Query error chojnow.pl - Wieża Dużego Kościoła wciąż przyciąga chojnowian
Chojnow.pl
Zapoznaj się z naszą Polityką prywatności
facebook twitter YT IG
Logowanie Rejestracja
REKLAMUJ SIĘ NA CHOJNOW.PL SPRAWDŹ NASZĄ OFERTĘ BANERÓW I ARTYKUŁÓW SPONSOROWANYCH

Wieża Dużego Kościoła wciąż przyciąga chojnowian

Autor admin
Data utworzenia: 02 czerwiec 2014, 13:06 Wszystkich komentarzy: 0


Wieża Dużego Kościoła wciąż przyciąga chojnowian

Czym zapisał się w historii Chojnowa 17 maja 2014 roku? Tego dnia odbyło się pierwsze oficjalne wejście na wieżę Dużego Kościoła. Wycieczka prowadzona przez miejscowego geografa, miłośnika przyrody i historii Jerzego Kucharskiego mogła poznać trasę, jaką przez blisko sześciuset laty pokonali mieszczanie uciekając przed husytami. Ostatniego dnia maja mieszkańcy Chojnowa, którzy przegapili pierwsze wejście na wieżę mogli nadrobić zaległości. Punktualnie od 13.00 Pan Jurek wprowadzał wszystkich chętnych dziesiątkami schodów na wieże świątyni.

„Szkoda, że klatka schodowa na wieżę chojnowskiego kościoła jest tak trudno dostępna. Rozbite stopnie pozostały do dnia dzisiejszego. Zastąpiono je drewnianymi. Mogli wstawić nowe, gdyż kościół był nadal w budowie. Nie zrobiono tego. Dlaczego? Może ku przestrodze dla potomnych. Może? Może z innego powodu.” pisał swego czasu na łamach naszego portalu Pan Jurek. Czy już wtedy wiedział, że uda się – dzięki zgodzie proboszcza kościoła, proboszcza Marka Osmulskiego - wprowadzić mieszkańców miasta na wieżę? Tego nie wiemy. Wiemy jednak, że chętnych do spojrzenia na chojnowski rynek, budynki czy pięknie rozciągającą się panoramę naszej okolicy było wielu. Około 60 osób 17 maja, w ostatnią sobotę jeszcze więcej. Niektórzy wchodzi kolejny raz. Argumentem przemawiającym za ponownym pokonaniem klaustrofobicznej klatki była zdecydowanie lepsza pogoda i większa widoczność. O deszczu nie było mowy. Nie dziwiły więc aparaty trzymane w torbach fotograficznych czy zawieszone na paskach okalających szyję. Przy okazji zachęcamy do dzielenia się z nami i naszymi Czytelnikami swoimi fotografiami „z góry”!

Sobotnie wejście wraz z poprzednim przyciągnęło około 150 osób. To nie wszystko. Znajdują się kolejne osoby zainteresowane wejściem na górę kościoła. Niestety, w związku z planowanym remontem dachu Dużego Kościoła w najbliższym czasie nie przewiduje się powtórek. Nie wyklucza to jednak kolejnych wejść, już po remoncie. Dobrym pomysłem wydaje się stworzenie grupy przewodników oprowadzających turystów po zabytkach Chojnowa. Takie wyprawy uczą - w sobotę udało się policzyć ilość stopni prowadzących na górę. Wchodząc na wieżę Dużego Kościoła pokonujemy 176 schodów!

Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj Komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.