Query error chojnow.pl - Jak poradzić sobie ze świątecznym obżarstwem – 3 sposoby na niestrawność
Chojnow.pl
Zapoznaj się z naszą Polityką prywatności
facebook twitter YT IG
Sign in Sign up
REKLAMUJ SIĘ NA CHOJNOW.PL SPRAWDŹ NASZĄ OFERTĘ BANERÓW I ARTYKUŁÓW SPONSOROWANYCH

Jak poradzić sobie ze świątecznym obżarstwem – 3 sposoby na niestrawność

Author: Małgorzata Uroda
Creation date: 25 December 2014, 17:28 All comments: 0


Jak poradzić sobie ze świątecznym obżarstwem – 3 sposoby na niestrawność

W tradycję Świąt Bożego Narodzenia, w większości domów, wpisana jest uczta wigilijna złożona z 12 potraw, z których każdą z osobna należy skosztować. Poranek Bożonarodzeniowy to syte śniadanie, potem Rodzinny obiad, desery, kolacje i tak przez trzy dni. To okres na który czekamy cały rok i większość z Nas na czas Świąt porzuca zalecenia lekarskie, restrykcyjne diety i ,,popuszcza pasa”. Świąteczne potrawy to niezłe wyzwanie dla organizmu. Tłusty karp przegryzany makowcem, a następnie śledziową sałatką z majonezem to niezły prezent dla układu trawiennego. Jak poradzić sobie z dolegliwościami związanymi z przejedzeniem?


OBJAWY PRZEJEDZENIA

Bóle brzucha, kolki, skurcze, wzdęcia, gazy, przelewania, odbijanie, uczucie pełności, znużenie i ospałość, biegunka, zaparcia, bóle głowy, rozdrażnienie, nudności, mdłości

Przyczyny:

- zbyt duże ilości jedzenia na raz (uczucie pełności, rozpierania, trudności w oddychaniu, kolki)

- nieumiejętne łączenie potraw ( nasilone procesy fermentacji, zalegania pokarmu – bóle, wzdęcia, uczucie ciężkości, nudności)

- siedzenie przez dłuższy czas w jednej pozycji (odbijanie, czkawka, skurcze, bóle brzucha)

- rozmowy podczas posiłku (większa ilość powietrza dostaje się do przewodu pokarmowego, przez rozmowy nie rozdrabniamy w pełni pokarmów – łykamy. To powoduje wzdęcia, kolki, gazy)

- popijanie do posiłków ( rozcieńcza soki trawienne – mniejsze działanie enzymów trawiennych, czyli problemy trawienne)


CO PRZYNIESIE ULGĘ?

1. Herbatki ziołowe:

Mięta.

Związki zawarte w mięcie pobudzają wytwarzanie soków trawiennych, żółci przez co ułatwia trawienie. Poza tym łagodzi bóle i kłucia brzucha związane z niestrawnością poprzez działanie rozkurczowe, uspokajające. Mięta sprawdza się również przy zatruciach ( co często się zdarza w okresie świątecznym) - działa bakteriobójczo.

Napar: 1 łyżka suszonych liści mięty zalać wrzątkiem i zaparzać około 15 min. Pić 3 razy dziennie

Napar z rumianku:

Działa rozkurczowo i wiatropędnie, czyli łagodzi skurcze, bóle brzucha, wzdęcia i kolki, pobudza wydzielanie żółci, a więc jest dobrym trunkiem po tłustym obiedzie.

1-2 łyżeczki koszyczków rumianku zalać szklanką wrzątku i zaparzać 10-15 min pod przykryciem. Wypijać w 2-3 porcjach w ciągu dnia.

Napar z kminku:

Usprawnia pracę przewodu pokarmowego, działa rozkurczowo ( przynosi ulgę kolkom jelitowym). Zwiększa wydzielanie żółci, ułatwia jej przepływ – lepsze trawienie tłuszczów. Korzystnie łagodzi objawy u osób cierpiących na dolegliwości wątrobowe i zaburzenia ze strony pracy trzustki. Łagodzi objawy przejedzenia poprzez zwiększenie wydzielania soków trawiennych i przyswajanie pokarmów.

Napar pic 2-3 razy dziennie (bóle brzucha, wzdęcia, zaparcia)

W niestrawności sprawdzają się również: melisa, dzika róża, szałwia, ruta, arcydzięgiel, kozłek.


2. Przyrządzanie potraw

Do przyrządzania potraw, zwłaszcza tych , które są ciężkostrawne, wywołują niestrawność należy dodawać ziół, które spowodują zmniejszenie niechcianych objawów:

majeranek, kminek, tymianek, bazylia, cząber, czosnek, natka pietruszki, koper, kolendra, anyż, estragon, imbir, lubczyk, gałka muszkatołowa.


3. Spacer

Nic tak nie wspomoże rozleniwionego układu pokarmowego jak ruch. Spacer usprawni pracę jelit, zapobiegnie zaparciom, wspomoże walkę z wiatrami, kolką i wzdęciami. Po obfitym posiłku unikaj forsujących ćwiczeń, basenu – pogłębią dolegliwości. Wybierz spokojny spacer w rodzinnym gronie.


Zdrowych i Wesołych Świąt Bożego Narodzenia życzy Poradnia dietetyczna Uroda


Comments

This entry has no comments yet.

Add Comment

You have to be loggin to add comment.