Chojnow.pl
Zapoznaj się z naszą Polityką prywatności
facebook twitter YT IG
Logowanie Rejestracja
REKLAMUJ SIĘ NA CHOJNOW.PL SPRAWDŹ NASZĄ OFERTĘ BANERÓW I ARTYKUŁÓW SPONSOROWANYCH

Uroczystości w Chojnowie. Dzień Edukacji Narodowej.

Autor Halina Kiliś
Data utworzenia: 18 październik 2012, 15:38 Wszystkich komentarzy: 111


Uroczystości w Chojnowie. Dzień Edukacji Narodowej.

Wraz z inauguracją Roku Wiary w kościele katolickim w Polsce w chojnowskiej świątyni miały miejsce dwie ważne uroczystości. Pierwszą z nich był sakrament bierzmowania, który z rąk księdza biskupa Stefana Cichego przyjęli uczniowie klas pierwszych szkół ponadgimnazjalnych z obu chojnowskich parafii i z części dekanatu.

Drugim wydarzeniem były obchody Dnia Edukacji. Biskup legnicki modlił się za nauczycieli z okazji ich święta na Mszy Świętej koncelebrowanej. W kościele św. Apostołów Piotra i Pawła dostojnego gościa powitał proboszcz parafii – ksiądz dr Marek Osmulski.

Ksiądz Biskup w słowie skierowanym do bierzmowanych i do nauczycieli przypomniał o niedawnej inauguracji Roku Wiary w legnickiej katedrze. Przywołał postać Marka Saviano – włoskiego kapucyna, który w roku 1683 przed największą bitwą chrześcijańskiej Europy z wielokrotnie większą armią turecką trwał na adoracji najświętszego sakramentu. Skromny zakonnik, porywający ludzi żarliwą wiarą, stał się jednym z głównych bohaterów największej koprodukcji polskiego kina – „Bitwy pod Wiedniem”.


Biskup legnicki nawiązał do tekstów liturgicznych, które zwracają uwagę na mądrość wypływającą z wiary. Sakrament bierzmowania ma tę wiarę zgłębiać. Pomocą będzie lektura Pisma świętego.


Gdy w 1979 roku Jan Paweł II przybył do Polski, na spotkaniu z młodzieżą oazową w Nowym Targu rozdawał egzemplarze Biblii. Wówczas w kraju było niezwykle trudno zdobyć Pismo święte.


Biskup Stefan Cichy zaapelował do młodzieży, by rozwijała otrzymane dary Ducha świętego, a szczególnie dar mądrości.


Nauczycielom, a zwłaszcza katechetom podziękował za ich codzienny trud, za to, że są ludźmi dającymi świadectwo wiary.


Po Mszy świętej odbyło się spotkanie Biskupa legnickiego z pedagogami, księżmi pracującymi w obu parafiach miasta oraz z kapłanami chojnowskiego dekanatu.


W odnowionej Sali dawnego Domu Chemika przybyłych powitał ks. dziekan Marek Osmulski.


Przypomniał o najważniejszych cechach dobrego nauczyciela, którego uczniowie cenią za fachowość, darzą szacunkiem. Za Janem Pawłem II nawoływał do nieustannego wpatrywania się w Chrystusa.

Nauczyciel odpowiada za dobro młodego człowieka. Dlatego winien szczególnie słuchać głosu Boga, żyć Nim, przekazywać Go innym. Kończąc życzył zebranym umocnienia w wierze i stawania się lepszymi ludźmi.


Biskup legnicki wskazał pedagogom główne cele ich pracy – przekazywanie wiedzy, ale przede wszystkim przekazanie wartości. Młodych ludzi kończących szkołę powinny cechować głębia umysłu, siła ducha, wdzięczność.


Ksiądz Biskup złożył podziękowania księdzu prałatowi Władysławowi Bystrkowi za 26 lat posługi kapłańskiej nauczycielom i za rozwijanie Duszpasterstwa Nauczycieli.

Radosne świętowanie umilał swoim śpiewem chojnowski chór Skoranta prowadzony przez Zenona Chmielewskiego.fot. Mariusz Żybura


Komentarze

Rysiunku Melindolku już tobie kiedyś pisałem że z logicznym myśleniem to ty masz spore kłopoty ,prawda ! Wpierw zaprzeczasz że jesteś Batmanem (znaczy Rysiem z rynku) a ostatnim zdaniu to potwierdzasz (Za to twoim alter ego jest El Nino ) że jednak nim jesteś :) jak tam Melindolku Rysiu .Ty to rozumiesz ? mam nadzieję że tak .Powiedz jeszcze 7 cm na co mam się leczyć ?
zgłoś komentarz
No proszę jaki szybki odzew,troll portalowy ciągle na stanowisku
zgłoś komentarz
@bardzo_dobrze czarna mafia wstydu niema i mnie to nie dziwi ale nauczyciele postradali rozum to już gorsza sprawa .Dom Shrama to chyba na imprezy urzędników państwowych i kościelnych został wyremontowany .Robi się w tym Chojnowie straszno i śmieszno .Oczywiście że ten ekscelencyja bredzi kacapoły jak potłuczony ,może i one nadają się na msze czy rekolekcje ale nie nadzień edukacji narodowej ,o trudzie katechetów nie spomnę bo to chyba żart .Mi zaczyna brakować słów na to co się wyprawia ,brakuje tylko aby ci nauczyciele klęcząc całowali ich po rękach ! i mamy powrót do średniowiecza !
@psymon Na pewno nie wszyscy nauczyciele postradali zmysły, ale martwi mnie to, że chyba jednak jest za dużo tych, którzy jednak postradali i klęczą. Oświata kuleje, dlatego klęczy, zbyt często. W ogóle, że klęczy, to klęska.
zgłoś komentarz
Może masz rację że nie wszyscy ale ci ze zdjęcia na pewno ,taki przykład daje sam dyrektor a w takim dniu to raczej jemu kwiaty się należą .
zgłoś komentarz
Mendolinko (7 cm) Rysiu na co mam się leczyć ,proszę powiedz .Wydaje mi się że szybciej odpowiedziałeś na mój post niż ja więc kto tu jest trollem ? ty czy twoje alter ego Batman ?! Pytam też czy rozumiesz że pisząc że moje alter ego to El-Nino jak twoim Batman jawnie się do tego przyznajesz ,czy to rozumiesz ? czy masz na tyle rozumu aby to zrozumieć ?
zgłoś komentarz
Dla ciebie mogę być nawet Spidermanem pało.Jak jesteś tak inteligentny na jakiego sie zgrywasz,to napisz do moderacji by usunęli mi rzekomo drugie konto,a poleją z ciebie trolu.więc kiedy mnie zgłosisz?,bo nie moge się doczekać.Ale wiem,że tobie tak wygodnie w to wierzyć,bo nie możesz uwierzyć,że tak wiele osób cię nie znosi.
zgłoś komentarz
Jak będzie założysz konto Spiderman i będziesz mnie atakował to ok ale na razie masz Batmana ! Melidolku (7cm) powiedz poco mam pisać do moderacji ,ja mam nadzieję że oni widzą co trzeba i jak okaże się jak w przypadku konta Rysiu które w podobnym celu założyłeś to je zbanują ,prawda :) Jak na razie nie znosisz mnie ty i Batman i zbanowany Rysiu ,wszystko to jedna i ta sama osoba Melindol (7cm) .Czy chcesz kogoś przekonać że administracja się pomyliła banując twoje drugie konto Rysiu ,czy to nie jest przejaw problemów psychicznych 7cm ?
zgłoś komentarz
No własnie widzą,bo jakoś do tej pory nie wykasowali pało.Ale kończe juz z tobą te kolejne bezsensowne gadki przykurczu.
zgłoś komentarz
Widzisz przykurczu umysłowy konto Rysiu które zostało usunięte więc bezczelnie nie kłam tępoto umysłowa ! a co do batmana to się okaże .Za każdym razem mówisz że kończy ,że zemną nie gadasz i innych przed tym przestrzegasz ale widzę twoją aktywność na portalu tylko wtedy gdy mnie atakujesz i tylko wtedy gdy dotyczy mnie.Co z tobą jest 7 cm Rysiu ? masz jakiś problem ,coś skrywasz :)
zgłoś komentarz
czesc Malinda to ja psym.. pardon el_nino. widze steskniles sie i za mna. ja za toba nie.
przy okazji tematu o koscielnych szkolach chcialbym zapytac czy orientujecie sie jak to wyglada w innych miastach porownywalnych wieloscia do chojnowa. czy ksieza tez tak sie wtrazalaja
zgłoś komentarz

Dodaj Komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.