Chojnow.pl
Zapoznaj się z naszą Polityką prywatności
facebook twitter YT IG
Sign in Sign up
REKLAMUJ SIĘ NA CHOJNOW.PL SPRAWDŹ NASZĄ OFERTĘ BANERÓW I ARTYKUŁÓW SPONSOROWANYCH

Uroczystości w Chojnowie. Dzień Edukacji Narodowej.

Author: Halina Kiliś
Creation date: 18 October 2012, 15:38 All comments: 111


Uroczystości w Chojnowie. Dzień Edukacji Narodowej.

Wraz z inauguracją Roku Wiary w kościele katolickim w Polsce w chojnowskiej świątyni miały miejsce dwie ważne uroczystości. Pierwszą z nich był sakrament bierzmowania, który z rąk księdza biskupa Stefana Cichego przyjęli uczniowie klas pierwszych szkół ponadgimnazjalnych z obu chojnowskich parafii i z części dekanatu.

Drugim wydarzeniem były obchody Dnia Edukacji. Biskup legnicki modlił się za nauczycieli z okazji ich święta na Mszy Świętej koncelebrowanej. W kościele św. Apostołów Piotra i Pawła dostojnego gościa powitał proboszcz parafii – ksiądz dr Marek Osmulski.

Ksiądz Biskup w słowie skierowanym do bierzmowanych i do nauczycieli przypomniał o niedawnej inauguracji Roku Wiary w legnickiej katedrze. Przywołał postać Marka Saviano – włoskiego kapucyna, który w roku 1683 przed największą bitwą chrześcijańskiej Europy z wielokrotnie większą armią turecką trwał na adoracji najświętszego sakramentu. Skromny zakonnik, porywający ludzi żarliwą wiarą, stał się jednym z głównych bohaterów największej koprodukcji polskiego kina – „Bitwy pod Wiedniem”.


Biskup legnicki nawiązał do tekstów liturgicznych, które zwracają uwagę na mądrość wypływającą z wiary. Sakrament bierzmowania ma tę wiarę zgłębiać. Pomocą będzie lektura Pisma świętego.


Gdy w 1979 roku Jan Paweł II przybył do Polski, na spotkaniu z młodzieżą oazową w Nowym Targu rozdawał egzemplarze Biblii. Wówczas w kraju było niezwykle trudno zdobyć Pismo święte.


Biskup Stefan Cichy zaapelował do młodzieży, by rozwijała otrzymane dary Ducha świętego, a szczególnie dar mądrości.


Nauczycielom, a zwłaszcza katechetom podziękował za ich codzienny trud, za to, że są ludźmi dającymi świadectwo wiary.


Po Mszy świętej odbyło się spotkanie Biskupa legnickiego z pedagogami, księżmi pracującymi w obu parafiach miasta oraz z kapłanami chojnowskiego dekanatu.


W odnowionej Sali dawnego Domu Chemika przybyłych powitał ks. dziekan Marek Osmulski.


Przypomniał o najważniejszych cechach dobrego nauczyciela, którego uczniowie cenią za fachowość, darzą szacunkiem. Za Janem Pawłem II nawoływał do nieustannego wpatrywania się w Chrystusa.

Nauczyciel odpowiada za dobro młodego człowieka. Dlatego winien szczególnie słuchać głosu Boga, żyć Nim, przekazywać Go innym. Kończąc życzył zebranym umocnienia w wierze i stawania się lepszymi ludźmi.


Biskup legnicki wskazał pedagogom główne cele ich pracy – przekazywanie wiedzy, ale przede wszystkim przekazanie wartości. Młodych ludzi kończących szkołę powinny cechować głębia umysłu, siła ducha, wdzięczność.


Ksiądz Biskup złożył podziękowania księdzu prałatowi Władysławowi Bystrkowi za 26 lat posługi kapłańskiej nauczycielom i za rozwijanie Duszpasterstwa Nauczycieli.

Radosne świętowanie umilał swoim śpiewem chojnowski chór Skoranta prowadzony przez Zenona Chmielewskiego.fot. Mariusz Żybura


Comments

jak już znajdziesz mi wiarygodne informację, prawdziwe a nie wikipedia to wtedy coś napisz, najlepiej akta watykańskie, wraz z aktami sądowymi spraw, znajdź mi jeszcze rzetelnych świadków i te wspaniałe informację które mówią że Papież miał te informację... ale tak serio już nic nie szukaj bo już mi się nie chce czytać, niestety sam przyznałeś że jesteś antyklerykałem w najczystszej postaci czyli dyskusja z Tobą o religii nie ma racji bytu, jesteś nie obiektywny
report comment
hahaha ha ha
report comment
hahaha z ciekawości to poczytałem i umarłem ze śmiechu, wiele rzeczy już rozumiem jak ktoś czyta takie głupoty i w nie wierzy to znaczy że ma coś z głową cytuje dla ogółu "Papież Jan Paweł II popierał faszyzm i nazistowskie dyktatury" no błagam Cię! okej kończę ten temat bo o tą ścianę już za dużo grochem rzucałem...
report comment
Ryszard Matuszewski – Swami Śjam Lalit Mohan G.K. reprezentuje religię hinduistyczną i jej tradycyjne metody duchowego rozwoju wywodzące się z Indii. Stoi na czele śiwaickiego nurtu hinduizmu zwanego Bractwem Zakonnym Himawanti, które jest zgromadzeniem osób praktykujących tantrę, jogę oraz kultowe metody rozwoju duchowego... a to osoba pisząca artykuł :D
report comment
Idol Psymonka
report comment
....... :-)
report comment
Batman ideały twoje przeminą niedługo wraz z burmistrzem twoim w urzedzie miasta za dwa lata w wyborach.Kler nas oszukuje,popatrz na biskupów i na przykazania.Księża biznesmeni dojący miasto z kasy itd.Wojtyła jak zył mówil w gorzowie ze ksiadz powinien żyć jak przęcietna rodzina.A jak źyje u nas mercedes, pobudowane domy rodzinie itd.Kraje ateistyczne gdzie religie odstawiono na bok sa bogate bo kler nie miał władzy .
report comment
Batman ideały twoje przeminą niedługo wraz z burmistrzem twoim w urzedzie miasta za dwa lata w wyborach.Kler nas oszukuje,popatrz na biskupów i na przykazania.Księża biznesmeni dojący miasto z kasy itd.Wojtyła jak zył mówil w gorzowie ze ksiadz powinien żyć jak przęcietna rodzina.A jak źyje u nas mercedes, pobudowane domy rodzinie itd.Kraje ateistyczne gdzie religie odstawiono na bok sa bogate bo kler nie miał władzy .
hahaha no przecież bogate jak cholera:] tylko tam już niedługo nie będzie rodowitych mieszkańców popatrz na niemcy ,francję, a co do psymona nie rozmawiam z nim :) jego idol powinien otworzyć oczy wszystkim:) a jego argumenty to ta sama stara śpiewka antyklerykała i tyle, nawet nie czytam pierdół podanych na jego złotej tacy...A co do wyborów zobaczymy, ale wątpię, że stado internetowych baranków, bd w stanie przekonać zdrowo myślącą tkankę społeczną, że w Chojnowie jest strasznie i źle, byłem już w wielu miastach ( Gotham, itp.) to miasto jest piękne, zielone, rynek odnowiony zadbany, a narzekanie na niego to motywy w stylu psymonka(ławki za blisko, że kapie na twarz jak pada...)
report comment
;)
Jeszcze jedną napiszę oczywistą nieprawdę tylko dlatego że piszę ją ja a nie np PAN :) choć podaję oczywiste fakty które może w bardzo prosty i szybki sposób zweryfikować są nieprawdą bo pisze je osoba antyklerykalna co znaczy ni miej ni więcej antytezę klerykalizmu.Więc trochę faktów ...
1980 r. - Beatyfikacja jezuity José de Anchieta, który twierdził: "Miecz i żelazny pręt to najlepsi kaznodzieje". Podczas beatyfikacji masowego mordercy Indian, papież Jan Paweł II nazwał go apostołem Brazylii, WZOREM DLA CAŁEJ GENERACJI MISJONARZY I SAMEGO SIEBIE. Nie pierwszy to przypadek wyniesienia zbrodniarza na ołtarze.
report comment
...ach spodziewam się teraz pustego śmiechu i masę idiotycznych nielogicznych wypowiedzi które stwierdzą arbitralnie że to nieprawda be ani jednego argumentu i dowodu :)))))
report comment

Add Comment

You have to be loggin to add comment.