Chojnow.pl
Zapoznaj się z naszą Polityką prywatności
facebook twitter YT IG
Logowanie Rejestracja
REKLAMUJ SIĘ NA CHOJNOW.PL SPRAWDŹ NASZĄ OFERTĘ BANERÓW I ARTYKUŁÓW SPONSOROWANYCH

Jak obejść formę czyli Jarmark Świąteczny w Chojnowie

Autor Michal
Data utworzenia: 04 grudzień 2013, 16:46 Wszystkich komentarzy: 80


Jak obejść formę czyli Jarmark Świąteczny w Chojnowie

Co roku całymi rodzinami wybieramy się do Wrocławia czy niedalekiego Drezna na jarmark świąteczny. Chętnie zostawiamy tam spore sumy kupując kartki świąteczne, ozdoby choinkowe, próbujemy świątecznych przysmaków. Zachwycamy się pięknymi świecidełkami, nie możemy odejść od stoisk z pysznymi muffinami czy obrusem w kratkę. Również Chojnów dołączył do zacnego grona miast, w których możemy poczuć atmosferę świąt jeszcze w czasie oczekiwania na nie. Tylko czy aby na pewno wszystko jest tak jak być powinno?

Sięgam pamięcią do ubiegłego roku. I Jarmark Świąteczny w Chojnowie. Były stragany, na nich kartki, wypieki, obrazy, ozdoby choinkowe. Na scenie wystąpiła młodzież ze studia artystycznego „Fame Art” z Legnicy, górale z zespołu „PoNasemu” oraz chojnowski chór „Skoranta”. Pamiętam, że pisząc krótką relację z imprezy życzyłem miastu aby pomysł zagościł na stałe w kalendarzu imprez miejskich, życzyłem rozwoju. Jednak widać życzenia nie zostały wysłuchane do końca...

Jarmark rzeczywiście będzie. Od dłuższego czasu w kalendarzu imprez miejskich widniała przy nim data 14/15 grudnia, czyli całkiem rozsądny okres. 10 dni przed Wigilią, choinka w większości domów jeszcze nie ozdobiona – warto było wybrać się na chojnowski Rynek i uzupełnić braki w bombkach, wybrać jedyne w swoim rodzaju, ręcznie zdobione kartki świąteczne, poczuć atmosferę świąt. Parę dni temu korzystając ze strony internetowej Gazety Chojnowskiej w zapowiadanych imprezach w mieście zauważyłem datę 22 grudnia. Zdziwienie. Aby się upewnić zajrzałem ponownie do kalendarza imprez, w którym wciąż widniał 14/15 grudnia. Jeden telefon rozwiał moje wątpliwości. Pod koniec listopada przełożono datę jarmarku świątecznego w Chojnowie. Wiemy już, że odbędzie się 22 grudnia, w niedzielę. W niedzielę poprzedzającą Wigilię. W niedzielę, czyli dzień wolny. W niedzielę, którą większość osób postanawia przeznaczyć na pieczenie ciast i innych potraw, które zagoszczą na wigilijnym stole. W niedzielę, gdy niewiele osób będzie myślało o tym, by wyjść w domu i podziwiać, a tym bardziej zakupić ozdoby świąteczne, jeśli choinka będzie gotowa, stroiki stać będą na stołach, a kartki świąteczne będą w drodze do odbiorców. W niedzielę – 2 (słownie: dwa) dni przed Wigilią!

Temat poruszyła koleżanka korzystając z popularnej ściany w pewnym serwisie społecznościowym z kciukiem. Ktoś uspokajał argumentując, że w zeszłym roku na jarmarku świątecznym w pobliskiej Legnicy największe tłumy były właśnie 2-3 dni przed świętami. Opcja dla ryzykantów i nadmiernie zapracowanych. Zapracowanych w Chojnowie gdzie bezrobocie sięga zenitu...

Jednak zmiana daty nie jest niedogodnością tylko dla odwiedzających. Z bezpośredniej relacji wiem, że jedna z osób, która planowała pokazać swoje niesamowite, ręcznie robione, zyskujące sławę w całej Polsce produkty odmówiła udziału w jarmarku. Powód oczywisty – 2 dni przed Wigilią stać będzie w kuchni przed kuchenką zamiast w Rynku przed straganem. Podejrzewam, że takich osób jest więcej...

Nad Chojnów ponownie nadciągnęła czarna chmura. Potencjalnie wspaniały pomysł pozwalający mieszkańcom miasta na wcześniejsze przygotowanie do świąt i czerpanie inspiracji do nich odbędzie się w momencie, gdy te święta już czuć, a przygotowania do nich w pełni. L'art pour l'art. Sztuka dla sztuki. Kolejna miejska impreza do „odhaczenia”, która jest celem sama w sobie, a jej skutek jest już mniej ważny. Nie bez powodu Jarmark Świąteczny we Wrocławiu kończy swój byt 22 grudnia...Komentarze

tak ,dobry artykuł,jeszcze trochę,a jarmark świąteczny w Chojnowie,będzie organizowany po świętach
zgłoś komentarz
Tak bardzo potrzeban wam jest klerykalizacja miasta ?, kto jakie święta obchodzi to jego prywatna sprawa i, kiedy parwada ? Są różne wyznania ich brak i terminy dlaczego publiczne władze miasta mają angażować się religijnie, skoro są władzami świeckimi a konstytucja jasno mówi, że władza państwowa powinna być bezstronna religijnie.To sprawa kościołów i związkówwyznaniowych wewnątrz ich własnych struktur, a nie władz miasta.Wszędzie od groma jest wszystkiego kartek bombek i innych pierdół do tego niepotrzebny jest jarmark no, chyba że ktoś chce umacniać swoją władzę poprzez dwuwładzę z jednym kościołem . Szanujecie prawo,szanujcie konstytucję,szanujcie ludzi innych wyznań i tych bez wyznania.Władze miasta mają naprawdę wiele miejsca do popisu aby się wykazać ale nie w tym temacie.Takie inicjatywy niech przeprowadzają sobie sami wierni na własny koszt.
zgłoś komentarz
Kolego Sławek "święta po świętach" to bardzo ważne świętaprawosławia ale z prawdziwą datą a nie wymyśloną przez kościół rzymski.Jeśli by się taki jarmark odbył w terminie "katolickim" to będzie falstart historyczny.
zgłoś komentarz
Termin 14 grudnia jak najbardziej stosowny, ale 22 grudnia, kiedy najwięcej roboty w domu, to jakaś niedorzeczność. Czy ktoś w ogóle myśli!. Kartki wysyła sie dużo wczesniej, ozdoby choinkowe tez kupujemy wczesniej! Szkoda słów! Artykuł świetny!
zgłoś komentarz
Inka masz problem teraz bezjarmarku z kupnemozdób choinkowych czy kartek ? Każdy dyskont w Polsce od m-c ma w swojej propozycji masę tego inne sklepy (po 5 zł) też to proponują w kartek możesz kupić, ile dusza zapragnie w kiosku. Czegoś tu nierozumiem.Chyba wielką przesadą jest pisanie, że aby to zakupić trzeba jechać do Wrocławia czy Drezna.Czy chodzi o świętowanie przed świętami na koszt podatnika.Macie masę mszy pasterkę spotkania rodzinne oraz wigilię mało ??? Może trzeba zrobić jarmark też dla prawosławia przed 7 stycznia ?, jeśli tak to później trzeba pomyśleć o Świadkach Jehowy ! Świadkowie Jehowy twierdzą, że data Bożego Narodzenia wyznaczona na 25 grudnia, jest błędna, bowiem Jezus urodził się około 1 października.Jarmark za jarmarkiem :)
zgłoś komentarz
Święta Bożego Narodzenia to nie tylko święto religijne. Jego obchody to tradycja kultywowana od lat, nie mająca nic wspólnego z Kościołem. Choinka, bombki i cała reszta to tylko otoczka, na którą decydują się nie tylko ludzie wierzący. Znam wiele osób, które nigdy w życiu nie były w Kościele a święta obchodzą, na swój sposób, ale obchodzą- ubierają choinkę, siadają do wigilijnego stołu, obdarowują się prezentami. Myślisz Psymon, że w Chojnowie nie ma takich osób? Jestem przekonana, że są i być może też chcieliby skorzystać z takiego jamarku. Moim zdaniem jarmark nie ma nic wspólnego z klerykalizacją miasta, to również świecka tradycja. Poza tym organizowanie jarmarków czy też w ogóle "serwowanie" produktów świątecznych w sklepach ma niewiele wspólnego z religią, to czysta komercja.Co by nie mówić, organizowanie jarmarków ma bardziej na celu powiększenie budżetu miejskiego, uatrakcyjnienie rynku aniżeli umacnianie władzy :)
zgłoś komentarz
Wybacz Paulaa, ale piszesz jakieśanegdoty które wynikają z twoich wierzeń i niemają nicwspólnego z rzeczywistością no, chyba że chcesz mnie przekonać, że w krajach, gdzie niema katolików też się je tak obchodzi :) chcesz ?.Święto bożego narodzenia to święto religijne i koniec kropka.Gdybym był wierzący był bym przeciw, bo to następny krok na zarabianiu na świętach i następna komercjalizacja tego co powinno być zupełnie czym innym.Cała reszta, o której piszesz to zapożyczenia od słownia naszych pradziadów, czyli choinkaozdoby itd. jak brzydko nazwał ich kościół "poganie" a ci "poganie" to nasze prawdziwe wierzenia rodzime.Niema nic przeciw aby robiły to we własnym zakresie kościoły wspólnoty nawet powinny, a nie władza państwowa jednak widze, że nie dociera.
zgłoś komentarz
Pytanie do katolików z Chojnowa ! Jeśli chcecie taki jarmark świąteczny, który jest związany praktycznie tylko z waszymi wierzeniami dlaczego sami sobie go nie zorganizujecie ? Dlaczego się nie zbierzecie w plebanii u proboszcza napiszecie do urzędu miasta z prośbą o pozwolone na imprezę masową i za swoje w własnym zakresie tego nie zrobicie ? może niema takiej potrzeby.Dlaczegoprzerzucacie odpowiedzialność (nie tylko finansową) na świeckie władze państwowe które zgodnie z prawem powinny być bezstronne w sprawach przekonań religijnych i światopoglądowych ? ktoś coś was od tego powstrzymuje ? czy wygodniej wyciągnąć łapy po podatki wszystkich mieszkańców i nic nie robić. Władze państwowe nie są od tego abyorganizować imprezy religijne i od dogadzania klerowi.
zgłoś komentarz
Nie będę Cię do niczego przekonywać, to mija się z celem. Są różne kraje i różne tradycje, jest relatywizm kulturowy, więc nigdzie nie będzie tak samo. Jasne, wszystko wywodzi się od święta kościelnego,ale jarmarki to nie święta tylko otoczka- dla jednych zbędna dla innych nie. To prawda- kolejny krok na zarabianiu na świętach. Tylko kto zarabia? Chodzi mi o to żebyś nie mieszał pojęć,Kościół i PRAWDZIWE obchody Bożego Narodzenia- pasterka, msze, kolędy, modlitwa- to jedno, a szał zakupowy, jarmarki- cała świecka tradycja to drugie, chociaż nie przeczę, że w pewnym momencie zaczęło się to ze sobą łączyć, czego nie pochwalam, ale to nie z winy Kościoła.W Świętach Bożego Narodzenia nie chodzi o to żeby mieć najpiękniejszą choinkę czy dać jak najwięcej prezentów- może dlatego takich jarmarków nie organizuje Kościół? W innym wypadku zaczęłaby się dyskusja jaki to Kościół jest pazerny i święta sprowadza do komercji.
zgłoś komentarz
Poza tym nie wiem dlaczego zakładasz, że jestem wierząca:) Może po prostu potrafię obiektywnie patrzeć na niektóre sprawy?:)Jarmark to nie jest religijna impreza tylko świecka "rozrywka". Jarmarki były organizowane od dawien dawna jako jedna z form wolnego handlu i nadal są, tak jak targowiska, tylko, że jarmarki są okresowe. A ten jest świąteczny, bo sprzedawane są artykuły powiązane z obchodami świąt. I do kogo nie dociera?:)
zgłoś komentarz

Dodaj Komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.