Query error chojnow.pl - Bożonarodzeniowe tradycje – stałe elementy polskiego świętowania
Chojnow.pl
Zapoznaj się z naszą Polityką prywatności
facebook twitter YT IG
Sign in Sign up
REKLAMUJ SIĘ NA CHOJNOW.PL SPRAWDŹ NASZĄ OFERTĘ BANERÓW I ARTYKUŁÓW SPONSOROWANYCH

Bożonarodzeniowe tradycje – stałe elementy polskiego świętowania

Author: Kasia_
Creation date: 26 December 2017, 10:24 All comments: 0


Bożonarodzeniowe tradycje – stałe elementy polskiego świętowania

Polska kultura może pochwalić się licznymi bożonarodzeniowymi zwyczajami, które przekazywane są z pokolenia na pokolenie i ściśle przestrzegane.

Jedną z najpopularniejszych tradycji jest ta, która mówi, że na wigilijnym stole powinno znaleźć się 12 potraw. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj: klik.

Bez jakich elementów żaden Polak nie wyobraża sobie świąt Bożego Narodzenia? Nie trzeba chyba wspominać o ubieraniu choinki. O tym, skąd wziął się ten zwyczaj, przeczytasz tutaj: klik.

Na wigilijnym stole w polskich domach nie może zabraknąć sianka i świątecznego opłatka, którym podzieli się rodzina. Wspominając o opłatku, nie można zapominać, że dzielimy się nim nie tylko z najbliższą rodziną. Każdy gospodarz zanosi także opłatek zwierzętom w swoim gospodarstwie. Dawne wierzenia głoszą, że podobno w tę wyjątkową noc można usłyszeć, jak zwierzęta przemawiają ludzkim głosem.

W większości domów w wigilijny wieczór pozostawiane jest jedno wolne miejsce przy stole. Jedni uważają, że ma ono czekać na zbłąkanego wędrowca, inni, że przeznaczone jest one dla dusz naszych bliskich, którzy już odeszli.

Przed rozpoczęciem uroczystej wieczerzy, czyta się Ewangelię.

W wielu polskich domach kultywuje się śpiewanie kolęd i pastorałek oraz rodzinne wyjścia na Pasterkę.

Starsze osoby wspominają także, że dawniej spod obrusa wyciągało się źdźbła sianka. Najdłuższe z nich wróżyło długie lata życia. Istnieją też inne wigilijne wróżby, m.in. gospodynie domowe pilnują, aby wszyscy domownicy spróbowali maku – czy to w postaci kutii, czy makowca – ma to zapewnić bogactwo i pomyślność na najbliższy rok.


Comments

This entry has no comments yet.

Add Comment

You have to be loggin to add comment.