Chojnow.pl
Nasza strona korzysta z plików Cookie. Czytaj więcej.
facebook twitter YT IG
Logowanie Rejestracja
PWSZ Legnica Cuprum Arena Cuprum Arena

Tak niewiele trzeba, by uniknąć nieszczęścia

Autor KRUS Legnica
Data utworzenia: 10 sierpień 2011, 08:58 Wszystkich komentarzy: 0


Tak niewiele trzeba, by uniknąć nieszczęścia
Rolnictwo jest sektorem nietypowym, ponieważ miejscem pracy jest często dom rodzinny. Oznacza to, że dzieci są narażone na różne niebezpieczeństwa jakie występują w sektorze rolniczym. Ponadto osoby przyjeżdżające na wieś z miasta przywożą swoje dzieci, które nie zawsze są nieświadome, że wkraczają w miejsce pracy.
Ważnym miejscem w gospodarstwie rolnym jest podwórze. Tu wykonywane są codzienne prace gospodarskie oraz bardzo często bawią się dzieci. Tu właśnie zdarza się bardzo dużo wypadków. Bardzo ważne jest zabezpieczenie wszystkich wykopów, zbiorników szamba, a jeżeli to możliwe, należy wydzielić miejsce zabawy dla dzieci.
Bardzo ważny jest stan techniczny budynków zarówno gospodarczych jak i inwentarskich. Budynki grożące zawaleniem się lub prowizoryczna instalacja elektryczna to bezpośrednie zagrożenia życia i zdrowia.
Bardzo niebezpieczne, zwłaszcza dla ciekawych świata dzieci są upadki z wysokości. Należy zatem zwracać uwagę na prawidłowe zabezpieczenie schodów, drabin, wejść na poddasze, otworów do zrzucania słomy lub siana.
Zagrożenie dla zdrowia i życia najmłodszych mieszkańców wsi stanowić mogą też upadki przedmiotów, narzędzi lub materiałów budowlanych z góry.
W gospodarstwie rolnym bardzo często np. do wspinaczki, wykorzystywana jest drabina. Dzieci chętnie z niej korzystają podczas zabaw. Drabina nie powinna mieć uszkodzonych, wyłamanych szczebli. Drabinę należy przesuwać w inne miejsce stojąc obok niej. Drabiny nie należy opierać o drzwi, które mogą się otworzyć. Z drabiny należy schodzić i wchodzić twarzą do szczebli.
Do prac w gospodarstwie rolnym, do dokonywania różnego rodzaju napraw, wykorzystywanych jest bardzo wiele narzędzi ręcznych. Należy zwracać szczególną uwagę na ich stan techniczny np. źle osadzona siekiera, może doprowadzić do niebezpiecznych urazów. Szczególnie niebezpiecznym narzędziem są widły. Należy pamiętać, aby podawać je zawsze trzonkiem do drugiej osoby. Nie wolno rzucać wideł ostrymi końcami do dołu. Nie wolno stawiać wideł zębami do góry. Najlepiej byłoby, aby ostre narzędzia takie jak noże, piły, kosy, widły, po użyciu umieszczone były tak, aby dzieci nie miały do nich dostępu.
Ciągniki i maszyny rolnicze usprawniają pracę w gospodarstwach, ale stwarzają wiele zagrożeń. Ciągnikiem może kierować tylko osoba, która zna zasady bezpiecznej pracy i obsługi maszyn, posiada prawo jazdy kategorii T. Dzieci takich umiejętności nie mają i nie wolno powierzać im takich zadań.
Na ładunkach objętościowych nie wolno przewozić żadnych osób ani przedmiotów luzem, gdyż grozi to poważnym urazem lub nawet śmiercią. Ludzi można przewozić na przyczepie, przystosowanej do przewozu osób tj. wyposażonej w przymocowane siedziska z burtami podwyższonymi do 110 cm i wyposażonymi w drabinki umożliwiające wejście i zejście.

Opracowała:
Elżbieta Kiełbasa
Inspektor d/s prewencji
w KRUS PT w Legnicy

Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj Komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.