Chojnow.pl
Zapoznaj się z naszą Polityką prywatności
facebook twitter YT IG
Logowanie Rejestracja
REKLAMUJ SIĘ NA CHOJNOW.PL SPRAWDŹ NASZĄ OFERTĘ BANERÓW I ARTYKUŁÓW SPONSOROWANYCH

Uroczystości w Chojnowie. Dzień Edukacji Narodowej.

Autor Halina Kiliś
Data utworzenia: 18 październik 2012, 15:38 Wszystkich komentarzy: 111


Uroczystości w Chojnowie. Dzień Edukacji Narodowej.

Wraz z inauguracją Roku Wiary w kościele katolickim w Polsce w chojnowskiej świątyni miały miejsce dwie ważne uroczystości. Pierwszą z nich był sakrament bierzmowania, który z rąk księdza biskupa Stefana Cichego przyjęli uczniowie klas pierwszych szkół ponadgimnazjalnych z obu chojnowskich parafii i z części dekanatu.

Drugim wydarzeniem były obchody Dnia Edukacji. Biskup legnicki modlił się za nauczycieli z okazji ich święta na Mszy Świętej koncelebrowanej. W kościele św. Apostołów Piotra i Pawła dostojnego gościa powitał proboszcz parafii – ksiądz dr Marek Osmulski.

Ksiądz Biskup w słowie skierowanym do bierzmowanych i do nauczycieli przypomniał o niedawnej inauguracji Roku Wiary w legnickiej katedrze. Przywołał postać Marka Saviano – włoskiego kapucyna, który w roku 1683 przed największą bitwą chrześcijańskiej Europy z wielokrotnie większą armią turecką trwał na adoracji najświętszego sakramentu. Skromny zakonnik, porywający ludzi żarliwą wiarą, stał się jednym z głównych bohaterów największej koprodukcji polskiego kina – „Bitwy pod Wiedniem”.


Biskup legnicki nawiązał do tekstów liturgicznych, które zwracają uwagę na mądrość wypływającą z wiary. Sakrament bierzmowania ma tę wiarę zgłębiać. Pomocą będzie lektura Pisma świętego.


Gdy w 1979 roku Jan Paweł II przybył do Polski, na spotkaniu z młodzieżą oazową w Nowym Targu rozdawał egzemplarze Biblii. Wówczas w kraju było niezwykle trudno zdobyć Pismo święte.


Biskup Stefan Cichy zaapelował do młodzieży, by rozwijała otrzymane dary Ducha świętego, a szczególnie dar mądrości.


Nauczycielom, a zwłaszcza katechetom podziękował za ich codzienny trud, za to, że są ludźmi dającymi świadectwo wiary.


Po Mszy świętej odbyło się spotkanie Biskupa legnickiego z pedagogami, księżmi pracującymi w obu parafiach miasta oraz z kapłanami chojnowskiego dekanatu.


W odnowionej Sali dawnego Domu Chemika przybyłych powitał ks. dziekan Marek Osmulski.


Przypomniał o najważniejszych cechach dobrego nauczyciela, którego uczniowie cenią za fachowość, darzą szacunkiem. Za Janem Pawłem II nawoływał do nieustannego wpatrywania się w Chrystusa.

Nauczyciel odpowiada za dobro młodego człowieka. Dlatego winien szczególnie słuchać głosu Boga, żyć Nim, przekazywać Go innym. Kończąc życzył zebranym umocnienia w wierze i stawania się lepszymi ludźmi.


Biskup legnicki wskazał pedagogom główne cele ich pracy – przekazywanie wiedzy, ale przede wszystkim przekazanie wartości. Młodych ludzi kończących szkołę powinny cechować głębia umysłu, siła ducha, wdzięczność.


Ksiądz Biskup złożył podziękowania księdzu prałatowi Władysławowi Bystrkowi za 26 lat posługi kapłańskiej nauczycielom i za rozwijanie Duszpasterstwa Nauczycieli.

Radosne świętowanie umilał swoim śpiewem chojnowski chór Skoranta prowadzony przez Zenona Chmielewskiego.fot. Mariusz Żybura


Komentarze

...ach spodziewam się teraz pustego śmiechu i masę idiotycznych nielogicznych wypowiedzi które stwierdzą arbitralnie że to nieprawda be ani jednego argumentu i dowodu :)))))
i tutaj Cie zaskoczę, nie bd pustego śmiechu, ani "nielogicznych" ( swoją drogą twoje subiektywne przemyślenie) wypowiedzi będzie tylko smutek, płacz z i zgrzyt bo twoja głupota odbiera mi chęć dyskusji, stajemy po przeciwnej stronie barykady gdzie moje racje nie przekonają twoich ani twoje moich, tutaj właśnie zaczyna się impas, i już, wytykanie twoich "błędów" jak i moich, nie przyniesie już nic dobrego temu portalowi, od teraz komentujmy artykuły bo nasza wojna podjazdowa nie ma najmniejszego sensu...
zgłoś komentarz
No jaka szkoda a myślałem, że będziesz mi -KIBIC-cował (mam nadzieje, że administracja załapie w końcu) a ty mnie opuszczasz ! Mam taką prośbę nie pisz w liczbie mnogiej o wojnie którą prowadzisz z własną psychiką i problemami to nie ja założyłem drugie konto i nie ja prześladuje użytkowników ! tylko dlatego, że mam inne poglądy od nich !
zgłoś komentarz
tak załapie, że masz urojenia Batman jest jeden, i nie KIBIC-uje opętanym, widzącym świat przez szkiełko i oko...
zgłoś komentarz
No tak racjonalne i empiryczne podejście do świata to opętanie i urojenie :)
zgłoś komentarz
Portal nie wyraża zgody na przeprowadzanie ataków na żadną religię, wiarę i wyznania w tym też Kościół katolicki.
Do rozmowy dotyczącej tematów religii, wiary, wyznań itp. odsyłamy na fora specjalnie do tego stworzone.
Tym samym dyskusja w powyższym artykule jednoznacznie zostaje zamknięta. Kolejne wpisy będą usuwane.
zgłoś komentarz
For the person asking for sites about car valuation online, buy my car near me, sell my car parts, buy my car app, sell my car to carmax, sell my car orlando, www.buymycar.com, sellmycar.com, sell my car in nc, sell my car on consignment, I highly recommend this excellent car buyers recommendations website
zgłoś komentarz
Please try Google before asking about Cool Product Info c75d1b1
zgłoś komentarz
Please try Google before asking about Great Product Tips 75d1b18
zgłoś komentarz
Please try Google before asking about New Product Blog 9d038a8
zgłoś komentarz
Please try Google before asking about New Product Info 54e2de3
zgłoś komentarz

Dodaj Komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.