Halloween - dobra zabawa czy promowanie okultyzmu i magii?
Halloween to zwyczaj wywodzący się z pogańskiego, celtyckiego obyczaju „All Hallow's Eve”. Odnosi się do święta zmarłych obchodzonego zazwyczaj w nocy 31 października – w ten dzień w Irlandii palono ognisko oraz modlono się za dusze zmarłych. W dzisiejszych czasach zwyczaj ten – szczególnie w Stanach Zjednoczonych – uległ komercjalizacji i mało kto pamięta jeszcze o jego pierwotnym znaczeniu.
„All Hallow’s Eve” czyli Wigilia Wszystkich Świętych najhuczniej obchodzona jest w Stanach Zjednoczonych. Tego dnia liczy się tylko dobra zabawa, wyżłobiona dynia, psikusy i słodycze.
Obchody Halloween
Halloween obchodzone jest w różnych krajach na różne sposoby. Zwyczaj ten uległ jednak coraz większej amerykanizacji – przypadkowo zapytany człowiek bawiący się podczas zabaw Halloweenowych raczej nie będzie wiedział „skąd to się wzięło”. W Stanach Zjednoczonych popularnym zwyczajem jest przebieranie się za duchy, wampiry, czarownice, demony – tak ubrane dzieci odwiedzają sąsiadów z zapytaniem „cukierek albo psikus” (Trick-or-treating).
Z obchodami Halloween łączy się
wiele zabaw. Najpopularniejszą jest łapanie jabłek (boobing for apples), w
której za pomocą zębów należy wyłowić pływające w wannie lub basenie jabłka.
Inną popularną zabawą jest zjadanie bez pomocy rąk wiszących na nitkach ciastek
i owoców.
Do zabaw Halloweenowych należą także wróżby, na przykład: wróżenie ze spodków.
Siedząca za stołem z zawiązanymi oczami osoba wybiera jeden ze stojących na
stole spodków. Zawartość spodka wróży wydarzenia na przyszły rok.
W Ameryce Północnej niezamężne kobiety siadają w ten dzień w ciemnym pokoju patrząc w lustro tak długo aż nie pojawi się w nim twarz przyszłego małżonka, ale uwaga, jeśli zamiast twarzy pojawi się trupia czaszka kobieta nie przeżyje dłużej niż rok.
Halloween po dziś dzień jest narodowym świętem w Irlandii. Poza Stanami Zjednoczonymi hucznie obchodzone jest również w takich krajach jak: Anglia, Australia, Nowa Zelandia i Szkocja.
W Polsce Halloween zdobywa coraz większą popularność. Wprawdzie nie często można spotkać dzieci proszące sąsiadów o słodycze, jednak w klubach, kinach czy teatrach prowadzone są imprezy ściśle powiązane z tym dniem.
Halloween to owoc rozpowszechniania się okultyzmu i magii
W związku z pogańską genezą tego zwyczaju, obchody Halloween jawnie krytykowane są przez Kościół rzymskokatolicki, prawosławny, episkopalny i luterański oraz kościoły protestanckie.
- Korzenie "Halloween" związane są z pogańskimi obchodami święta duchów i z oddawaniem czci celtyckiemu bogu śmierci. Anton Lavey, twórca współczesnego satanizmu, stwierdził iż noc z 31 października na 1 listopada jest największym świętem lucyferycznym. Mają wtedy miejsce wzmożone liczebnie akty przemocy o charakterze okultystycznym – czytamy na stronie internetowej Archidiecezji Warszawskiej.
Halloween prawdopodobnie wywodzi się z celtyckiego obrządku Samhain. Według kalendarza celtyckiego w noc z 31 października na 1 listopada duchy zmarłych osób zstępują na ziemię w poszukiwaniu żywych, by w nich zamieszkać przez najbliższy rok. Celtowie w obawie przed duchami usuwali wszelkie dekoracje ze swoich domów – ich posiadłości miały być niegościnne, zimne, odpychające. Sami ubierali się w stare łachmany, udawali brudnych włóczęgów. Tym sposobem chcieli zniechęcić duchy do goszczenia w ich domach i ciałach.
- Jest to owoc rozpowszechniania się okultyzmu i magii – pisze o Halloween metropolita warszawski. - Kościół otwarcie sprzeciwia się takim praktykom – dodaje. W tekście zaznacza, że wszelkie formy wróżbiarstwa takie jak horoskopy, przepowiednie, jasnowidztwo są złymi czynami.
Często praktyki okultystyczne kryją się pod pozorem zabawy "przekupywania duchów", do której zaprasza się dzieci, młodzież i dorosłych. Nie są one zgodne z nauką Kościoła – przestrzega kuria metropolitalna. - Zatem praktykowanie "Halloween" mija się z powołaniem chrześcijanina – podsumowuje.
Świętować?
Obchody Halloween w Polsce świadczą jedynie o coraz większej amerykanizacji naszej kultury. Dynie powoli zaczynają być niczym Coca-Cola z Mikołajem na etykiecie. Zwyczaj ten przynosi coraz większe korzyści finansowe niektórym grupom osób i czy to się komuś podoba czy nie, nie można spodziewać się by jego kultywowanie miało się nagle zakończyć. Dochodzi do tego dobra zabawa, która czeka na wszystkich w klubach, barach, restauracjach czy kinach. Zwyczaj ten, mimo pierwotnego znaczenia przybrał inną formę i nie zanosi się by miał zniknąć.
źródła: halloween.friko.net, wikipedia.org
Komentarze
Takie święta, w czasie których oddaje się cześć „duchom zmarłych”, jak gdyby oni żyli w innej dziedzinie, pozostają w sprzeczności z biblijnym opisem śmierci jako stanu całkowitej nieświadomości. „Bo żyjący są świadomi tego, że umrą, lecz umarli nie są świadomi niczego. Wszystko, co twoja ręka ma sposobność zrobić, rób całą swą mocą, bo nie ma pracy ani snucia planów, ani poznania, ani mądrości w Szeolu - w miejscu, do którego idziesz”. (Kaznodziei Salomonowe 9:5,10) Po a tym biblia bardzo wyraźnie pisze co się dzieje z duszą. Po prostu umiera. (Ezechiela 18:4,20) Czy w związku z tym nie ma żadnej nadziei dla umarłych? Jest!!
Zaduszki – polski współczesny odpowiednik pogańskiego święta Dziadów. Przypada ono 2 listopada, po dniu Wszystkich Świętych.
Tego dnia ludzie wspominają wszystkich, którzy odeszli z tego świata, polscy katolicy modlą się za wszystkich wiernych zmarłych, których dusze według ich wiary przebywają teraz w czyśćcu. Rodzimowiercy słowiańscy odprawiają Dziady za Wele, które z różnych przyczyn nie mogą odnaleźć drogi do Nawii.
Trzeba jeszcze dodać że w biblii niema słowa o czyśćcu ,to następny dogmat niezgodny z biblią.
14:08
Święto Sol Invictus
U schyłku Cesarstwa Rzymskiego, za panowania cesarza Aureliana powstał nowy kult synkretyczny, łączący w sobie elementy mitraizmu, kultu El Gabala i bóstwa solarnego Sol. Obchodzone 25 grudnia, święto ku czci Sol Invictus, było świętem państwowym i pierwszy raz jest poświadczone źródłowo w roku 354. W IV wieku, w okresie gdy chrześcijaństwo zyskało w Rzymie status religii państwowej i zaczęło zdobywać popularność, zamiast święta Sol Invictus Kościół przepisał obchodzenie w tym dniu święta Bożego Narodzenia.
16:59
17:47
El_Nino do dnia sądu ostatecznego są nieświadome ,nieżywe ,zbudzi je jakaś trąba anioła ,aby była jasność dźwięk tej trąby :)
13:37
Jakie jest jego pochodzenie?
Święto Wszystkich Świętych wprowadził dla całego kościoła Grzegorz IV w 834r. jako pamięć o zmarłych.Proszę zwrócić uwagę na to kiedy to święto kościół wprowadził. Tradycja Wszystkich świętych albo Święto zmarłych ma swój początek w starym celtyckim święcie „Samhain” (śmierć ciała) oznaczał dla naszych przodków początek nowego roku. Jeśli dziwi, że początek roku zaczynał się 1 listopada, należy sobie uświadomić, że Celtowie byli rolnikami i dla nich żniwa zaczynały się sianiem ozimin, czyli obdarowaniem zaczątkiem życia gleby śpiących jeszcze pól.