Chojnow.pl
Zapoznaj się z naszą Polityką prywatności
facebook twitter YT IG
Logowanie Rejestracja
REKLAMUJ SIĘ NA CHOJNOW.PL SPRAWDŹ NASZĄ OFERTĘ BANERÓW I ARTYKUŁÓW SPONSOROWANYCH

"Pegazik" - wielki finał przed nami!

Autor admin
Data utworzenia: 28 marzec 2014, 12:08 Wszystkich komentarzy: 0


"Pegazik" - wielki finał przed nami!

Wraz z rozpoczęciem nowego roku uczniowie chojnowskich szkół mierzyli się ze sobą na słowa biorąc udział w pierwszym, szkolnym etapie, Dolnośląskiego Konkursu Recytatorskiego „Pegazik”. Na tych, którzy pokazali się z najlepszej strony czekał etap kolejny – miejski. W Domu Schrama na początku marca jurorzy wybrali reprezentantów Chojnowa, którzy swoje umiejętności mogli zaprezentować w ostatnim przed wielkim finałem etapie – powiatowym. 26 marca w auli Powiatowego Zespołu Szkół poznaliśmy nazwiska osób, które pojadą do Kłodzka, gdzie zmierzą się z najlepszymi dolnoślązakami w Finale Wojewódzkim!

Organizatorem etapu powiatowego XIX edycji Dolnośląskiego Konkursu Recytatorskiego „Pegazik” był Powiatowy Zespół Szkół w Chojnowie. W auli szkoły od godziny 10.00 sceną „zawładnęli” uczniowie podstawówek i gimnazjów. Przyglądali się im jurorzy – Elwira Kądziołka, Małgorzata Krzywda oraz Irena Urbaniak.


Jako pierwszy przed chojnowską publicznością zaprezentował się Oskar Hofman, uczeń Szkoły Podstawowej w Kunicach. Przedstawił własną interpretację tekstu Danuty Wawiłow „Gdzie się podziały moje daktyle”. Kolejna była uczennica Szkoły Podstawowej nr 3 w Chojnowie – Marta Klimczyk. Z jej ust usłyszeliśmy utwór „Zapach deszczu”. Trzecia na scenie pojawiła się Marta Sobiechowska z chojnowskiej „czwórki” prezentując utwór „Pamiętnik księżniczki” Meg Cabot. Kolejne występy to Katarzyna Zając i Małgorzata Żbikowska – uczennice Szkolno-Gimnazjalnego Zespołu Szkół w Miłkowicach. Pierwsza z nich recytowała utwór Józefa Kraszewskiego „Dziad i baba”, druga - „Niezwykły festiwal” Mieczysławy Buczkówny. Były to ostatnie występy w kategorii szkół podstawowych. Gimnazja reprezentowała Justyna Juszczak, uczennica Gimnazjum w Spalonej, która zaprezentowała wiersz Wisławy Szymborskiej „Nic dwa razy” oraz tekst Liz Elwes „Paryskie księżniczki”.


Po występach na gości czekała przerwa, w trakcie której jurorzy wybierali zwycięzców. Przed ogłoszeniem werdyktu usłyszeliśmy kilka słów od przewodniczącej jurorów – Elwiry Kądziołki. - Przede wszystkim – wybierając tekst - zastanówmy się czy to na pewno jest ten tekst, który chcielibyśmy zaprezentować – mówiła uczestnikom. - Czy na pewno jest to tekst, dzięki któremu coś powiemy, przekażemy jakąś myśl, coś co nas gnębi, nurtuje, drażni, albo coś co nas cieszy, co chcielibyśmy każdemu powiedzieć. To jest pierwsza rzecz na którą patrzą jurorzy – dobór tekstu.


Uczniowie usłyszeli jeszcze kilka słów krytyki, która jak później podkreślił dyrektor PZS Mariusz Kowalczyk jest potrzebna, zaowocuje w przyszłości - Nie bójmy się ciąć tekstów – wymieniała Elwira Kądziołka. - Popracujcie nad samogłoskami, nie ściskajcie gardła. Uczcie się mówić ciszą. Cisza jest ważna w przekazie. Jeśli jesteś zły powiedz to przez zęby – instruowała.


Opinia jurorów nie opierała się tylko na krytyce. Po kilku ostrych słowach przyszedł czas na pochwały. - Bardzo, bardzo dziękuję wam, ze podjęliście się tej trudnej pracy i zmierzyliście z tekstem w lepszym, lub gorszym stopniu. Widać, że dużo pracy włożyliście w pracę nad utworem. Dziękujemy, że tutaj jesteście, że próbujecie, bo to jest duży krok do tego, by w przyszłości osiągnąć sukces – mówiła Elwira Kądziołka.


Po tych słowach z rąk dyrektora Powiatowego Zespołu Szkół uczniowie odebrali dyplomy oraz nagrody ufundowane przez Starostę Legnickiego – Jarosława Humennego. Wśród uczniów szkół podstawowych najlepsza okazała się Marta Klimczyk. Drugie miejsce przyznano Marcie Sobiechowskiej, trzecie zajął Oskar Hofman. Wyróżniono również Katarzynę Zając i Małgorzatę Żbikowską.


Wśród gimnazjalistów nie przyznano pierwszego i drugiego miejsca. Trzecia pozycja należała do Justyny Juszczak.

Kolejny, ostatni już etap tegorocznego „Pegazika” to Wielki Finał, który odbędzie się w Kłodzkim Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji. Chojnów reprezentować będą dwie uczennice „czwórki” - Marta Klimczyk i Marta Sobiechowska. Trzymamy kciuki!

Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj Komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.