Ustawa refundacyjna - co za sobą niesie?
Jak podaje Polskie Radio – nowe ceny leków obniżyły się o ponad 10%. Ta potencjalnie dobra wizja nie zawsze oznaczać będzie dobrą wiadomość dla pacjenta.
O poprzedniej zmianie w cenach leków informowaliśmy Państwa jakiś czas temu na łamach Portalu. Wspomnieliśmy wtedy również, że od pierwszego dnia nowego roku ceny leków ponownie ulegną zmianie w wyniku wprowadzenia ustawy refundacyjnej.
ZMIANY
Od 1 stycznia 2012 r. w życie wejdzie ustawa refundacyjna, która ustala nowe ceny leków finansowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Nowością jest, że ceny leków refundowanych będą miały stałe ceny i marże. Lista, która dostępna jest w formie obwieszczenia aktualizowana ma być co dwa miesiące.
Według Ministerstwa Zdrowia nic nie zmieni się dla chorych na nowotwory i schorzenia psychotyczne. Leki bezpłatne nadal takimi pozostaną, a te dostępne za odpłatnością ryczałtową – wciąż będą odpłatne.
Nowa ustawa refundacyjna wprowadza pewne zmiany, m.in. stałe ceny i marże leków. Oznacza to brak promocji na leki w aptekach, które często w ten sposób zachęcały klientów do zakupów. MZ wymienia zalety takiego rozwiązania podkreślając brak konieczności szukania najtańszej apteki – wszędzie ma być jednakowa cena czy „grę pacjentem”, który widząc niską cenę kupował leki, które nie były mu potrzebne.
Stałe ceny leków negocjowane były przez Ministerstwo Zdrowia z producentami. Od tej ceny ustalona została marża, która w nadchodzącym roku wynosić będzie 7% urzędowej ceny zbytu. Kolejne lata przynieść mają obniżanie jednoprocentowe marży, czyli rok 2013 – 6%, 2014 – 5%.
Zmieniła się również zasada wprowadzania leków na listę refundacyjną. Dotychczas leki na listę wprowadzało rozporządzenie Ministra Zdrowia, teraz czynić będzie to decyzja administracyjna – obwieszczenie. Listy mają być publikowane co 2 miesiące co skutkować będzie zmianami cen.
Ustawa refundacyjna wprowadza konieczność podpisywania umów przez apteki z Narodowym Funduszem Zdrowia, które zobowiązać się muszą do przestrzegania cen z obwieszczeń zawierających produkty refundowane.
BRAKUJE PRAWIE 850 LEKÓW
Mimo ponad 10% obniżki cen leków refundowanych, na liście brakuje prawie 850 pozycji, które dotychczas na niej były. Łączyć się to może z koniecznością zmiany terapii dla setek tysięcy chorych.
MZ podniosło wysokość limitu dla 1305 leków, dla 1306 limit został obniżony. Największe zmiany cen dotyczyć będą takich leków jak Controloc (obniżenie ceny o 36-48%), Amaryl (obniżenie ceny o 45-51%), Diovan (obniżenie ceny o 48-51%), Zalasta, Zyprexa i Zolafren (obniżenie ceny o 31-45%), Rispolept (obniżenie ceny o 78%), Flixotide (obniżenie ceny o 33-62%).
PAMIĘTAJ O TAŃSZYCH ODPOWIEDNIKACH
Przy okazji tej zmiany MZ po raz kolejny przypomina o konieczności informowania pacjenta przez aptekarza o możliwości nabycia tańszego zamiennika. Większość leków posiada swoje odpowiedniki, które nie powodują żadnej różnicy terapeutycznej. Zachęcamy do korzystania z tej możliwości.
A co chojnowianie sądzą o wprowadzonych zmianach?
07:00