonałe aranżacje utworów sprawiły, że publiczność była pod ogromnym wrażeniem.