Chojnow.pl
Zapoznaj się z naszą Polityką prywatności
facebook twitter YT IG
Logowanie Rejestracja
REKLAMUJ SIĘ NA CHOJNOW.PL SPRAWDŹ NASZĄ OFERTĘ BANERÓW I ARTYKUŁÓW SPONSOROWANYCH

Obchody 50-lecia szkolnictwa zawodowego w Chojnowie

Autor admin
Data utworzenia: 22 październik 2012, 10:53 Wszystkich komentarzy: 4


Obchody 50-lecia szkolnictwa zawodowego w Chojnowie

„50 lat minęło jak jeden dzień” parafrazując słowa przeboju Andrzeja Rosiewicza mogliby zaśpiewać nauczyciele, absolwenci, uczniowie korzystający z możliwości kształcenia zawodowego w Chojnowie. 20 października obchodziliśmy bowiem 50-lecie Szkolnictwa Zawodowego w Chojnowie, które zbiegło się z 35-leciem szkoły przy ul. Wojska Polskiego, popularnej „109-tki”.

Obchody zaczęły się Mszą Świętą w Małym Kościele. Po Eucharystii goście udali się do Miejskiego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Chojnowie, gdzie odbyła się uroczysta akademia. Na scenie uczniowie i absolwenci szkoły wystąpili z programem artystycznym, w trakcie którego mogliśmy oglądać pokaz slajdów, 50 lat w fotograficznej pigułce.


Po części artystycznej na scenę wyszedł obecny dyrektor Powiatowego Zespołu Szkół w Chojnowie – Mariusz Kowalczyk, który podziękował wszystkim mającym swój wkład w budowanie sukcesu szkolnictwa zawodowego w naszym mieście. Z własnymi podziękowaniami wystąpił również Starosta Legnicki Jarosław Humenny, który wręczył pamiątkowe medale.


Ostatnią częścią obchodów było spotkanie w budynku szkoły przy ul. Wojska Polskiego, gdzie odsłonięto tablicę upamiętniającą 50-lecie szkolnictwa zawodowego w Chojnowie. Była to również okazja do przypomnienia sobie dawnych lat, spotkań ze znajomymi ze szkolnej ławy, oglądnięcia pamiątkowych zdjęć. W sali gimnastycznej budynku na wszystkich gości czekał poczęstunek.

Poniżej 50-lat szkolnictwa zawodowego w pigułce:

W 1962 roku powstaje Międzyzakładowa Zasadnicza Szkoła Zawodowa. Zajęcia lekcyjne odbywają się w Liceum Ogólnokształcącym przy ul. Konarskiego. W tym samym roku rozpoczynają pracę warsztaty szkolne przy FMR „Agromet-Dolzamet”. Zajęcia odbywały się w dwóch pomieszczeniach – przy ul. Fabrycznej – obróbka mechaniczna, zaś obróbka ręczna na wydziale narzędziowni, przy ul. Kolejowej.

W latach 1964-1975 zajęcia lekcyjne odbywają się w obecnym Gimnazjum Nr 1 przy ul. Reymonta. W 1974 roku szkoła otrzymała wybudowane przez D.Z.W.M warsztaty mechaniczne przy ul. Kolejowej. Ich otwarcie odbyło się przy udziale przedstawicieli Zjednoczenia Przemysłu Wyrobów Metalowych z Krakowa i dyrektorów zakładów przemysłowych. W tym samym roku następuje zmiana nazwy szkoły na Zespół Szkół Zawodowych przy D.Z.W.M w Chojnowie i w związku z tym poszerza się ofertę kształcenia o następujące zawody:

  • murarz – tynkarz
  • monter instalacji sanitarnych
  • elektryk.

Następne dwa lata 1975-1976 uczniowie naszej szkoły odbywali naukę w popularnym Reniferze były to ostatnie dwa lata tułaczki.

Budynek szkolny przy ul. Wojska Polskiego 16, oddano do użytku w roku 1976, w którym do chwili obecnej znajduje się nasza szkoła. Popularna 109-tka w roku 2010 dzięki staraniom władz Starostwa Powiatowego w Legnicy przeszła termomodernizację dzięki czemu tak okazale prezentuje się na zewnątrz.

W roku szkolnym 1985/86 powstało Policealne Studium Zawodowe „Agromet – Dolzamet” Fabryki Maszyn Rolniczych w Chojnowie o specjalności aparatura kontrolno – pomiarowa i mechaniczna automatyka przemysłowa.

4 czerwca 1988 roku odbyło się uroczyste nadanie szkole imienia - Henryka Mierzejewskiego wraz z odsłonięciem popiersia patrona i tablicy pamiątkowej oraz nadanie sztandaru szkoły.

W związku z koniecznością prywatyzacji FMR „Agromet – Dolzamet” Zespół Szkół Zawodowych im. Henryka Mierzejewskiego przestał podlegać zakładowi i z dniem 1 września 1992 roku został przekazany władzom oświatowym, a więc Kuratorium Oświaty i Wychowania w Legnicy.

Od 1996 roku oferta edukacyjna naszej szkoły została wzbogacona o nowe specjalności. Powstawały technika, licea profilowane, zawodowe, których absolwenci otrzymywali tytuły pracownika administracyjno – biurowego, ekonomisty, technika handlowca.

W roku szkolnym 2000/01 nastąpiło połączenie wszystkich szkół ponadgimnazjalnych i powstała jedna o wspólnej nazwie Powiatowy Zespół Szkół w Chojnowie, mieszcząca się w trzech różnych budynkach: przy ul. Wojska Polskiego, przy ul. Witosa i przy ul. Poźniaków.Komentarze

Klerykalizacja Chojnowa i szkół nadal trwa w najlepsze ! znów książę przemawia w świeckiej szkole prawie jak na mszy.

klerykalizacja (p.łc. clericalis ‘duchowny’) społ. poszerzanie wpływu kleru na różne dziedziny życia społecznego, kulturalnego i politycznego.
zgłoś komentarz
skoro świecił tablice pamiatkową to musiał coś powiedzieć czepiasz się psymon :)
zgłoś komentarz
Pokaż mi w obrządku świeckim albo wykaż że w oświacie (poza lekcjami religii na które oświata niema wpływu) ma coś wspólnego z zabobonem ? Normalnie to tablice się odsłania i ktoś przemawia ,jeśli jest to miejsce kultu religijnego niech ksiądz święci a nie w szkole świeckiej ,na Wielkanoc idziesz do szkoły jaja święcić czy do szkoły..Ja się czepiam o takie rzeczy bo wiem że mam rację i będę to robił bo szkoła ma uczyć tolerancji do wszystkich wyznań i poglądów a nie narzucać przez takie wizyty jedną a tym samym dyskryminować inne .
zgłoś komentarz
miało być "do szkoły czy do kościoła"
zgłoś komentarz

Dodaj Komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.