Chojnow.pl
Zapoznaj się z naszą Polityką prywatności
facebook twitter YT IG
Logowanie Rejestracja
REKLAMUJ SIĘ NA CHOJNOW.PL SPRAWDŹ NASZĄ OFERTĘ BANERÓW I ARTYKUŁÓW SPONSOROWANYCH

Ho ho ho – 6 grudnia czyli Mikołajki! UWAGA - Konkurs Mikołajkowy! (Aktualizacja - WYNIKI)

Autor admin
Data utworzenia: 06 grudzień 2013, 14:21 Wszystkich komentarzy: 0


Ho ho ho – 6 grudnia czyli Mikołajki! UWAGA - Konkurs Mikołajkowy! (Aktualizacja - WYNIKI)

Dzisiejszej nocy, z 5 na 6 grudnia gruby, brodaty pan w czerwonym kubraczku przeciskając się przez komin zakradał się do grzecznych dzieci by obdarować je prezentami. Tej magicznej nocy wielu z nas nie zmrużyło oka chcąc nakryć Mikołaja. Czy komuś się udało? Jeśli wciąż czekacie na prezenty bądź chcecie otrzymać kolejne zachęcamy do wzięcia udziału w naszym Konkursie Mikołajkowym!

Świętego Mikołaja znają wszyscy. Starszy pan, z długą, białą brodą, ubrany w czerwony strój. Co roku wsiada do swoich sań, które ciągną renifery i pędzi co sił by zdążyć w ten szczególny dzień dostarczyć wszystkim prezenty, które przez cały rok szykowali jego pomocnicy. Często przekracza dozwoloną prędkość, ale policjanci go nie ścigają – jego pojazd potrafi latać. W końcu aby w jedną noc z Laponii dotrzeć do dzieci mieszkających w odległych rejonach świata trzeba nieziemskich umiejętności.

Jednak nie wszyscy znają historię tego dobrego dziadka z biała brodą. Pierwowzorem postaci czczonej przez dzieci jest biskup z Miry, który cały swój majątek rozdał biednym.
Święty Mikołaj prawdopodobnie urodził się w bogatej rodzinie w Patarze w Lycji. Został on biskupem diecezji Myry, którą sumiennie i ze starannością zarządzał. Zmarł około 350 r. Na jego temat powstało wiele biografii i jeszcze więcej legend.

Jedna z legend opowiada historie człowieka, który żył w ubóstwie i chcąc poprawić swoją sytuację materialną postanowił sprzedać trzy córki do domu publicznego. Biskup dowiedziawszy się o tym wrzucił przez komin trzy sakiewki pełne monet do jego domu. Pieniądze wpadły do pończoch i butów leżących przy kominku. Stąd właśnie wziął się zwyczaj umieszczania prezentów w skarpetach i bucikach położonych przy kominkach. A w domach, w których kominków nie ma – Mikołaj prezenty wsuwa pod poduszki śpiących dzieci.

Pierwotnie Święty Mikołaj przybywał z południa. I nie był sam. Wór z prezentami pomagał mu nieść czarnoskóry sługa - Zwarte Piet. Jednak wizerunek człowieka przybywającego z ciepłych mórz nie pasował do śniegu za oknem. W związku z tym, gdy w 1822 światło ujrzał poemat o św. Mikołaju jadącym saniami zaprzężonymi w renifery z bieguna północnego wersja ta stała oficjalna.

Obecny wizerunek Świętego Mikołaja został spopularyzowany przez… Coca-Colę. W reklamie tego napoju występował starszy, siwy, miły pan w czerwonym kostiumie i czapce. I występuje nieprzerwanie od 1930 roku! Wiele osób mówi, że atmosferę świąt zaczyna czuć dopiero wtedy, gdy w reklamach pojawia się Coca-Cola z wizerunkiem Mikołaja.


Uwaga! Konkurs Mikołajkowy!

Dzisiejszej nocy Mikołaj podrzucił nam do redakcji trzy zestawy prezentów. Postanowiliśmy przekazać je Państwu. Co należy zrobić by zgarnąć jeden z nich? Wziąć udział w konkursie i liczyć na szczęście!

Dziś, tj. 6 grudnia 2013 r. do godziny 14.00 czekamy na Państwa zgłoszenia mailowe i przy pomocy serwisu Facebook. Wystarczy kliknąć „lubię to” i udostępnić ten wpis bądź wysłać nam maila na adres konkursy@chojnow.pl (w treści podać swoje imię, nazwisko i nr kontaktowy, w temacie wpisując „Konkurs Mikołajkowy") by wziąć udział w losowaniu. Co czeka w paczkach? Niech to pozostanie niespodzianką. Zapraszamy do wspólnej zabawy!


Wyniki Konkursu Mikołajkowego!


Minęła godzina 14.00. Uruchomiliśmy program losujący, który wskazał trzy osoby, do których powędruje mikołajkowy prezent. Tym razem szczęście uśmiechnęło się do:

- Michała Hanieckiego,

- Małgorzaty Skrukwy,

- Karoliny Wójtów.

Zwycięzców, którzy nie brali udziału w konkursie wysyłając wiadomość e-mail prosimy o prywatną wiadomość przez serwis Facebook.

Gratulujemy i zapraszamy do redakcji Portalu CHOJNOW.PL po odbiór nagród!

Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj Komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.