Query error chojnow.pl - Głosujmy na rolników z gminy Chojnów
Chojnow.pl
Zapoznaj się z naszą Polityką prywatności
facebook twitter YT IG
Sign in Sign up
REKLAMUJ SIĘ NA CHOJNOW.PL SPRAWDŹ NASZĄ OFERTĘ BANERÓW I ARTYKUŁÓW SPONSOROWANYCH

Głosujmy na rolników z gminy Chojnów

Author: Urząd Gminy Chojnów
Creation date: 27 July 2011, 13:58 All comments: 0


Głosujmy na rolników z gminy Chojnów
NASI KANDYDACI NA MISTRZA
Najefektywniejszą szkołą dobrej roboty jest podpatrywanie rozwiązań i branie przykładu od najlepszych. Dla mieszkańców wsi takimi wzorami do naśladowania są z pewnością rolnicy uczestniczący w konkursach Agroligi, realizowanych od kilkunastu lat, z coraz lepszym skutkiem. Konkurs ten wyłania najlepszych liderów wiejskich pod względem produkcyjności gospodarstw rolnych, nowoczesności i udziału w życiu społecznym oraz estetyki obejścia. Dolnośląscy mistrzowie Agroligi z lat poprzednich zdobywali na szczeblu krajowym tytuł Mistrza i kilkakrotnie Wicemistrzów.

Agroliga to także konkurs dla firm związanych z obszarami wiejskimi i rolnictwem. Tereny, w których przez wieki niemal wyłącznie produkowano żywność stały się miejscem dynamicznego rozwoju przedsiębiorczości. Wraz z unowocześnianiem produkcji rolnej i zmniejszaniem jego pracochłonności wiele osób musiało odejść z rolnictwa. Jednak coraz większa część mieszkańców wsi, zamiast emigrować do miast w poszukiwaniu pracy, zaczęła u siebie szukać pozarolniczych źródeł dochodu. Oni stali się przykładem wprowadzania nowych horyzontów myślenia i działania na wsi.
Organizatorem konkursu na szczeblu wojewódzkim są Dolnośląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego we Wrocławiu oraz od 2010 roku Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego. Organizatorami szczebla krajowego są Stowarzyszenie „AgroBiznesKlub” we współpracy z Redakcję Audycji Rolnych Programu 1 TVP S.A. Tradycyjny patronat pełnią: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Prezes Agencji Rynku Rolnego. Gmina Chojnów ma dobre tradycje w tym konkursie. Mieliśmy już w historii konkursu Krajowego Mistrza Agroligi pana Antoniego Ostropolskiego z Goliszowa. W tym roku reprezentantami Gminy Chojnów są państwo Genowefa i Ryszard Furman z Groble. Prowadzą oni tradycyjne gospodarstwo rolne o łącznej powierzchni 198 ha użytków rolnych, z czego 91 ha stanowi ich własność. Na szczególną uwagę zasługują wyniki produkcyjne. Plony w granicach 50 dt z hektara pszenicy czy 30 dt rzepaku na glebach od IV b do VI klasy są nie lada osiągnięciem. W celu poprawy struktury glebowej wysiewane są poplony ścierniskowe. Uzupełnieniem produkcji roślinnej jest chów trzody chlewnej. Wszystkie prosięta od 5 macior są przeznaczone na tucz.
Budynki gospodarcze w większości pamiętają czasy przedwojenne. Były zaniedbane jako współwłasność wielu rodzin. Od czasu, kiedy rolnicy gospodarują samodzielnie wszystkie budynki zostały wyremontowane. Otoczenie jest zadbane, z ozdobnymi ogródkami i skalnikami. Gospodarstwo otrzymało dwukrotnie wyróżnienia specjalne za udział w konkursach na "Najładniejszy Ogródek Przydomowy". Sytuacja ekonomiczna gospodarstwa jest stabilna, gospodarstwo wyposażone jest w całość potrzebnego sprzętu. Rolnik wiele czasu poświęca na działalność społeczną, służy radą i pomocą, za co został doceniony odznaczeniem "Zasłużonego dla rolnictwa".
Konkurencja w konkursie jest spora, łącznie zgłosiło się 7 rolników i 3 firmy. Wszyscy będą oceniani przez komisje konkursową, ale każdy z nas ma wpływ na wyniki. Możemy pomóc wybranemu kandydatowi nie tylko trzymając kciuki, ale oddając głos na stronie internetowej www.dodr.pl w zakładce "Agroliga".

Bernadeta Trokielewicz
Tadeusz Orlański
specjaliści DODR we Wrocławiu

Źródło:
www.gmina-chojnow.pl
 

Comments

This entry has no comments yet.

Add Comment

You have to be loggin to add comment.