Chojnow.pl
Zapoznaj się z naszą Polityką prywatności
facebook twitter YT IG
Logowanie Rejestracja
REKLAMUJ SIĘ NA CHOJNOW.PL SPRAWDŹ NASZĄ OFERTĘ BANERÓW I ARTYKUŁÓW SPONSOROWANYCH

Miejskie inwestycje w zieleń. Zobacz jak zmienią się Park Śródmiejski, Plac Konstytucji i Staw

Autor admin
Data utworzenia: 29 sierpień 2017, 15:00 Wszystkich komentarzy: 5


Miejskie inwestycje w zieleń. Zobacz jak zmienią się Park Śródmiejski, Plac Konstytucji i Staw

Miejska zieleń była głównym tematem sierpniowej sesji Rady Miejskiej, podczas której zaprezentowane zostały projekty trzech inwestycji - przebudowy zabytkowego Parku Śródmiejskiego, modernizacji Placu Konstytucji 3 Maja oraz rewitalizacji terenu wokół stawu przy ulicy Bielawskiej. Miejsca zaniedbane, często wręcz obskurne czekają na swoje nowe życie - zobacz jaką wizję ma Urząd Miejski.


Park Śródmiejski - całkowita przemiana zabytkowych plant

Obskurne trawniki, połamane ławki, rozjeżdżone gruntowe ścieżki - tak w kilku słowach można opisać to co napotykamy odwiedzając Park Śródmiejski. Urząd Miejski ma jednak plan całkowitej rewitalizacji tego miejsca. Czy chojnowskie planty staną się w końcu chlubą miasta?

O planowanych zmianach w "Małym Parku" wiemy już od kilku lat; dzisiaj możemy przedstawić Wam szczegóły inwestycji zaplanowanej w budżecie na 2017 rok. Urząd Miejski uzyskał już decyzję od Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków we Wrocławiu na prowadzenie prac konserwatorskich i robót budowlanych w tym miejscu oraz wycinkę kilku drzew; decyzja pozwolenia na budowę wydana została również przez Starostę Legnickiego. Gmina miejska złożyła wniosek o przyznanie pomocy w ramach Wrzosowej Krainy - wniosek został oceniony pozytywnie i oczekuje na rozstrzygnięcie.

Najważniejszą zmianą w Parku Śródmiejskim ma być utwardzenie wszystkich ścieżek oraz budowa nowych ciągów pieszych. Jako, że jest to obszar wpisany do rejestru zabytków, rozmieszczenie ścieżek nawiązywać będzie do historycznego układu. Wszystkie ciągi piesze zostaną utwardzone kostką brukową. Parkowe aleje po renowacji mają swoją nawierzchnią przypominać Aleję Orła Białego w legnickim Parku Miejskim.


Renowacja parku niesie za sobą konieczność wycięcia kilku drzew - będą to jednak tylko rośliny obumarłe, zdeformowane i mogące zagrażać bezpieczeństwu mieszkańców. Na ogół są to drzewa introdukowane i niepożądane w parku.

W ramach prac wymienione zostaną elementy małej architektury. Planowane jest wprowadzenie nowych ławek, koszy na śmieci, latarni oraz stojaków na rowery. Na terenie obiektu znajdą się dwie tablice informacyjne, które przypominać będą historię założenia parkowego. Nowością w tej części Chojnowa będą pojemniki z workami i kosze na psie odchody. Dodatkowo planowana jest wymiana placu zabaw.


Plac Konstytucji 3 Maja - nowa nawierzchnia, nowe rośliny

Kolejnym miejscem na celowniku Urzędu Miejskiego jest Plac Konstytucji 3 Maja.

W ramach prac zaplanowano usunięcie krzewów wyeksploatowanych; są to przede wszystkim ligustry, jaśminowce oraz dzika róża. Pozostałe na placu jałowce zgodnie z założeniem mają zostać odpowiednio uformowane. Plac po zmianach wzbogaci się m.in. o: obwódki z kwitnących krzewów lub bylin, natomiast centralna rabata składać będzie się z roślin jednorocznych, co pozwoli na coroczną zmianę kompozycji.

Podobnie jak park, również plac przy poczcie wzbogaci się o nowe latarnie nawiązujące do tych z Rynku, kosze na śmieci oraz ławki. Wygląd placu dopełni nowa nawierzchnia i krawężniki.

Staw Miejski - powróci to życia?

Staw Miejski... a raczej Łabędzi Staw - bo tak brzmi oryginalna nazwa tego miejsca to od wielu już lat miejsce niemal kompletnie dzikie. Po dawnym kąpielisku nie ma już śladu i raczej nie ma co liczyć na przywrócenie tej funkcji dla obiektu. Mimo wszystko osób odwiedzających to miejsce nie brakuje; znaczna część z nich to wędkarze.

Prace w tym miejscu mają rozpocząć się już tej jesieni od usunięcia krzewów i zarośli. Planowana inwestycja uzyskała wszystkie wymagane decyzje i pozwolenia.

Wokół stawu planowane jest stworzenie ścieżek; teren wzbogaci się o nowe ławki, stojaki oraz śmietniki. Sporą atrakcją dla osób odwiedzający staw mają być małe pomosty oraz altana grillowa.

Być może nowym symbolem tego odradzającego się miejsca zostanie rzeźba wędkarza umieszczona przy altanie, wykonana z gliny rzeźbiarskiej, żelkotu poliestrowego, żywicy i maty szklanej. Poniżej przedstawiamy projekty.


Projektantem wiodącym projektu Parku Śródmiejskiego w Chojnowie była mgr inż. architekt krajobrazu Marta Natalia Marzec , przy współpracy z architektem mgr inż. Włodzimierzem Banasiem właścicielem firmy ARCHIprojekt Włodzimierz Banaś z siedzibą w Lubinie.

Projektantem wiodącym projektu Stawu Miejskiego był mgr inż. arch. Wiesław Reszczyński przy współpracy z mgr inż. Anitą Ptaszyńską ww. osoby reprezentują firmę Stylweiss Jarosław Weiss.

Projektantem wiodącym i pomysłodawcą przy opracowywaniu koncepcji przebudowy Placu Konstytucji 3-Maja będzie mgr inż. architekt krajobrazu Marta Natalia Marzec.


Komentarze

To wandale już zacierają ręce na wieść o nowym stawie
zgłoś komentarz
Najwyższy czas że biorą się za to, bo staw jaki oba parki to zakała miasta, tylko się boję że wyjdzie jak zawsze kiedy bierze się za to urząd, żeby daleko nie szukać spieprzony rynek, donice i upalne dni smród cementu. Czy były jakieś konsultacje społeczne, czy jak zawsze Mytkowska sama wszystko wymyśliła a Serkies poparł, czas pokaże, mam nadzieję że nie będzie źle.
zgłoś komentarz
To wandale już zacierają ręce na wieść o nowym stawie
24 h monitoring na Policji i ...................
zgłoś komentarz
Ale sztosik :))
zgłoś komentarz
Stary numer Serkiesa od kilku kadencji, całą kadencję nie robi nic a na ostatni rok zaczyna inwestycje które zakończą się na sam początek wyborów, ostatnio taki numer zrobił z bieżnią. Jeszcze w przyszłym roku będą podwyżki jak zawsze dla urzędników w magistracie, jak zawsze przed wyborami.
zgłoś komentarz

Dodaj Komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.