Chojnow.pl
Zapoznaj się z naszą Polityką prywatności
facebook twitter YT IG
Logowanie Rejestracja
REKLAMUJ SIĘ NA CHOJNOW.PL SPRAWDŹ NASZĄ OFERTĘ BANERÓW I ARTYKUŁÓW SPONSOROWANYCH

Obchody Tygodnia Kariery Zawodowej w PZS

Autor Renata Hermanowicz
Data utworzenia: 30 październik 2012, 08:21 Wszystkich komentarzy: 0


Obchody Tygodnia Kariery Zawodowej w PZS

Obchody Tygodnia Kariery Zawodowej w PZS.

Powiatowy Zespól Szkół w Chojnowie po raz pierwszy przystąpił do ogólnopolskich obchodów Tygodnia Kariery. W ramach obchodów zostało zorganizowane spotkanie, które podzielone było na dwie części, pierwsza miała charakter prezentacji ścieżki kariery osób reprezentujących zawody: geologa, strażaka, przedsiębiorcy i pracownika socjalnego. Druga część to warsztaty, w których uczestniczyli uczniowie trzecich klas ogólnokształcących. Uczniowie wypełniali testy określające ich zainteresowania, ułatwiające wybór szkoły i zawodu. Ankieta skłonności zawodowej, którą otrzymali w dalszej części zajęć, badała tendencje do zajmowania się określonym rodzajem działalności.

Zawód geologa i swoją ścieżkę kariery zawodowej przedstawił uczestnikom spotkania pan Wojciech Drzewicki, doktor geologii, adiunkt w Instytucie Nauk Geologicznych na Uniwersytecie Wrocławskim. Usłyszeliśmy wiele ciekawostek na temat pracy geologa, zamiłowania do przyrody i podróży. Zaproszony gość opowiedział o studiach na tym kierunku, specjalizacjach oraz perspektywach zawodowych. Pan Drzewicki poparł Swoją wypowiedź ciekawą prezentacją multimedialną, ze zdjęciami z różnych zakątków świata, gdzie prowadził swoje badania.

Zawód strażaka reprezentował kapitan Paweł Dąbrowa, pracujący w Jednostce Ratunkowo - Gaśniczej w Złotoryi. Uczniowie z zainteresowaniem wysłuchali relacji o drogach dojścia do zawodu strażaka, o jego specyfice i możliwościach rozwoju. Przekazał również młodzieży cenną wskazówkę, o tym, że poprzez determinację i pracę można zrealizować marzenia.

Pani Elżbieta Babiarz, pracownik Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Legnicy przybliżyła nam specyfikę zawodu pracownika socjalnego opowiadając o swojej ścieżce kariery zawodowej i obszarach działalności ośrodka.

Swoją barwną i bogatą ścieżkę rozwoju zawodowego przedstawiła nam również pani Elżbieta Graban, z wykształcenia magister pielęgniarstwa, a obecnie przedsiębiorca. Pani Graban opowiedziała o „plusach i minusach pracy na własny rachunek”, zachęcała młodzież do ciągłego rozwoju i szukania najbardziej satysfakcjonującego dla każdego zawodu.

Podsumowaniem spotkania było motto:

„Trzem ludziom, wykonującym te same czynności na placu budowy, zadano to samo pytanie: co robią?

- Jak to co?- oburzył się pierwszy.- Tłukę kamienie.

- Jak to co ?...Zarabiam na życie – zdziwił się drugi.

Również ten trzeci okazał lekkie zaskoczenie banałem pytania. – Jak to co?....Buduję katedrę.”

(cyt.za artykułem „Katedra zbudowana na sześciu filarach” autorstwa Pawła Tomczyka, opublikowanej w „Mojej karierze” z dnia7XI2001 r.)

Budowania katedr w życiu zawodowym życzyli wszystkim uczestnikom spotkania organizatorzy: prowadząca spotkanie, pani Lucyna Olszewska oraz pani Renata Hermanowicz
Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj Komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.