Chojnow.pl
Zapoznaj się z naszą Polityką prywatności
facebook twitter YT IG
Logowanie Rejestracja
REKLAMUJ SIĘ NA CHOJNOW.PL SPRAWDŹ NASZĄ OFERTĘ BANERÓW I ARTYKUŁÓW SPONSOROWANYCH

CO ZROBIĆ ŻEBY DZIECKO CHĘTNIE PIŁO WODĘ?

Autor Małgorzata Uroda
Data utworzenia: 14 lipiec 2015, 12:42 Wszystkich komentarzy: 1


CO ZROBIĆ ŻEBY DZIECKO CHĘTNIE PIŁO WODĘ?

Nawyk picia wody odgrywa ogromną rolę w prawidłowym rozwoju dziecka. Już niewielkie odwodnienie sprawia, że dziecko może mieć gorszy apetyt, być bardziej rozdrażnione. Może miewać problemy z koncentracją oraz skarżyć się na bóle głowy i zmęczenie. Woda w diecie dziecka jest bardzo ważna i już od najmłodszych lat powinniśmy zadbać o to, żeby dziecko chętnie po nią sięgało. A jak to zrobić? O tym poniżej.

Dlaczego woda jest taka ważna, a nie soki i herbatki?

Odpowiedź jest prosta. To jedyny napój, który organizm nawodni (czyli taki, który uzupełni jej braki). Woda to największy ,,budowniczy” każdego człowieka. Znajduje się wszędzie: w kościach, stawach, mięśniach, płynie mózgowym. Jest najlepszym rozpuszczalnikiem dla wielu reakcji zachodzących w organizmie oraz filtrem dla trucizn, które gromadzą się w nadmiarze. Jeśli wody brakuje organizm nie może funkcjonować na pełnych obrotach i stąd przede wszystkim obniżenie wydolności fizyczno –umysłowej. Woda ma wiele zalet dla Naszych dzieci. Jedną z nich jest to, że nie ma kalorii i brak w niej cukru, który przyczynia się do osłabienia apetytu ( niejadki); do nadpobudliwości (psychofizycznej) a także odpowiada za rozwój próchnicy.

Jak wprowadzać napoje do diety dziecka?

Słodki smak szybko przypada maluchom do gustu. Jeśli przed wodą pozna smak słodkiego soczku, herbatki to za wodą przepadać raczej nie będzie. Soki oprócz smaku, przyciągają uwagę ciekawą barwą i konsystencją. A woda? Bez smaku, koloru – nuda… Zacznijmy więc od wody. Niech to będzie pierwszy napój po mleku matki. Nie od razu ją polubi. Trzeba wielu prób. Kiedy dziecko przekona się do jej smaku, zacznie po nią sięgać bez oporu to dopiero wtedy wprowadzajmy do diety słodkie soczki, kompoty i herbatki (ale niech one będą urozmaiceniem od czasu do czasu). Tak będzie łatwiej. Taka kolejność da gwarancję, że woda będzie akceptowana. Drugą istotną sprawą jest to, że dzieci są dobrymi obserwatorami i z uwielbieniem naśladują Nas Rodziców. Jeśli więc będziemy w ich obecności popijać colę i soki trudno będzie z kształtowaniem prawidłowych nawyków. Dziecko musi widzieć, że w domu też się pije wodę. Można od czasu do czasu przy dziecku skomentować jak dzięki niej mam siłę do zabawy, że lubię jej smak, jak fajnie gasi pragnienie itp. Taki obraz i uzyskane informacje zachęcą małe dziecko do tego, żeby po wodę sięgać chętniej – zrozumie korzyści. Bardzo dobrze w namowie do picia wody sprawdzają się kubki z ulubionymi postaciami z bajek, wymyślne słomki, butelki z kolorowymi akcentami. Taka woda będzie ciekawiła smakiem bardziej niż podana tradycyjnie. Ważna jest też cierpliwość ze strony Rodziców i Opiekunów. Czasami trzeba czasu, żeby dziecko przekonało się do pewnych zachowań i zaczęło je utrwalać. Na trwałe efekty trzeba czasu. Nawyk picia wody wart jest wielu prób. Liczy się konsekwencja, a efekt wcześniej czy później przyjdzie.

Co jeśli dziecko nie piło wody w okresie wczesnego dzieciństwa. Jak je nagle przekonać do zmian?

Mamy dziś takie żywienie, które przyczynia się do otyłości wśród dzieci. Jej elementem są słodkie napoje, które tak naprawdę mogą zastąpić mały posiłek. Nie gaszą pragnienia, a wręcz przeciwnie. W upalne dni dziecko potrafi wypić dwukrotnie więcej. Jeśli tym napojem nie jest woda to wiadomo, nadmiar kalorii zapewniony. Najlepszym i najprostszym rozwiązaniem w kierunku walki z nadwagą i otyłością u dziecka jest zwiększenie aktywności ruchowej i zamiana słodkich napojów na wodę. Tutaj trzeba przede wszystkim determinacji ze strony Rodziców, żeby nie odpuścić tak łatwo. Zmiany wymagają czasu, a pośpiech nie jest dobry. Należy zamienić stopniowo napoje domowników na wodę bez wyjątku. Nikt nie powinien być uprzywilejowany jeśli w grę wchodzi dobro dziecka. Trzeba wyjaśnić dlaczego warto pić wodę (dlaczego jest taka ważna? jakie korzyści można czerpać z jej picia, itp). Należy namawiać, a nie nakazywać i przy każdej okazji prawić morały. Ta druga forma spotka się z niezrozumieniem i przyniesie odwrotny skutek. Najlepiej zamianę picia słodkiego na wodę zastosować w upalne dni lub pakując dziecku na trening wodę zamiast napoju. W takim przypadku organizm szybciej się odwadnia i dziecko spragnione szybciej sięgnie po wodę niż zwykle. Może zdarzyć się tak, że raz, drugi wróci z całą butelką, ale za trzecim razem tej wody w końcu się napije. Konsekwencja i cierpliwość to podstawa. Smak słodki można zastępować stopniowo poprzez wodę z dodatkiem owoców, mięty. Dopiero potem wprowadzać czystą wodę.


Przepis na wodę ze smakiem

Woda przegotowana z czajnika, garść sezonowych owoców (malina, agrest), listki mięty, plasterki cytryny.

Dlaczego warto zamienić słodkie napoje na wodę w diecie dziecka?

W przypadku niejadków poprawi to ilość zjadanych posiłków. Często jest tak, że jeden 300 ml sok potrafi zaspokoić głód małego dziecka na wiele godzin.

W przypadku otyłości u dziecka to oszczędność kalorii. Picie wody kosztem ograniczenia słodkich napojów przyspieszy metabolizm, nawodni (często odwodnienie mylone jest z uczuciem głodu), polepszy wydolność fizyczną i psychiczną. Jeśli bez dużych zmian w żywieniu wyeliminujemy z diety dziecka spożywany codziennie napój 330ml (170 kcal) i zamienimy go na 0,5 l butelkę wody to w przeciągu roku czasu dziecko ma szansę zrzucić ponad 6 kg. Pamiętajmy, że każde 10kg nadmiernej masy ciała dla dziecka to zwiększone ryzyko chorób metabolicznych w wieku dorosłym.

JAK KSZTAŁTOWAĆ NAWYK PICIA WODY

  1. Zachęcaj dziecko po przebudzeniu do kilku łyków wody. Organizm najpierw potrzebuje wody, dopiero śniadania
  2. Niech woda zawsze będzie na widoku – to pozwoli dziecku nie zapominać o pragnieniu
  3. Pij wodę – dziecko chce postępować jak TY
  4. Nie zmuszaj dziecko do picia podczas posiłku – zachęć kilkanaście minut przed lub po posiłku
  5. Zachęcaj, a nie zniechęcaj – dziecko chce wiedzieć dlaczego woda ma znaczenie, a nie że musi ją pić.

Pozdrawiam Małgorzata Uroda www.poradniadietetycznauroda.pl


Komentarze

Please try Google before asking about New Product Blog 3a9d038
zgłoś komentarz

Dodaj Komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.