Chojnow.pl
Zapoznaj się z naszą Polityką prywatności
facebook twitter YT IG
Logowanie Rejestracja
REKLAMUJ SIĘ NA CHOJNOW.PL SPRAWDŹ NASZĄ OFERTĘ BANERÓW I ARTYKUŁÓW SPONSOROWANYCH

Uroczystość uhonorowania grobu bohatera polskiej niepodległości przez IPN

Autor Chojnowska Drużyna Strzelecka
Data utworzenia: 13 październik 2020, 12:38 Wszystkich komentarzy: 3


Uroczystość uhonorowania grobu bohatera polskiej niepodległości przez IPN

W niedzielę 11 października na chojnowskiej ziemi odbyła się uroczystość uhonorowania grobów bohaterów polskiej niepodległości w ramach projektu „Ocalamy”.

Rozpoczęciem uroczystości o godz. 9.45 w kościele pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Chojnowie był rys historyczny prof. dr hab. Kazimiera Jaworska, prof. Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu o księdzu Adamie Łańcuckim i w kontekście jego przybycia przed 75 laty z dużą grupą kresowian do Chojnowa. Następnym punktem tego wydarzenia była Msza św. Podczas mszy wystawione były poczty sztandarowe Chojnowskiej Drużyny Strzeleckiej i Powiatowego Zespołu Szkół w Chojnowie.

Po Mszy Św. poczty sztandarowe i Strzelcy przemaszerowali ulicami Chojnowa przy akompaniamencie werbla na cmentarz komunalny pod grób ks. Adama Łańcuckiego, gdzie odbyła się druga część uroczystości. Przemarsz kolumny z Pocztami Sztandarowymi na cmentarz osłaniany był przez Chojnowskich Motocyklistów (którym serdecznie dziękujemy za ich zaangażowanie).

W drugiej części uroczystości brali udział: przedstawiciel IPN, inicjatorzy tego wydarzenia, rodzina ks. Łańcuckiego, władze miasta i gminy, duchowni, Strzelcy, młodzież Powiatowego Zespołu Szkół oraz mieszkańcy Chojnowa.

Chojnowska Drużyna Strzelecka wystawiła honorową wartę przy grobie ks. Adama Łańcuckiego, ustawiła poczet sztandarowy, komendant Drużyny Strzeleckiej por. ZS Czesław Dul odczytał apel pamięci.

Uroczystość rozpoczęła się od odśpiewania hymnu RP, przemówień okolicznościowych (wystąpienie przedstawiciela IPN, członka rodziny, młodzieży szkolnej). Kolejnym punktem programu była modlitwa, apel pamięci, złożenie wieńców i przekazanie przez rodzinę ks. A. Łańcuckiego na ręce dyrektora chojnowskiego Muzeum Regionalnego Mariusza Garbera pamiątki rodzinnej – zegarka, który służył ks. A. Łańcuckiemu przez całe życie na ziemi chojnowskiej.

Ks. Łańcucki (ur. 24.12.1880) zapisał się w historii nie tylko jako dobry duszpasterz ale i wielki patriota. Na Kresach Wschodnich, skąd pochodził, był kapelanem AK, organizatorem akcji ratowania Żydów z getta w Brzeżanach, angażował się w działalność niepodległościową, organizował pomoc potrzebującym. Prześladowany przez UPA, NKWD, Niemców, a po wojnie przez UB. Kilkakrotnie skazywany na karę śmierci za swoją postawę patriotyczną i duszpasterską. Zmarł 23 maja 1961 roku, pochowany został na cmentarzu w Chojnowie.

Dziękujemy za decyzję Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej Komisji Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu dr Jarosława Szarka o uznanie mogiły księdza kanonika Adama Łańcuckiego za grób weterana walk o wolność i niepodległość Polski oraz o wpisanie tej mogiły pod nr 930 w ewidencji tworzonej przez Biuro Upamiętnienia Walk i Męczeństwa.

Starszy chorąży ZS Chojnowskiej Drużyny Strzeleckiej

Mirosław Jadach



Komentarze

"Trzykrotnie wydawano na niego wyroki śmierci. Po raz pierwszy uniknął jej w 1918 r., kiedy przed zabójstwem z rąk ukraińskich Strzelców Siczowych (na ich rozkaz wykopał już sobie grób!) uratowała go wieść o nadchodzących polskich oddziałach. Po wybuchu II wojny światowej został z kolei oskarżony przez NKWD o współpracę z Niemcami, a wtedy przed wykonaniem wyroku uratowało go wkroczenie wojsk niemieckich. Jakby tego było mało, swoje trzy grosze musieli dodać nacjonaliści z UPA, którzy na karę śmierci skazali go zaocznie i – według relacji świadków – próbowali zastrzelić go z odległości" Mam pytanie, gdzie można sprawdzić te fantastyczne opowiadania, te i wiele innych fantasy opowieści?
zgłoś komentarz
Please try Google before asking about Excellent Product Info a84_595
zgłoś komentarz
Please try Google before asking about Top Product Tips 038a85_
zgłoś komentarz

Dodaj Komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.