Uwaga na barszcz Sosnowskiego!
Data utworzenia: 21 lipiec 2015, 11:19 Wszystkich komentarzy: 0
Na terenie województwa dolnośląskiego odnotowano występowanie groźnej rośliny- barszczu Sosnowskiego. Kontakt z rośliną powoduje niebezpieczeństwo dla życia i zdrowia.
Jest to roślina dwuletnia, która w pierwszym roku wytwarza rozetę liści (duże, pierzastodzielne), a w drugim wytwarza pędy nasienne (baldachy). W polskich warunkach roślina ta może wyrastać do wysokości 3,5 - 4 metrów. Często występuje na terenach wilgotnych w pobliżu cieków wodnych, kanałów i rowów. Włoski znajdujące się na liściach i łodygach barszczu Sosnowskiego wydzielają substancję parzącą. Parzące działanie tego związku nasila się podczas słonecznej pogody i wysokiej temperatury oraz dużej wilgotności powietrza. Kontakt z tymi roślinami powoduje zapalenie skóry, powstawanie pęcherzy, nie gojące się rany i długo niezanikające blizny oraz zapalenie spojówek. Roztarte liście lub łodyga mają charakterystyczny zapach kumaryny.
Kontakt z barszczem może być bardzo poważny w skutkach. W ubiegłym miesiącu w siemianowickim szpitalu zmarła 67-letnia kobieta, która podczas koszenia trawy oparzyła się rośliną. Lekarze stwierdzili na lewej ręce pacjentki oparzenie chemiczne trzeciego stopnia. Dodatkowo, kobieta cierpiała na inne schorzenia sprawiające, że jej układ odpornościowy był znacznie osłabiony. Niedawno barszczem poważnie poparzył się 6-letni chłopiec w miejscowości Wierzchosławice koło Tarnowa. Obecnie przebywa na kuracji poszpitalnej. Przez dwa miesiące nie może wychodzić na słońce.
Więcej informacji na temat barszczu Sosnowskiego, w szczególności sposobów jego zwalczania, można znaleźć na stronie internetowej Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego we Wrocławiu pod adresem:
http://www.duw.pl/czk/aktualnosci/11049,Komunikat-w-sprawie-barszczu-Sosnowskiego-Heracleum-Sosnowski-Mandel.html