Chojnow.pl
Zapoznaj się z naszą Polityką prywatności
facebook twitter YT IG
Logowanie Rejestracja
REKLAMUJ SIĘ NA CHOJNOW.PL SPRAWDŹ NASZĄ OFERTĘ BANERÓW I ARTYKUŁÓW SPONSOROWANYCH

Ponad tysiąc nowości wydawniczych w bibliotekach PZS

Autor Kasia_
Data utworzenia: 08 grudzień 2017, 23:08 Wszystkich komentarzy: 0


Ponad tysiąc nowości wydawniczych w bibliotekach PZS

Jak zwykła mawiać Wisława Szymborska – „Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”.

Nadzieja lepszych dni – Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa w Powiatowym Zespole Szkół w Chojnowie

Kto nie wyrobił w sobie nawyku czytania, nie czuje co prawda bólu fizycznego czy psychicznego dyskomfortu, ale nie zauważa też braku ważnego składnika, który odpowiada za kształt jego życia i przyjęty system wartości. Maria Dąbrowska napisała, że: „Książka i możliwość czytania to jeden z największych cudów ludzkiej cywilizacji”. Młoda bohaterka z powieści Danuty Awolusi „Na wysokim niebie” w podobnym tonie wypowiada się na stronach książki, mówiąc: „Umiejętność czytania, która była przecież darmowa, uważałam za najdoskonalszy wynalazek na świecie”.


Cóż jest takiego ważnego w czytaniu? Może to, że:

· mamy odwagę myśleć samodzielnie i nie musimy naśladować innych;

· stajemy się mądrzejsi poznając przemyślenia autorów, których: „książki są statkami myśli pływającymi po falach życia i czasu, niosącymi cenny ładunek od jednego pokolenia do drugiego”;

· uczymy się bycia człowiekiem i nie podejrzewaliśmy wcześniej, że dochodzenie do pełni człowieczeństwa to tak trudny, ale przepiękny proces;

· zdumiewa nas ogrom wiedzy i fantazji;

· dobrze spędzamy czas, gimnastykując umysł i serce…


Warto też zapytać, cóż jest takiego ważnego w pisaniu? Francuski pisarz Antoine de Saint-Exupery mawiał: „Żeby pisać, trzeba żyć. Nie cierpię ludzi, którzy piszą dla zabawy, szukają efektów, trzeba mieć po prostu coś do powiedzenia”. Jeśli autor ma coś istotnego do powiedzenia, znajdzie czytelnika, który zechce to poznać i zmierzyć się z jego zdaniem”.


Zamieszczone powyżej słowa potwierdzają potrzebę działań podjętych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, które od 2016 r. wdraża Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa. Ma on na celu wspieranie organów prowadzących szkoły w zakresie rozwijania zainteresowań uczniów poprzez promocję czytania, w tym zakup nowości wydawniczych.


Biblioteki Powiatowego Zespołu Szkół w Chojnowie już po raz drugi stały się beneficjentami tego programu. Na różne typy szkół (technikum, liceum ogólnokształcące, zasadniczą szkołę zawodową) otrzymano dotację w wysokości ponad 23 tys. zł. To poważny zastrzyk gotówki, który umożliwił zakup wielu pozycji książkowych, oczekiwanych i proponowanych przez uczniów oraz wybranych przez nauczycieli i bibliotekarzy. Za tę kwotę zakupiono 1064 egzemplarzy książek.

Udział w programie umożliwił szkole realizację wielu działań związanych z promowaniem czytelnictwa.

W roku 2017 - Roku Josepha Conrada-Korzeniowskiego - zorganizowano konkurs wiedzy o życiu i twórczości pisarza, który odbył się pod hasłem: „Idź za marzeniem, idź aż do końca” oraz konkurs plastyczny „Morze jak życie”. Uczniowie wysłuchali audycji radiowej pt. „Na czym polega fenomen Conrada?” oraz obejrzeli fragmenty filmu „Czas apokalipsy.”

1 czerwca 2017 r. szkoła włączyła się w ogólnopolską akcję „Jak nie czytam, jak czytam”. Na boisku szkolnym przy ul. Wojska Polskiego, podczas Dni Sportu w PZS, podjęta została próba bicia rekordu czytania w jednym czasie wybranej książki.


Podejmując współpracę z Miejską Biblioteką Publiczną w Chojnowie, uczniowie uczestniczyli w Narodowym Czytaniu „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego. Pan Młody i Panna Młoda w strojach krakowskich pięknie prezentowali się, czytając fragmenty dramatu zarówno na lekcjach, jak i na chojnowskim Rynku. W październiku, Miesiącu Bibliotek Szkolnych, odbył się szereg spotkań pod hasłami: „Książka szuka swego czytelnika” i „Książka nas łączy”. Efektem zajęć były liczne recenzje i rekomendacje wybranych przez uczniów książek.

Czytamy w nich:

To chyba jedna z niewielu książek o tej tematyce, która może zaskoczyć czytelnika. Jestem pełna podziwu dla autorki za odwagę pisania o tak „niemodnych rzeczach”. Przepięknie wydana i wartościowa książka. Uważam, że powinna być przeczytana przez każdego. Z całego serca polecam („Bóg w wielkim mieście” K. Olubińska)

Świat po II wojnie światowej nie jest już taki, jakim był. Wysoki poziom radiacji zamienił niektórych ludzi w potwory… Powieść pokazuje, jak wygląda życie w trudnych warunkach, w ciągłym stresie i strachu… jest skierowana szczególnie dla osób, które interesują się światem postapokaliptycznym, jak i fanów survivalu. („Metro 2035” D. Glukhovsky)

Powieść uważam za godną polecenia, ponieważ ma wciągającą fabułę, wyraziste postacie i ciekawego głównego bohatera. Polecam ją również dlatego, że tworzy wspaniały klimat, a czytelnik współczuje bohaterom i rozumie ich emocje. Powieść czyta się lekko, czasem jest smutno, czasem wesoło... Różnorodność lokacji, w których toczy się historia, jest wspaniała. Śmiało mogę ją polecić miłośnikom gier komputerowych i fantastyki. ( „Pieśń o Nechjo” A. Reszko)

Książka przedstawia życie sportowca, ale pasuje do każdego z nas… Jeżeli czegoś mocno chcemy, jesteśmy w stanie to osiągnąć. Praca nad sobą, samozaparcie i dążenie do celu to sposób na osiągnięcie sukcesu w każdej dziedzinie życia - „(…) nigdy się nie poddawajcie” („Sebastian Mila –piłkarski dyrygent” M. Rosłoń)

Uczniowie brali też udział w lekcjach przebiegających pod hasłem: „O co chodzi z tym czytaniem?” i w spotkaniu biblioterapeutycznym w ramach cyklu „Z książek wyczytane”. Celem zajęć było podjęcie dyskusji na temat znaczenia czytania i roli książek w różnych sytuacjach ludzkiego życia.W związku z dużym zainteresowaniem literaturą fantasy na spotkaniach prezentowano też ulubione fragmenty tych utworów, a biblioteka włączyła się w obchodyŚwiatowego Dnia Czytania Tolkiena.

Były też działania skierowane do rodziców. Przygotowano informację i przekazano ulotkę, w której podkreślono, jak ważne jest rozbudzanie potrzeby czytania, gdyż książka może uchronić przed uzależnieniem, nawet od komputera, i uzdrowić trudne domowe relacje. W listopadzie we współpracy z MBP odbyło się spotkanie autorskie z panem Sławomirem Koprem, autorem wielu historycznych książek.

Realizacja projektu, w którym biorą udział obie biblioteki Powiatowego Zespołu Szkół w Chojnowie zbliża się ku końcowi. Ufamy, że wszystkie podjęte działania oraz zauktualizowany i urozmaicony księgozbiór zaowocują zwiększoną liczbą czytelników.

Młodzi czytający to nasza radość i przyszłość – to nadzieja lepszych dni.

Nauczyciele-bibliotekarze
PZS w Chojnowie
Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj Komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.