Chojnow.pl
Zapoznaj się z naszą Polityką prywatności
facebook twitter YT IG
Logowanie Rejestracja
REKLAMUJ SIĘ NA CHOJNOW.PL SPRAWDŹ NASZĄ OFERTĘ BANERÓW I ARTYKUŁÓW SPONSOROWANYCH

Uroczystości w Chojnowie. Dzień Edukacji Narodowej.

Autor Halina Kiliś
Data utworzenia: 18 październik 2012, 15:38 Wszystkich komentarzy: 111


Uroczystości w Chojnowie. Dzień Edukacji Narodowej.

Wraz z inauguracją Roku Wiary w kościele katolickim w Polsce w chojnowskiej świątyni miały miejsce dwie ważne uroczystości. Pierwszą z nich był sakrament bierzmowania, który z rąk księdza biskupa Stefana Cichego przyjęli uczniowie klas pierwszych szkół ponadgimnazjalnych z obu chojnowskich parafii i z części dekanatu.

Drugim wydarzeniem były obchody Dnia Edukacji. Biskup legnicki modlił się za nauczycieli z okazji ich święta na Mszy Świętej koncelebrowanej. W kościele św. Apostołów Piotra i Pawła dostojnego gościa powitał proboszcz parafii – ksiądz dr Marek Osmulski.

Ksiądz Biskup w słowie skierowanym do bierzmowanych i do nauczycieli przypomniał o niedawnej inauguracji Roku Wiary w legnickiej katedrze. Przywołał postać Marka Saviano – włoskiego kapucyna, który w roku 1683 przed największą bitwą chrześcijańskiej Europy z wielokrotnie większą armią turecką trwał na adoracji najświętszego sakramentu. Skromny zakonnik, porywający ludzi żarliwą wiarą, stał się jednym z głównych bohaterów największej koprodukcji polskiego kina – „Bitwy pod Wiedniem”.


Biskup legnicki nawiązał do tekstów liturgicznych, które zwracają uwagę na mądrość wypływającą z wiary. Sakrament bierzmowania ma tę wiarę zgłębiać. Pomocą będzie lektura Pisma świętego.


Gdy w 1979 roku Jan Paweł II przybył do Polski, na spotkaniu z młodzieżą oazową w Nowym Targu rozdawał egzemplarze Biblii. Wówczas w kraju było niezwykle trudno zdobyć Pismo święte.


Biskup Stefan Cichy zaapelował do młodzieży, by rozwijała otrzymane dary Ducha świętego, a szczególnie dar mądrości.


Nauczycielom, a zwłaszcza katechetom podziękował za ich codzienny trud, za to, że są ludźmi dającymi świadectwo wiary.


Po Mszy świętej odbyło się spotkanie Biskupa legnickiego z pedagogami, księżmi pracującymi w obu parafiach miasta oraz z kapłanami chojnowskiego dekanatu.


W odnowionej Sali dawnego Domu Chemika przybyłych powitał ks. dziekan Marek Osmulski.


Przypomniał o najważniejszych cechach dobrego nauczyciela, którego uczniowie cenią za fachowość, darzą szacunkiem. Za Janem Pawłem II nawoływał do nieustannego wpatrywania się w Chrystusa.

Nauczyciel odpowiada za dobro młodego człowieka. Dlatego winien szczególnie słuchać głosu Boga, żyć Nim, przekazywać Go innym. Kończąc życzył zebranym umocnienia w wierze i stawania się lepszymi ludźmi.


Biskup legnicki wskazał pedagogom główne cele ich pracy – przekazywanie wiedzy, ale przede wszystkim przekazanie wartości. Młodych ludzi kończących szkołę powinny cechować głębia umysłu, siła ducha, wdzięczność.


Ksiądz Biskup złożył podziękowania księdzu prałatowi Władysławowi Bystrkowi za 26 lat posługi kapłańskiej nauczycielom i za rozwijanie Duszpasterstwa Nauczycieli.

Radosne świętowanie umilał swoim śpiewem chojnowski chór Skoranta prowadzony przez Zenona Chmielewskiego.fot. Mariusz Żybura


Komentarze

Oczywiście że czas szybko płynie a i pożartować nie zaszkodzi jednak tak na serio to podejrzewam że Serkies już nie wystartuje w następnych wyborach a namaści niby biskup swojego następcę który będzie prokościelny ! czy służalczy wobec władzy lokalnego kościoła i będzie gwarantował c.d czarnego Chojnowa z pod znaku krzyża .Dlaczego tak podejrzewam ,nasz burmistrz ostro się buduje i to z tego co słyszałem w dwóch miejscach więc chyba ma inne plany .Ja mam nadzieję że nie będzie to znów nauczyciel i zdewociały krzyżak .
zgłoś komentarz
Widzisz, ja w tej kwestii mam nieco inne zdanie. Może nie należę do "biegających" na każdą mszę św., ale jednak zostałem ochrzczony i wychowany w tej wierze ty przypuszczam również. Nierozgryzłem Cię nigdy czy ty walczysz z instytucją czy z ludźmi? i zaznaczam, że nie mam większych problemów w czytaniu ze zrozumieniem:).
zgłoś komentarz
Ani jedno ani drugie ,walczę z klerykalizacją naszego miasta ,Państwa bo uważam że wierzenia to osobista sprawa ludzi i wszystkie religie i poglądu w świetle prawa powinny być równe .Niestety jest tak że władze od prezydenta po premiera przez wszystkich polityków niczego nie zrobią bez biskupów ,że w naszym kraju mimo zapisów w konstytucji o wolności światopoglądowej to władze od najwyższych po ten najmniejsze jak w naszym mieście (zdjęcia ,imprezy tylko z władzami kościoła) mimo zapisu w konstytucji że mamy odrębność władz państwowych i ich struktur od kościoła .Chodzi też o finansowanie tego ,kto co robi ze swoimi pieniędzmi to jego sprawa ,może oddawać nawet plebanowi całą pensję im jeszcze po godzinach pracować uu niego na polu ale dlaczego z podatków wszystkich Polaków funduje się tyle przywilejów kościołowi ,dlaczego są opłacane lekcje religii ? czy naszą gminę na to stać ?
zgłoś komentarz
Powiedz znasz kogoś kto nie został ochrzczony ? Niestety ale tak to działa że chrzci się niemowlęta i od dziecka indoktrynuje religijnie ,efekt jest taki że 40% Polaków to praktykujący katolicy ,dlaczego nie 97% ochrzczonych ? Niema jednej i prawdziwej religii ,poglądu ,ludzie są różni ale państwo robi wszystko aby ten wybór był jak najmniejszy .Mi wierzenia ludzi ich kościoły nie przeszkadzają ,przeszkadza mi jak władza świecka respektuje tylko jedną i tylko jedną wspiera finansowo ! Kościoły i lekcjie relgii
zgłoś komentarz
powinny być finansowane przez wiernych a nie z budżetu państwa czy gminy .Mam ndzieję że to jasne.
zgłoś komentarz
Oglądając te zdjęcia odnoszę wrażenie ,że to spotkanie nie ma nic wspólnego z Dniem Edukacji Narodowej , a może się mylę ? . W czarnych kolorach to widzę.
zgłoś komentarz
Szkoda, że umieszczone są tylko zdjęcia księży czy nauczycieli i przedstawicieli reprezentujących grono edukacji nie było na tej imprezie?
zgłoś komentarz
psymon@
W pełni się z Tobą zgadzam. Klerykalizacja naszego miasta jest wprost karykaturalna. Z okazji Dnia Edukacji Narodowej w państwowym Domu Shrama władze miejskie, za miejskie pieniadze świętują z klechami. Czyli to jest nasza edukacja, nasza oświata? Kto tu jest najważniejszy? Kogo się hołubi? Szarego nauczyciela?To jest świeckim państwo? Ja też nie mam nic przeciwko wierzącym, niech sobie wierzą za swoje pieniądze w swoim wolnym czasie. Religia nie powinna być nauczana w szkole za państwowe pieniądze. Przeczytajcie, co ględził ten biskup. Gęba pełna frazesów, hipokryzja na maksa. Religia...czas bezpowrotnie stracony w szkole.
I jeszcze coś. Myślę, że oni sprytnie połączyli to bierzmowanie z Dniem Edukacji.
zgłoś komentarz
@bardzo_dobrze czarna mafia wstydu niema i mnie to nie dziwi ale nauczyciele postradali rozum to już gorsza sprawa .Dom Shrama to chyba na imprezy urzędników państwowych i kościelnych został wyremontowany .Robi się w tym Chojnowie straszno i śmieszno .Oczywiście że ten ekscelencyja bredzi kacapoły jak potłuczony ,może i one nadają się na msze czy rekolekcje ale nie nadzień edukacji narodowej ,o trudzie katechetów nie spomnę bo to chyba żart .Mi zaczyna brakować słów na to co się wyprawia ,brakuje tylko aby ci nauczyciele klęcząc całowali ich po rękach ! i mamy powrót do średniowiecza !
zgłoś komentarz
psymon zanim zaczniesz nazywać ludzi analfabetami to sam zajrzyj najpierw do słownika języka polskiego ;] jesteś wtórnym "ANALfabetom" haha.
w tym kontekście pisze się ana
lfabetą-analfabeto.No proszę czego się dowiedziałem,że teraz jestem Batmanem.Idź się leczyć.Za to twoim alter ego jest El Nino
zgłoś komentarz

Dodaj Komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.