Query error chojnow.pl - Ruszyła akcja "Choinka i Karp". Miejsca handlu rybami i tereny leśne pod okiem stróżów prawa
Chojnow.pl
Zapoznaj się z naszą Polityką prywatności
facebook twitter YT IG
Logowanie Rejestracja
REKLAMUJ SIĘ NA CHOJNOW.PL SPRAWDŹ NASZĄ OFERTĘ BANERÓW I ARTYKUŁÓW SPONSOROWANYCH

Ruszyła akcja "Choinka i Karp". Miejsca handlu rybami i tereny leśne pod okiem stróżów prawa

Autor admin
Data utworzenia: 21 grudzień 2017, 09:40 Wszystkich komentarzy: 0


Ruszyła akcja "Choinka i Karp". Miejsca handlu rybami i tereny leśne pod okiem stróżów prawa

Nielegalne pozyskiwania drzewa w lesie oraz nieodpowiednie traktowanie żywych ryb przeznaczonych na sprzedaż to rzecz powszednia w okresie przedświątecznym. Funkcjonariusze z Komendy Miejskiej Policji w Legnicy, Straży Leśnej i Straży Rybackiej przeprowadzają wzmożone przedświąteczne działania „CHOINKA i KARP”. Wspólne patrole służą działaniom profilaktycznym i poprawie bezpieczeństwa na terenie powiatu legnickiego.

Od kilku dni na terenie powiatu legnickiego kontrolowane są miejsca w których prowadzona jest sprzedaż choinek bądź karpi. Celem wspólnych patroli jest poprawa bezpieczeństwa, przypominanie obowiązujących przepisów i konsekwencji prawnych.

- Policjanci wspólnie z funkcjonariuszami Straży Leśnej poza sprawdzaniem punktów sprzedaży choinek, pod kątem ich źródła pochodzenia, patrolują tereny leśne mając na uwadze miejsca ewentualnego pozyskiwania drzewek - zaznacza mł. asp. Jagoda Ekiert z biura prasowego legnickiej komendy - Kontrolując punkty sprzedaży karpi funkcjonariusze Policji wspólnie ze Strażą Rybacką zwracają uwagę na warunki w jakich przetrzymywane są karpie ich pochodzenie oraz sposób ich przetransportowywania.

Policja przypomina:

Nielegalne pozyskiwanie drzewa w lesie, którego wartość nie przekracza kwoty 500 złotych jest wykroczeniem, za które grozi do 30 dni kary aresztu, kary ograniczenia wolności do1 miesiąca albo kary grzywny do 5 tys. złotych. Jeśli wartość drzewa jest jednak większa, to za jego kradzież lub przywłaszczenie można trafić nawet na 5 lat do więzienia. Nie bez winy pozostanie i ten, który kupi choinkę, która jak mógł przypuszczać pochodzi z nielegalnego źródła. Nabywca w takim przypadku narazić się może na odpowiedzialność za wykroczenie, bądź przestępstwo paserstwa.

Jeśli chodzi z kolei o handel żywymi rybami, to kontroli będzie podlegać sposób postępowania z nimi. Obowiązujące regulacje prawne stanowią, że ryby należące do kręgowych objęte są ochroną prawną przewidzianą w Ustawie o ochronie zwierząt. Dlatego też na sprzedawcach i nabywcach ciąży obowiązek ich humanitarnego traktowania. Egzemplarze przeznaczone do sprzedaży muszą być przetrzymywane w odpowiedniej ilości wody, a sprzedawane żywe transportowane tak, aby miały możliwość oddychania. Uśmiercanie ich również powinno przebiegać w sposób humanitarny, w miejscu do tego wydzielonym i przez osobę uprawnioną.


Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj Komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.