Chojnow.pl
Zapoznaj się z naszą Polityką prywatności
facebook twitter YT IG
Logowanie Rejestracja
REKLAMUJ SIĘ NA CHOJNOW.PL SPRAWDŹ NASZĄ OFERTĘ BANERÓW I ARTYKUŁÓW SPONSOROWANYCH

Krótka historia choinki – tego nie wiedziałeś o świątecznym drzewku

Autor Kasia_
Data utworzenia: 25 grudzień 2017, 10:02 Wszystkich komentarzy: 0


Krótka historia choinki – tego nie wiedziałeś o świątecznym drzewku

W okresie bożonarodzeniowym niemal na całym świecie dekoruje się choinki. Pomysłów na ich oryginalną aranżację jest niezliczona ilość. Wszyscy każdego roku rywalizują między sobą, kto będzie posiadaczem najpiękniejszego drzewka. Organizowanych jest wiele konkursów na najlepiej przystrojone drzewko. Skąd jednak wziął się zwyczaj ozdabiania choinek?

Tradycja ta w Europie sięga końca XV wieku, zwyczaj ten do Polski przywędrował jednak dopiero w XIX stuleciu.

Jak to się zaczęło?

Święta Bożego Narodzenia zaczęto obchodzić w IV wieku na terenie Bliskiego Wschodu, lecz w tamtym czasie istniał jedynie zwyczaj dekorowania domu roślinnymi wieńcami.

Zaczęło się w raju…

W średniowieczu na terenie Europy bardzo popularne stały się tzw. dramaty o Adamie i Ewie – krótkie przedstawienia bożonarodzeniowe, odpowiedniki dzisiejszych jasełek, które symbolizowały czas oczekiwania. Ważnym elementem tych przedstawień była scenografia, która miała obrazować rajskie krajobrazy. Wszelkie drzewa dekorowane więc były symbolicznie czerwonymi jabłkami. Z racji tego, że Biblia nie określała jasno, jakie gatunki drzew znajdowały się w raju, na potrzeby przestawień wykorzystywano drzewka, które występowały w danym regionie. Właśnie dlatego na terenach, na których 24 grudnia przypada zima, stawiano drzewa iglaste i ozdabiano je czerwonymi jabłkami.

Później była Alzacja

Za ojczyznę bożonarodzeniowej choinki uznaje się Alzację, która leży na granicy Francji i Niemiec. Pierwszy znany przekaz o świątecznym drzewku pochodzi z 1492 roku. Mowa w nim o dekorowanych jodłach, które stanęły w katedrze w Strasburgu i 9 innych kościołach. W XVI wieku zwyczaj dekorowania choinek w okresie bożonarodzeniowym rozpowszechnił się już w całych Niemczech, a stamtąd zaczął przenikać do Europy. Początkowo świątecznymi drzewkami dekorowano miejsca publiczne, dopiero później zwyczaj ten przeniósł się do prywatnych domostw.

A jak było w Polsce?

Pierwsze wzmianki o świątecznych drzewkach w Polsce pochodzą XVII wieku. W 1698 roku nie stawiano jeszcze choinek w domach, ale już wtedy można je było kupić na świątecznym jarmarku w Gdańsku. Tradycja ubierania choinek na dobre zagościła w naszym kraju dopiero w XIX wieku. Pierwsze choinki w Warszawie pojawiły się na przełomie XVII i XIX wieku za sprawą Prusaków.

W wielu regionach naszego kraju choinkę zastępowano krzakiem jodłowym lub świerkowym, który zawieszany był na pułapie w izbie. Dekorowano go owocami i słodyczami, a w niektórych domach również ozdobami wykonanymi z opłatka.

Choinka na świecie

W USA choinki są obecnie nieodłącznym elementem świątecznego krajobrazu. Tradycja ubierania bożonarodzeniowych drzewek zapoczątkowana została tam dopiero w XVII wieku za sprawą niemieckich żołnierzy, którzy brali udział w walkach o niepodległość w Stanach Zjednoczonych.

Świąteczne drzewko najpóźniej dotarło do Watykanu. Pierwszą choinkę na placu św. Piotra ustawiono dopiero w 1982 roku. Stało się tak na życzenie papieża Jana Pawła II. Od tego czasu każdego roku do Watykanu trafia drzewko z innego regionu świata. W 1997 roku stanęła tam choinka z polskich Tatr.


Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj Komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.