Chojnow.pl
Zapoznaj się z naszą Polityką prywatności
facebook twitter YT IG
Logowanie Rejestracja
REKLAMUJ SIĘ NA CHOJNOW.PL SPRAWDŹ NASZĄ OFERTĘ BANERÓW I ARTYKUŁÓW SPONSOROWANYCH

Przedszkole Miejskie nr 1 ma 70 lat

Autor Urząd Miejski w Chojnowie
Data utworzenia: 03 październik 2023, 23:27


Przedszkole Miejskie nr 1 ma 70 lat

70 lat działalności przedszkola jest świadectwem historii wielu osób – tych, które nim zarządzały, które tu pracowały, rodziców przyprowadzających tu swoje dzieci i tych, które odbierały w tym miejscu pierwszą w swoim życiu edukację.

Nie dziwi zatem fakt, że jubileusz tego formatu należy uhonorować w wyjątkowy sposób.

Społeczność Miejskiego Przedszkola nr 1 w Chojnowie uczciła ten dzień organizując festyn – spotkanie osób w różny sposób powiązanych z placówką i jej sympatyków.

- To imponujący Jubileusz, cóż powiedzieć - należy powiedzieć DZIĘKUJĘ! - rozpoczęła swoje wystąpienie pani dyrektor przedszkola Lucyna Spes.

- Dziękuję wszystkim pracownikom, którzy na przestrzeni wielu lat oddawali z tego przedszkola pokolenia fantastycznych dzieci, doskonale przygotowanych do pójścia do szkoły. Słowa podziękowania kieruje także do aktualnych pracowników administracji, obsługi, nauczycieli, którzy codziennie dbają o to, by dzieci czuły się tu bezpiecznie, by się rozwijały. Motto, które wita nas w przedszkolnym ogrodzie - „Dzieci są jak motyle na wietrze. Niektóre potrafią latać wyżej niż inne, ale każde z nich lata tak jak umie” - przyświeca nam każdego dnia. Dziękuję władzom miasta – burmistrzowi, który pomaga nam realizować wszystkie nasze marzenia, aby przedszkole wchodziło w przyszłość nowocześnie i rozwijało się również technologicznie.

- Droga Pani Dyrektor, zacne grono nauczycielskie, kochane dzieci, drodzy rodzice. Przedszkole Miejskie nr 1 w Chojnowie to przedszkole z bardzo bogatą historią i tradycją – mówił witając się burmistrz Chojnowa Jan Serkies - Jego historię tworzyli i nadal tworzą bardzo pracowici ludzie. Absolwenci tego przedszkola, tak jak pani dyrektor wspominała, zostają tu doskonale przygotowani do dalszej drogi życiowej, radzą sobie doskonale. Absolwenci tego przedszkola, to dzisiejsi księża, nauczyciele, prawnicy, biznesmeni, lekarze… Z okazji tego wspaniałego Jubileuszu proszę przyjąć gorące podziękowania za wszystko co robicie Państwo na rzecz najmłodszych mieszkańców naszego miasta. Proszę przyjąć serdeczne gratulacje i gorące życzenia dalszych sukcesów, rozwoju, zdrowia i wszelkiej pomyślności. Kochane dzieci, jak są urodziny to są też prezenty. Mamy dla Was dwa podarunki - kolejny w tej placówce, monitor interaktywny i niespodziankę - 5 października podpisujemy umowę z firmą, która wykona na tyłach tego ogrodu nowoczesne, bezpieczne boisko.

Przedszkole Miejskie nr 1 od 70 lat przekazuje wiedzę, uczy funkcjonowania w grupie rówieśniczej, kształtuje osobowość, wychowuje. Profesjonalnie przygotowana kadra pedagogiczna czuwa nad rozwojem dzieci i ich usamodzielnieniem. Przy tym zapewnia doskonałą opiekę, bezpieczeństwo i wiele atrakcyjnych zajęć. To wszystko w pięknym, przedwojennym obiekcie z nowoczesną bazą.

Budynek, w którym działa placówka został wybudowany jako dom mieszkalny w latach 1926-1930 przez Fabeneta Birbauna – obywatela niemieckiego, pochodzenia żydowskiego. Około roku 1938 w budynku umieszczono szkołę żeńską. W czasie II wojny światowej w obiekcie stacjonowały wojska niemieckie. Po wojnie przeznaczono go na przychodnię i porodówkę. Wiosną 1952 roku władze Chojnowa zmieniły przeznaczenie budynku otwierając Przedszkole Miejskie nr 1 pod kierownictwem pani Moniki Gmur. W kolejnych latach funkcje dyrektora pełniły panie: Jadwiga Chojnowska, Lidia Gorejowska, Zdzisława Driańska i Dzisława Zięba, Weronika Śledziowa-Jodłowska, Wanda Sadowska, Zofia Kołodziejska, Genowefa Angulska, Dorota Pisarska, Grażyna Babiarz i obecnie obowiązki dyrektora pełni pani Lucyna Spes.

Finałem części oficjalnej uroczystości była wspólnie odśpiewana pieśń przedszkola, a potem już tylko zabawa! Cudowne, rozkoszne występy przedszkolaków, które tańcem i śpiewem wywołały radość i wzruszenie wielu gromko je oklaskujących. Były też popisy zaproszonych gości – zespołu tanecznego Brooklyn, wokalisty Michała Kowalczyka i krótkie spotkanie na scenie z Białym Misiem. Strefy zabaw, animacje, warsztaty były uzupełnieniem atrakcji. Ciekawostką była wystawa obrazująca historię przedszkola, popularnością cieszyła się loteria fantowa i oczywiście strefa gastronomiczna – domowe wypieki, pierogi, placki, ziemniaczana zapiekanka zaspokajały apetyt największych smakoszy.

Cudowną niespodziankę tego dnia sprawiła aura. Prognozy i poranny krajobraz zapowiadały chłód i deszcze. Chmury jednak rozwiały się, a nad kolorowo ustrojonym terenem przedszkola zaświeciło słońce, które towarzyszyło wszystkim przez kolejne godziny świętowania.

„Przyszłość jest prezentem, jaki robi nam przeszłość” – słowa André Malraux - francuskiego pisarza i eseisty niech będą wymowną cenzurką dla Przedszkola Miejskiego nr 1 w Chojnowie, które spod swoich skrzydeł uwalnia otwartych, ciekawych świata, bystrych kilkulatków…