Chojnow.pl
Zapoznaj się z naszą Polityką prywatności
facebook twitter YT IG
Logowanie Rejestracja
REKLAMUJ SIĘ NA CHOJNOW.PL SPRAWDŹ NASZĄ OFERTĘ BANERÓW I ARTYKUŁÓW SPONSOROWANYCH

Wizyta chojnowskigo Gimnazjum nr 2 u Prezydenta Lecha Wałęsy (VIDEO)

Autor Gimnazjum nr 2 w Chojnowie
Data utworzenia: 28 listopad 2013, 09:35 Wszystkich komentarzy: 1


Wizyta chojnowskigo Gimnazjum nr 2 u Prezydenta Lecha Wałęsy (VIDEO)

To, co charakteryzuje każdego człowieka to jego indywidualny genotyp, nas Polaków łączy i wyróżnia ten jeden szczególny gen „GEN WOLNOŚCI”. Pod tym hasłem od kilku lat organizowany jest konkurs, którego celem jest krzewienie wartości i postaw patriotycznych wśród młodego pokolenia. W tym roku postanowiliśmy wziąć w nim udział. Naszymi pomysłami na działania było zorganizowanie akcji, w której weźmie udział jak największa liczba osób. Począwszy od tych najmniejszy kończąc na dorosłych.

Tak więc nasi uczniowie weszli do przedszkoli przeprowadzając w nich zajęcia, których celem było wpajanie od najmłodszych już lat poczucia tożsamości narodowej. „A to Polska właśnie", tak nazwaliśmy tą akcję dla grup sześciolatków Przedszkola Miejskiego nr 3. Spotkanie z historią Polski, jej geografią i symbolami narodowymi okazało się wspaniałą przygodą nie tylko dla dzieci młodszych, ale też gimnazjalistów, którzy nietypowo wystąpili w roli nauczycieli. Było rozdawanie ciasteczek przystrojonych w chorągiewki w barwach narodowych a także rozdawanie flag wśród mieszkańców Chojnowa.

Finałem akcji, która trwała od 8 do 11 listopada był flash mob „Biało-Czerwona”, do którego zaprosiliśmy uczniów ze wszystkich chojnowskich szkół i przedszkoli. Uczniowie ubrani na biało lub czerwono stworzyli na chojnowskim rynku ogromną żywą flagę.


W poniedziałek, 25 listopada 2013 roku na zaproszenie Prezydenta Lecha Wałęsy i Instytutu Lecha Wałęsy w Gdańsku, który reprezentowała Pani Anna Marczak młodzież z klasy I a wraz z wychowawczynią Panią Małgorzatą Potaczałą, dyrektorem szkoły Andrzejem Urbanem oraz fotografem Panem Tadeuszem Bijakiem, który zadaniem była dokumentacja wyjazdu wybrała się do Gdańska na emocjonującą wycieczkę. Cały wyjazd i spotkanie z Prezydentem był nagrodą i w całości opłacony był przez Instytut. W ramach podziękowania za włączenie się do akcji zaprosiliśmy do udziału w wyjeździe delegacje ze Szkoły Podstawowej nr 3 im. Marii Konopnickiej , Szkoły Podstawowej nr 4 im. Janusza Korczaka, Gimnazjum nr 1 im. Jana Pawła II oraz Powiatowego Zespołu Szkół w Chojnowie. Pogoda nam co prawda nie sprzyjała ale mieliśmy okazję zwiedzić trochę miasta wraz z przewodnikiem, co pomimo zimna i częstych opadów deszczu dało nam jednak sporo emocjonujących wrażeń.


Spotkanie z Prezydentem miało miejsce na drugi dzień, w Instytucie Lecha Wałęsy i przebiegło w bardzo serdecznej atmosferze. Pan Prezydent ma doskonały kontakt z młodzieżą i pierwsze onieśmielenie zostało bardzo szybko przełamane. Pan Prezydent rozpoczął od przybliżenia uczniom dawnych dni, dni walki i powstania Solidarności a następnie przedstawił cele do jakich powinni teraz dążyć młodzi ludzie, chcąc jak najlepiej przysłużyć się dla wspólnego dobra ponieważ dzisiejsze czasy stawiają całkiem inne wymagania i jak kiedyś dla Polski trzeba było walczyć tak teraz należy się uczyć, bo tylko wykształcenie młodego pokolenia do nowych czasów i wyzwań jakie stawia nam rzeczywistość wróżyć może lepszą przyszłość naszego kraju.


Potem był czas na zadawanie pytań, a tych było bardzo dużo. Młodzież interesowała się np. tym jak Pan Prezydent godził sprawy rodzinne i wychowanie wielu dzieci z działalnością związkową. Uczniowie pytali się o to czy chciałby znowu być Prezydentem i co znaczyła dla niego Nagroda Nobla. Na wszystkie pytania Lech Wałęsa odpowiadał bardzo obszernie i z właściwym sobie poczuciem humoru tak, że 40 minut, które spędziliśmy na spotkaniu minęło błyskawicznie i uczniowie nie mogli uwierzyć, że minęła niemal „cała lekcja”. Była to dla nich naprawdę bardzo ważna lekcja historii i spotkanie z człowiekiem legendą, która na zawsze zostanie w pamięci.


Przekazaliśmy również Panu Prezydentowi podarunek od Burmistrza Jana Serkiesa i wszystkich Mieszkańców Chojnowa - obraz Ireneusza Józefczuka przedstawiający Kościół pw. św. Piotra i Pawła, natomiast od uczniów Gimnazjum pamiątkowe zdjęcie naszej akcji.

Komentarze

Miła pamiątka. Spotkanie na pewno udane i zapadnie w pamięci uczniom.
zgłoś komentarz

Dodaj Komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.