Chojnow.pl
Zapoznaj się z naszą Polityką prywatności
facebook twitter YT IG
Logowanie Rejestracja
REKLAMUJ SIĘ NA CHOJNOW.PL SPRAWDŹ NASZĄ OFERTĘ BANERÓW I ARTYKUŁÓW SPONSOROWANYCH

Wielki jubileusz Skoranty w Domu Kultury [ZDJĘCIA]

Autor admin
Data utworzenia: 21 październik 2017, 23:48 Wszystkich komentarzy: 3


Wielki jubileusz Skoranty w Domu Kultury [ZDJĘCIA]

- Szczęśliwi Ci, którzy mają w sercu muzykę i uśmiech na ustach - ta sentencja, autorstwa Franza Schuberta - wybitnego austriackiego kompozytora, towarzyszyła sobotniemu koncertowi z okazji dziesiątej rocznicy powstania Chojnowskiego Chóru Skoranta. Ponad dwugodzinne wydarzenie zapełniło salę widowiskową Domu Kultury w całości.

Chór Skoranta powstał w październiku 2007 roku przy Miejskim Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji w Chojnowie. Pierwszy, bardzo dobrze przyjęty przez publiczność koncert, miał miejsce jednak w lutym 2008 roku.

- Gdy pracowałam jako Główna Księgowa w Chojnowskim Zakładzie Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej, w mojej głowie zrodził się pomysł: założę w Chojnowie chór dla dorosłych. Zaczęłam "wiercić dziurę w brzuchu" dyrektorowi MDK-u p. Horodeckiemu, żeby szukał osoby, która poprowadzi chór od strony muzycznej, czyli dyrygenta - wspomina Krystyna Czapska - założycielka "Skoranty" - Był rok 2005. Miałam nadzieję, że może w przyszłości pewien nauczyciel śpiewu odejdzie na emeryturę i poprowadzi taki chór. W 2006 roku przeszłam na emeryturę i zostałam Radną Rady Miejskiej w Chojnowie. Znowu zaczęłam marzyć o chórze w naszym mieście. Marzenie się spełniło. Dyrygentem został p. Zenon Chmielewski - nauczyciel muzyki, doświadczony w pracy z młodzieżą i w prowadzeniu chórów dziecięcych i młodzieżowych. Wspólnie z chórzystami stworzyliśmy wspaniałą rodzinę chóralną i tak jest do dzisiaj.

Zenon Chmielewski, doskonale znany w Chojnowie nauczyciel muzyki z "czwórki", dyrygował chórzystami Skoranty do 2014 roku. Obecnie zespół występuje pod batutą Piotra Koziara - absolwenta wydziału dyrygentury chóralnej Akademii Muzycznej w Poznaniu. Skorantę w chwili obecnej reprezentuje 28 kobiet i 10 mężczyzn.

Sobotni koncert stanowił okazję do podziękowań, życzeń i gratulacji. Wydarzenie zaczęło się jednak od występu jubilatów. Koncert zainaugurowała pieśń Gaude Mater Polonia - jeden z najstarszych religijnych utworów liryki polsko-łacińskiej. Chórowi na scenie akompaniował Tomasz Susmęd.

Wydarzenie swoją obecnością zaszczycili przedstawiciele lokalnych samorządów - z burmistrzem Janem Serkiesem, wójtem Andrzejem Pyrzem i wicestarostą Krzysztofem Sowińskim na czele. Na sali tego dnia nie zabrakło także przedstawicieli miejskich i gminnych placówek i stowarzyszeń.

- Ktoś kiedyś, bardzo pięknie i dosadnie powiedział, że największym skarbem każdej społeczności są ludzie aktywni. Ludzie, którzy potrafią tak dużo czynić na rzecz drugiego człowieka. To oni właśnie wytyczają kierunki rozwoju, to oni zakładają stowarzyszenia, które wspierają innych. Właśnie taką osobą w Chojnowie jest pani Krystyna Czapska, dzięki której, możemy dzisiaj się tutaj spotkać - zaznaczył burmistrz Jan Serkies, dziękując założycielce chóru za wieloletnią pracę i zaznaczając ogromny wkład chóru w promocję Chojnowa.

O sporym wkładzie zespołu w rozpoznawalność naszego miasta wspomniał także obecny na wydarzeniu Prezes Dolnośląskiego Oddziału Polskiego Związku Chórów i Orkiestr, który odznaczył zarówno członków zespołu jak i osoby zaangażowane w jego funkcjonowanie.
Komentarze

To zwykły chór kościelny i beztalencia, bardzo niski poziom, cały ten anturaż, stroje i goście tego nie zmienią. Jeszcze prezenciki sobie wręczają i jakieś odznaczenia dla politykierów z miasta i gminy, kto za to płaci, Ja,Ty , Wy? tak wszyscy płacimy za ten badziew.
zgłoś komentarz
życzę chórowi ,,Skoranta,jeszcze wielu lat działalności i odniesienia kolejnych sukcesów w swojej pracy
zgłoś komentarz
"wielu kolejnych sukcesów" podaj choć jeden ich sukces, bo z tego co mi wiadomo nie mają ani jednego :)
zgłoś komentarz

Dodaj Komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.