Chojnow.pl
Zapoznaj się z naszą Polityką prywatności
facebook twitter YT IG
Logowanie Rejestracja
REKLAMUJ SIĘ NA CHOJNOW.PL SPRAWDŹ NASZĄ OFERTĘ BANERÓW I ARTYKUŁÓW SPONSOROWANYCH

Henryk Marszałek i Wojciech Drzewicki o najdłuższym państwie świata

Autor admin
Data utworzenia: 18 grudzień 2017, 14:15 Wszystkich komentarzy: 0


Henryk Marszałek i Wojciech Drzewicki o najdłuższym państwie świata

Z czym kojarzy nam się Chile? Wielu z nas z pewnością przypomni sobie mapę Ameryki Południowej a na niej dziwnie wyglądający, niezwykle wąski i bardzo długi kraj; osoby interesujące się historią i gospodarką być może przypomną sobie zasłyszany kiedyś termin "chilijski cud" jaki nastąpił w czasie dyktatury Augusto Pinocheta; miłośnicy piłki nożnej z kolei słysząc Chile przypominają sobie, kto aktualnie jest mistrzem Ameryki i kto spektakularnie nie awansował na mundial... A kto z Was słyszał o kimś takim jak Ignacy Domeyko? To właśnie śladem Domeyki do Chile wyruszyli goście piątkowego spotkania zorganizowanego przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Domu Schrama.

Gośćmi wydarzenia byli prof. Henryk Marszałek - kierownik wyprawy oraz doskonale znany w Chojnowie dr Wojciech Drzewicki. Oprócz tej dwójki, do Chile wybrał się także mgr Krzysztof Moskwa oraz studenci Instytutu Nauk Geologicznych Uniwersytetu Wrocławskiego - Dagmara Mokanek i Tomasz Mastalerz.

Ignacy Domeyko, pomimo iż był Polakiem, dzisiaj paradoksalnie bardziej znany jest za granicą niż w Polsce. Bohater piątkowego spotkania był geologiem, mineralogiem, inżynierem górnictwa oraz meteorologiem, który w 1837 roku wyjechał do Chile, gdzie stworzył podstawy eksploatacji bogactw mineralnych kraju. Dla Chilijczyków Domeyko to osoba, której zawdzięczają rozwinięty przemysł górniczy, upowszechnienie oświaty, polepszenie jej poziomu oraz obudzenie ruchu intelektualnego w tym zaniedbanym dotąd pod względem kultury kraju.

Jednym z punktów ekspedycji Uniwersytetu Wrocławskiego było odwiedzenie domu, w którym żył i tworzył Ignacy Domeyko a także szkoły w La Serenie, którą współtworzył. Wyprawa skupiła się na północnej części Chile.

Uczestnicy wyprawy oprócz promocji dorobku Ignacego Domeyki, za cel postawili sobie także nawiązanie kontaktu przez Instytut Nauk Geologicznych Uniwersytetu Wrocławskiego z chilijskimi uczelniami w Santiago, La Serenie i Antofagaście. Wizyta w Chile miała jeszcze jeden ważny cel - była nim kopalnia Sierra Gorda, która od kilku lat należy do polskiego KGHM.

Wyprawa objęta była honorowym patronatem rektora Uniwersytetu Wrocławskiego, prof. Adama Jezierskiego oraz głównego geologa kraju prof. Mariusza Jędryska. Głównymi sponsorami wyprawy była Fundacja KGHM Polska Miedź oraz przedsiębiorstwo Kret i S-ka Tadeusz Kret z Chojnowa.

Spotkanie stanowiło także otwarcie wystawy na którą składają się zdjęcie autorstwa Wojciecha Drzewickiego.
Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj Komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.