Chojnow.pl
Zapoznaj się z naszą Polityką prywatności
facebook twitter YT IG
Logowanie Rejestracja
REKLAMUJ SIĘ NA CHOJNOW.PL SPRAWDŹ NASZĄ OFERTĘ BANERÓW I ARTYKUŁÓW SPONSOROWANYCH

Minął "Tydzień Patriotyzmu" w Powiatowym Zespole Szkół w Chojnowie

Autor admin
Data utworzenia: 18 listopad 2013, 15:09 Wszystkich komentarzy: 0


Minął "Tydzień Patriotyzmu" w Powiatowym Zespole Szkół w Chojnowie

Miniony tydzień w Powiatowym Zespole Szkół w Chojnowie upłynął pod znakiem patriotyzmu. Tuż po 11 listopada – Narodowym Święcie Niepodległości – w chojnowskich szkołach ponadgimnazjalnych rozpoczął się Tydzień Patriotyzmu, w trakcie którego uczniowie i nauczyciele swoimi działaniami oddali hołd Polakom walczącym za wolność kraju.

Kiedy dwa lata temu gościliśmy z aparatem w popularnej „109-tce” nie myśleliśmy, że impreza w PZS rozrośnie się do tego stopnia. Wtedy oglądaliśmy wystawę poświęconą ks. Jerzemu Popiełuszko, dziś uczestniczymy w szeregu wydarzeń, których nie powstydziłaby się niejedna dużo większa placówka oświatowa z naszego kraju.

Pierwszym elementem trzeciego już Tygodnia Patriotyzmu była akademia przygotowana przez uczniów szkoły pod przewodnictwem nauczycielek – Agnieszki Robak i Agnieszki Rybczyńskiej. W auli budynku przy ul. Poźniaków pełnej nastrojowego światła, ogromu rekwizytów i wzruszających tekstów odbył się apel zgodny z tytułem „Od rozbiorów do wolności”. Uczniowie w obrazowy sposób prowadzili gości przez kolejne etapy odzyskania niepodległości przez nasz kraj. Było wzruszająco, refleksyjnie i z odpowiednią dla sytuacji powagą.


W kolejny dzień – środę – „Tydzień Patriotyzmu” będący dziełem Powiatowego Zespołu Szkół wyszedł poza mury szkoły. Słowami „W 1795 roku Polska utraciła niepodległość. Zaborcom nie wystarczał fakt grabieży ziem polskich. Usiłowali wynarodowić nasze społeczeństwo. Odpowiedzią na to były: powstania narodowe, walka o utrzymanie ziemi w polskich rękach i rozwój własnej kultury. Dzięki odważnej postawie Polaków, najcenniejsze wartości zostały uratowane...” we wszystkich placówkach oświatowych w mieście, punktualnie w samo południe rozpoczęło się wspólne czytanie „Słowa ojczyzny pełne”. Tym działaniem organizatorzy sprawili, że uczniowie z całego Chojnowa zjednoczyli się w patriotycznych tekstach, niczym kiedyś żołnierze walcząc o naszą wolność.


Czwartek to Ognisko Patriotyczne. W godzinach popołudniowych w parku szkoły przy ul. Poźniaków tłumnie przybyli mieszkańcy miasta w asyście uczniów PZS wzięli udział w szczególnym wydarzeniu. Przy licznych pochodniach, w półmroku, przy cieple ogniska zgromadzeni goście zaśpiewali pieśni patriotyczne. Jednak to nie było jedyne wydarzenie tego wieczoru. Przy blasku ogniska nastąpiło pasowanie uczniów nowo powstałej klasy pożarniczo-ratunkowej na pełnoprawnych jej członków. Wydarzeniu towarzyszył dyrektor PZS - Mariusz Kowalczyk, Komendant Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Legnicy - Adam Konieczny oraz Naczelnik Ochotniczej Straży Pożarnej w Rokitkach - Bogdan Styrkowiec. Kolejnym etapem było podpisanie porozumienia o współpracy między Powiatowym Zespołem Szkół w Chojnowie a jednostkami Straży Pożarnej.


Po piątkowym „wolnym” dniu podsumowaniem tegorocznego „Tygodnia Patriotyzmu” był III Turniej Szachowy o „Puchar Polskiej Miedzi”. W sobotę od samego rana wszyscy fani tej królewskiej gry nie tylko z Chojnowa i okolic zasiedli przy stolikach by stoczyć zacięte pojedynki o zwycięstwo w tym cieszącym się coraz większym zainteresowaniem turnieju. W zawodach łącznie wzięło udział blisko stu uczestników z Chojnowa, Legnicy czy Wrocławia, ale również z zagranicy – Białorusi czy Ukrainy. Najlepszy okazał się Łukasz Cyborowski z sąsiedniej Legnicy, najlepszą zawodniczką turnieju – Barbara Jaracz, najlepszym juniorem – Filip Cukrowski, najlepszym zawodnikiem w rankingu do 2100 – Wiesław Lipień, najlepszym zawodnikiem w rankingu do 1800 – Piotr Motyl. Nagrodzono również najmłodszego uczestnika - Stanisława Strzeleckiego (rocznik 2007) oraz najstarszego uczestnika – Kazimierza Matusza. Najlepszym chojnowianinem okazał się Jan Biłyk, zaś najlepszym zawodnikiem Powiatowego Zespołu Szkół Andrzej Krężel. Gratulujemy! Pełna lista zwyciezców dostępna jest pod adresem: http://www.chessarbiter.com/turnieje/2013/ti_5682/final_standings&9.html


Trzeci „Tydzień Patriotyzmu” w Powiatowym Zespole Szkół w Chojnowie za nami. Nie obeszło się bez wzruszeń, uśmiechów i radości. Działania jakie przy okazji 11 listopada prowadzi szkoła na pewno przyniosą efekt. Zaangażowanie innych szkół z Chojnowa pokazuje, jak impreza się rozrasta. Nie zdradzając planów na kolejną, oczywistą przecież odsłonę „Tygodnia Patriotyzmu” bazując na zdobytej wiedzy możemy zagwarantować, że będzie jeszcze więcej, jeszcze lepiej, jeszcze ciekawiej. Ale to dopiero za rok...
Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj Komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.