Chojnow.pl
Zapoznaj się z naszą Polityką prywatności
facebook twitter YT IG
Logowanie Rejestracja
REKLAMUJ SIĘ NA CHOJNOW.PL SPRAWDŹ NASZĄ OFERTĘ BANERÓW I ARTYKUŁÓW SPONSOROWANYCH

"Bolesławiec" w Chojnowie [ZDJĘCIA]

Autor admin
Data utworzenia: 30 październik 2017, 11:02 Wszystkich komentarzy: 0


"Bolesławiec" w Chojnowie [ZDJĘCIA]

Bolesławiec - dla nas, w Chojnowie, to po prostu nazwa pobliskiego miasta; jednak dla większości ludzi w Polsce (i nie tylko) słowo to budzi inne skojarzenie - ceramika, która jest produktem znanym i cenionym nie tylko w Europie ale i na całym świecie. Po ogromnej popularności jaką zdobyła w Stanach Zjednoczonych obecnie podbija rynek japoński. W październiku i listopadzie wytwory ze światowej stolicy ceramiki oglądać możemy w salach wystawowych Muzeum Regionalnego. Za nami wernisaż wystawy.

- Wystawa prezentuje jeden z symboli rzemiosła Dolnego Śląska, jakimi są wytwory ceramiczne pochodzące z Bolesławca - informuje Muzeum Regionalne, gospodarz wystawy - Naczynia, wytwarzane z różnych odcieni gliny, od najcenniejszej - czerwonej, poprzez szarą do jasnej i niemal białej, dla zwiększenia walorów użytkowych i estetycznych pokrywane były polewami. Najstarsze otrzymywały polewy kobaltowe. Najpopularniejszym kolorem jednak stały się polewy w różnych odcieniach brązu, a kiedy w początkach XX wieku większość naczyń powstawała z jasnej glinki koolinowej, powierzchnię zaczęto ozdabiać za pomocą stempli z dekoracją w odcieniach kobaltu.

Pobliski Bolesławiec od wieków związany jest ściśle z garncarstwem i przemysłem ceramicznym - wszystko za sprawą bogactwa naturalnego dorzecza Bobru i Kwisy, jakim są bogate złoża glin, odpowiednich do produkcji wyrobów kamionkowych wypalanych w wysokich temperaturach. Najwcześniejsza wzmianka o garncarzu z Bolesławca pojawiła się miejskich księgach Świdnicy w roku 1380. Funkcjonowanie bolesławieckiego cechu garncarzy w dokumentach historycznych znajduje potwierdzenie w 1547 roku.


W 1897 roku w Bolesławcu powstała Zawodowa Szkoła Ceramiczna, na czele której stanął dr Wilhelm Pukall - kierownik techniczny Królewskiej Manufaktury Porcelany w Berlinie. Z osiągnięć szkoły korzystały miejscowe zakłady ceramiczne; w 1936 roku z inicjatywy Zawodowej Szkoły Ceramiki powstał związek sześciu zakładów ceramicznych produkujący naczynia pod wspólną nazwą "Bunzlauer Braunzeug". Pomimo zniszczeń wywołanych II wojną światową, już w 1946 roku rozpoczęto reaktywację miejscowych zakładów ceramicznych. Tego trudnego zadania podjął się wybitny polski ceramik Tadeusz Szafran. I tak - w dawnej fabryce Julius Paul & Sohn swoją działalność rozpoczęła Spółdzielnia CPLiA "Ceramika Artystyczna", która dzięki współpracy z PWSSP we Wrocławiu szybko osiągnęła wysoki poziom artystyczny.

Na wystawie znajdziemy przede wszystkim przykłady wytwórczości z XVII i XIX wieku; a także dzbany ozdobione plastycznymi nakładkami z drugiej połowy XVIII wieku i z wieku XIX. Osobną grupę stanowią wytwory powstałe od końca XIX wieku po lata trzydzieste wieku dwudziestego oraz dzieła współczesne.

Bolesławiecką ceramikę w salach wystawowych chojnowskiego zamku piastowskiego oglądać możemy już teraz i przez najbliższy miesiąc. W miniony piątek muzeum gościło wernisaż wystawy, z którego fotorelację publikujemy poniżej.
Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj Komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.