Chojnow.pl
Zapoznaj się z naszą Polityką prywatności
facebook twitter YT IG
Logowanie Rejestracja
REKLAMUJ SIĘ NA CHOJNOW.PL SPRAWDŹ NASZĄ OFERTĘ BANERÓW I ARTYKUŁÓW SPONSOROWANYCH

Bezpieczeństwo podczas ferii zimowych

Autor admin
Data utworzenia: 17 styczeń 2015, 16:27 Wszystkich komentarzy: 0


Bezpieczeństwo podczas ferii zimowych

Sobota to pierwszy dzień ferii zimowych dla uczniów z województwa dolnośląskiego, mazowieckiego, opolskiego i zachodniopomorskiego. W dniu wczorajszym, dzieciom i młodzieży z pewnością dopisywał dobry humor- po powrocie ze szkoły wszyscy mogli odłożyć plecaki na całe dwa tygodnie. Nowy semestr rozpocznie się 2 lutego.

Dwa tygodnie upłyną pod hasłem odpoczynku i dobrej zabawy. Niezależnie od tego, czy uczniowie wyjeżdżają z rodziną, biorą udział w zimowiskach czy zostają w mieście- wszyscy powinni pamiętać, że w tym czasie należy szczególnie zadbać o bezpieczeństwo.


Ferie na drogach

Jak co roku, policjanci prowadzą akcję "Bezpieczne ferie"- czuwają nad bezpieczeństwem, sprawdzając trzeźwość kierowców, prędkość i stan techniczny samochodów osobowych oraz autokarów. Szczególną uwagę zwraca się na kierowców pojazdów przewożących dzieci i młodzież. Na drogach prowadzących do miejscowości, w których zorganizowane zostały zimowiska, można spodziewać się większej liczby policyjnych patroli.

Chcąc upewnić się, że podróż dziecka autokarem będzie bezpieczna, należy:

 • sprawdzić przewoźnika- od jak dawna działa firma, czy zapewnia odpowiednie ubezpieczenie i zastępczy transportw przypadku awarii;
 • poprosić policjantów ruchu drogowego o skontrolowanie pojazdu i kierowcy- w tym celu należy skontaktować się z dyżurnym najbliższej jednostki policji i poinformować o terminie i miejscu odjazdu autokaru;
 • wezwać policję w momencie, kiedy stan techniczny pojazdu (łyse opony, wyciek oleju, popękane szyby) bądź zachowanie kierowcy (wyczuwalna woń alkoholu, bełkotliwa mowa) wzbudzają nasze wątpliwości.

Wysyłając dziecko na zimowisko, należy również przekazać mu, aby:

 • uważnie słuchało opiekuna grupy;
 • nie oddalało się od grupy i wychowawcy;
 • nie nosiło ze sobą wszystkich pieniędzy;
 • pieniądze rozdzieliło na różne kieszenie;
 • nie chwaliło się posiadaniem cennych rzeczy, np. aparatu fotograficznego;
 • pamiętało o odpowiednim ubiorze;
 • jeździło na sankach czy łyżwach wyłącznie w miejscach do tego wyznaczonych.

Ferie na stokach

Policjanci zadbają również o bezpieczeństwo tych, którzy wolny czas pędzą na stokach narciarskich. Dzięki specjalistycznym kursom, nie tylko mają dobrze opanowaną jazdę na nartach, lecz także wspomagają GOPR w czasie akcji ratunkowych. Mundurowi zwracają szczególną uwagę na zbyt brawurową jazdę i pijanych narciarzy. Sprawdzają również, czy dzieci poniżej 16 roku życia jeżdżą w kaskach. Wzmożonych kontroli należy spodziewać się nie tylko na nartostradach, lecz również na drogach dojazdowych i okolicznych parkingach.


Ferie w mieście

Część uczniów pozostających w mieście, miała szansę zapisać się na zajęcia organizowane przez Bibliotekę Miejską i MOKSiR. Większość dzieci jednak spędza ferie w domu, często pozostając bez opieki dorosłych. Rodzicom nie zawsze udaje się znaleźć kogoś zaufanego, kto mógłby się nimi zająć, kiedy oni są w pracy. Poniżej prezentujemy kilka porad, które pomogą zadbać o bezpieczeństwo pociech:

 • przypomnijmy dziecku o konieczności zamykania drzwi od wewnątrz;
 • poinformujmy, aby nie otwierało drzwi obcym, nawet w momencie, kiedy podają się za rodzinę czy znajomych rodziców;
 • postarajmy się o stworzenie możliwości, aby dziecko w każdej chwili mogło skontaktować się z nami telefonicznie.

Wszystkim życzymy udanych i bezpiecznych ferii!Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj Komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.