Gimnazjum nr 2 w Chojnowie laureatem narodowego konkursu "Przyjaźni Środowisku"!!!
Data utworzenia: 17 grudzień 2013, 11:00 Wszystkich komentarzy: 4

W tym dniu w Centrum Olimpijskim PKOL odbyła się uroczysta Gala XIV edycji Narodowego Konkursu Ekologicznego "Przyjaźni środowisku", na której w najliczniej obsadzonej, a co za tym idzie najtrudniejszej do wygrania kategorii "Promotor Ekologii" chojnowskie gimnazjum zostało Laureatem obok takich podmiotów jak Ogród Zoobotaniczny w Toruniu, Dolnośląski Zespół Parków Krajobrazowych we Wrocławiu, Włocławskie Centrum Edukacji Ekologicznej czy Chorągiew Kujawsko-Pomorska ZHP Harcerskie Centrum Edukacji Ekologicznej w Funce.
Narodowy Konkurs
Ekologiczny „Przyjaźni Środowisku” organizowany jest już od 14
lat pod Patronatem Honorowym Prezydenta RP. Organizatorem Głównym
Konkursu jest Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych.
Idea Konkursu opiera się na założeniu, że promowanie obywatelskich postaw proekologicznych ma równie fundamentalne znaczenie jak wdrażanie przyjaznych środowisku technologii, toteż w Konkursie oceniane są zarówno innowacyjne projekty dotyczące rozwiązań technicznych i inwestycji w dziedzinie ochrony środowiska, jak i przedsięwzięcia z zakresu edukacji ekologicznej, co z roku na rok przyciąga coraz większą rzeszę samorządów, przedsiębiorstw, placówek edukacyjnych oraz organizacji pozarządowych.
Narodowa Rada
Ekologiczna bardzo wysoko oceniła działania jakie podejmuje
Gimnazjum nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Chojnowie w dziedzinie
kształtowania działań i postaw proekologicznych - jako Laureat
"Promotora Ekologii" otrzymaliśmy certyfikat i tytuł
Promotora Ekologii. Na uroczystej Gali nastąpiła ceremonia
wręczenia nagród, wyróżnień i certyfikatów - w imieniu
gimnazjum certyfikat i nagrodę odebrał z rąk pani Elżbiety
Dzikowskiej dyrektor Andrzej Urban. Z naszego najbliższego terenu
nagrodzony został Prezydent Miasta Legnicy Tadeusz Krzakowski w
kategorii Samorząd Przyjazny Środowisku.
W naszej szkole przywiązujemy dużą wagę do działań proekologicznych. Prekursorką w tej dziedzinie jest nauczycielka chemii pani Małgorzata Potaczała i to ona rozpoczęła przed laty tę ścieżkę działalności włączając w projekty coraz większe grupy młodzieży a także aktywizując środowisko lokalne. Słowa uznania należą się także mojej pani wicedyrektor Lucynie Spes, której energia i pomysłowość także przyczyniły się do tego sukcesu. Ze swojej strony staram się zawsze wspierać takie edukacyjnie ważne inicjatywy, które bardzo angażują młodzież przygotowując ich jednocześnie do życia w coraz szybciej zmieniającej się rzeczywistości. Wciąż niezrealizowana jest koncepcja wprowadzenia do programu nauczania przedmiotu "ekologia" i takie też postulaty padły z ust prelegentów. Być może już niedługo zmieniające się pod wpływem działalności człowieka środowisko wymusi systemowe działania edukacyjne na tym polu. Póki co serdecznie dziękuję Burmistrzowi Chojnowa, panu Janowi Serkiesowi oraz naszym radnym za systematyczne wspieranie naszych pomysłów i działań. Jest to pomoc często bardzo wymierna, gdyż od kilku już lat dzięki niej mamy np. dodatkowe godziny na zajęcia ekologiczne finansowane z budżetu miasta, które bez wątpienia również przyczyniły się do tego sukcesu.
Komentarze
22:50
08:57
12:28
19:35