Obchody 50-lecia szkolnictwa zawodowego w Chojnowie
„50 lat minęło jak jeden dzień” parafrazując słowa przeboju Andrzeja Rosiewicza mogliby zaśpiewać nauczyciele, absolwenci, uczniowie korzystający z możliwości kształcenia zawodowego w Chojnowie. 20 października obchodziliśmy bowiem 50-lecie Szkolnictwa Zawodowego w Chojnowie, które zbiegło się z 35-leciem szkoły przy ul. Wojska Polskiego, popularnej „109-tki”.
Obchody zaczęły się Mszą Świętą w Małym Kościele. Po Eucharystii goście udali się do Miejskiego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Chojnowie, gdzie odbyła się uroczysta akademia. Na scenie uczniowie i absolwenci szkoły wystąpili z programem artystycznym, w trakcie którego mogliśmy oglądać pokaz slajdów, 50 lat w fotograficznej pigułce.
Po części artystycznej na scenę wyszedł obecny dyrektor Powiatowego Zespołu Szkół w Chojnowie – Mariusz Kowalczyk, który podziękował wszystkim mającym swój wkład w budowanie sukcesu szkolnictwa zawodowego w naszym mieście. Z własnymi podziękowaniami wystąpił również Starosta Legnicki Jarosław Humenny, który wręczył pamiątkowe medale.
Ostatnią częścią obchodów było spotkanie w budynku szkoły przy ul. Wojska Polskiego, gdzie odsłonięto tablicę upamiętniającą 50-lecie szkolnictwa zawodowego w Chojnowie. Była to również okazja do przypomnienia sobie dawnych lat, spotkań ze znajomymi ze szkolnej ławy, oglądnięcia pamiątkowych zdjęć. W sali gimnastycznej budynku na wszystkich gości czekał poczęstunek.
Poniżej 50-lat szkolnictwa zawodowego w pigułce:
W 1962 roku powstaje Międzyzakładowa Zasadnicza Szkoła Zawodowa. Zajęcia lekcyjne odbywają się w Liceum Ogólnokształcącym przy ul. Konarskiego. W tym samym roku rozpoczynają pracę warsztaty szkolne przy FMR „Agromet-Dolzamet”. Zajęcia odbywały się w dwóch pomieszczeniach – przy ul. Fabrycznej – obróbka mechaniczna, zaś obróbka ręczna na wydziale narzędziowni, przy ul. Kolejowej.
W latach 1964-1975 zajęcia lekcyjne odbywają się w obecnym Gimnazjum Nr 1 przy ul. Reymonta. W 1974 roku szkoła otrzymała wybudowane przez D.Z.W.M warsztaty mechaniczne przy ul. Kolejowej. Ich otwarcie odbyło się przy udziale przedstawicieli Zjednoczenia Przemysłu Wyrobów Metalowych z Krakowa i dyrektorów zakładów przemysłowych. W tym samym roku następuje zmiana nazwy szkoły na Zespół Szkół Zawodowych przy D.Z.W.M w Chojnowie i w związku z tym poszerza się ofertę kształcenia o następujące zawody:
- murarz – tynkarz
- monter instalacji sanitarnych
- elektryk.
Następne dwa lata 1975-1976 uczniowie naszej szkoły odbywali naukę w popularnym Reniferze były to ostatnie dwa lata tułaczki.
Budynek szkolny przy ul. Wojska Polskiego 16, oddano do użytku w roku 1976, w którym do chwili obecnej znajduje się nasza szkoła. Popularna 109-tka w roku 2010 dzięki staraniom władz Starostwa Powiatowego w Legnicy przeszła termomodernizację dzięki czemu tak okazale prezentuje się na zewnątrz.
W roku szkolnym 1985/86 powstało Policealne Studium Zawodowe „Agromet – Dolzamet” Fabryki Maszyn Rolniczych w Chojnowie o specjalności aparatura kontrolno – pomiarowa i mechaniczna automatyka przemysłowa.
4 czerwca 1988 roku odbyło się uroczyste nadanie szkole imienia - Henryka Mierzejewskiego wraz z odsłonięciem popiersia patrona i tablicy pamiątkowej oraz nadanie sztandaru szkoły.
W związku z koniecznością prywatyzacji FMR „Agromet – Dolzamet” Zespół Szkół Zawodowych im. Henryka Mierzejewskiego przestał podlegać zakładowi i z dniem 1 września 1992 roku został przekazany władzom oświatowym, a więc Kuratorium Oświaty i Wychowania w Legnicy.
Od 1996 roku oferta edukacyjna naszej szkoły została wzbogacona o nowe specjalności. Powstawały technika, licea profilowane, zawodowe, których absolwenci otrzymywali tytuły pracownika administracyjno – biurowego, ekonomisty, technika handlowca.
W roku szkolnym 2000/01 nastąpiło połączenie wszystkich szkół ponadgimnazjalnych i powstała jedna o wspólnej nazwie Powiatowy Zespół Szkół w Chojnowie, mieszcząca się w trzech różnych budynkach: przy ul. Wojska Polskiego, przy ul. Witosa i przy ul. Poźniaków.
Komentarze
18:30
18:19
klerykalizacja (p.łc. clericalis ‘duchowny’) społ. poszerzanie wpływu kleru na różne dziedziny życia społecznego, kulturalnego i politycznego.