Chojnow.pl
Zapoznaj się z naszą Polityką prywatności
facebook twitter YT IG
Logowanie Rejestracja
REKLAMUJ SIĘ NA CHOJNOW.PL SPRAWDŹ NASZĄ OFERTĘ BANERÓW I ARTYKUŁÓW SPONSOROWANYCH

Nowoczesny patriotyzm - "Historyczne Harce" w Białej (video)

Autor admin
Data utworzenia: 12 listopad 2013, 14:21 Wszystkich komentarzy: 0


Nowoczesny patriotyzm - "Historyczne Harce" w Białej (video)

Czy akademie z okazji świąt państwowych są skuteczne? Czy potrafią wzbudzić zainteresowanie młodszej części populacji? Co roku przekazywanie tych samych informacji, wałkowanie dat i sucho przedstawionych wydarzeń – to nie może być wciągające. Co zrobić by zainteresować dzieci i młodzież historią? Ze wspaniałą inicjatywą wyszło Bielskie Stowarzyszenie Promocji Kultury działające na terenie Białej organizując grę terenową „Historyczne Harce”. W sobotę odbyła się pierwsza część zabawy.

Gra „Historyczne harce” skierowana była do uczniów szkół z naszej gminy. Jako główne zadanie organizatorzy obrali sobie integracje młodzieży z osobami starszymi na rzecz wspólnego dobra. Skąd wziął się pomysł na organizację zabawy? Przede wszystkim chodziło o „zarażenie” uczestników harcerstwem. Jednak równie ważna, a może nawet ważniejsza była zmiana sposobu przeżywania świąt państwowych wśród młodych. Organizatorzy doszli do słusznego wniosku, że proponowane przez urzędy i szkoły sposoby obchodzenia świąt nie są atrakcyjne gdyż są zbyt oficjalne dla młodego odbiorcy. Stworzyli więc grę historyczną, by przez zabawę z mapą i wykonywanie zadań dowiedzieć się czegoś na temat – tym razem – Odzyskania Niepodległości przez Polskę.


Mimo ciekawej formy spędzenia wolnej soboty frekwencja nie była porażająca. W Białej stawili się uczniowie z dwóch szkół naszej gminy – Szkoły Podstawowej z Niedźwiedzic i Gimnazjum nr 1 z Chojnowa. Podzieleni zostali oni na pięć legionów. Każdy z nich otrzymał mapę z punktami odpowiadającymi miejscom, w których czekały zadania. Był labirynt, strzelanie do celu, quiz wiedzy... Celem drużyn było dotarcie do głównej kwatery, gdzie uczestnicy po zliczeniu punktów zostali przyjęci - bądź też nie - w szeregi legionów.


Jak się okazało na finiszu najlepsza była grupa składająca się z uczniów klas 1-3 Szkoły Podstawowej z Niedźwiedzic. Drugie miejsce - ex æquo – zajęli uczniowie z Niedźwiedzic i drugi patrol z Gimnazjum nr 1, czwarte miejsce inna grupa z Niedźwiedzic, piąte, minimalną różnicą punktową, pierwsza grupa gimnazjalistów. Mimo, że sobotnia gra terenowa to dopiero połowa zadań "Historycznych harców" wszyscy uczestnicy dostali słodkie upominki ufundowane przez sponsora imprezy – sieć sklepów Netto. Wszystkim gratulujemy, jednak ostateczne wyniki poznamy 23 listopada w trakcie Międzyszkolnego Quizu Wiedzy o Polsce, który odbędzie się w Miejskiej Bibliotece Publicznej o godz. 10.00.


Bielskie Stowarzyszenie Promocji Kultury powstało pod koniec 2008 r. głównie ze względu na Wrześniowe Kresowiana. Jak widać działa zdecydowanie szerzej. Za główne zadania obiera propagowanie kultury i tożsamości narodowej, przede wszystkim wśród dzieci i młodzieży. Historyczne Harce związane z dniem 11 listopada są pierwszą poważniejszą inicjatywą stowarzyszenia. Prawdopodobnie kolejną będą działania towarzyszące obchodom święta 3 Maja.
Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj Komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.