Chojnow.pl
Zapoznaj się z naszą Polityką prywatności
facebook twitter YT IG
Logowanie Rejestracja
REKLAMUJ SIĘ NA CHOJNOW.PL SPRAWDŹ NASZĄ OFERTĘ BANERÓW I ARTYKUŁÓW SPONSOROWANYCH

Co obejmuje ubezpieczenie mieszkania?

Autor materiał partnera
Data utworzenia: 09 grudzień 2022, 06:20


Co obejmuje ubezpieczenie mieszkania?

Ubezpieczenie mieszkania jest możliwe zarówno tuż po jego zakupie, jak i po kilku czy kilkunastu latach użytkowania. Ze względu na to, że roczny koszt takiej polisy – w stosunku do ubezpieczeń komunikacyjnych – jest nieduży, wiele osób zastanawia się, czy takie przedsięwzięcie się opłaca. W tym krótkim poradniku szukamy odpowiedzi na to pytanie; sprawdzamy, co obejmuje ubezpieczenie mieszkania, co tak właściwie daje oraz jak ubezpieczyć swoje mienie.

Dlaczego warto ubezpieczyć mieszkanie?

Nie sposób nie zauważyć, że w ostatnich latach ekstremalne zjawiska pogodowe występujące w Polsce jeszcze bardziej zyskały na sile. Intensywne burze, deszcze nawalne i huragany co roku atakują nasz kraj w okolicach sierpnia, prowadząc do podtopień, powodzi, upadków drzew, zerwań dachów czy przeciekania murów. Każdego roku tysiące nieruchomości ulega zniszczeniu w mniejszym lub większym stopniu wymagającym albo remontu, albo całkowitej przebudowy mienia.

To dopiero początek długiej listy zagrożeń, które trzeba mieć na uwadze, myśląc o ochronie swojego mieszkania. Należy do niej dopisać również awarie różnego rodzaju instalacji lub sprzętów RTV i AGD, uszkodzenie mienia przez domowników oraz osoby trzecie – przypadkowe bądź celowe, a także włamania. Dochodzą również sytuacje, których skutkiem jest narażenie sąsiadów na straty finansowe, np. zalanie ich sufitu czy zarysowanie samochodu przez dziecko bawiące się na podwórku.

Wszystkie te nieszczęśliwe zdarzenia wiążą się z przykrymi konsekwencjami, których punktem wspólnym są wysokie koszty naprawy, remontu bądź zadośćuczynienia poszkodowanym sąsiadom. Ubezpieczenie mieszkania, choć nie zabezpieczy go przed uszkodzeniem lub utratą mienia, to w znacznej mierze odciąży mieszkańców finansowo.

Ubezpieczenie mieszkania – co obejmuje?

O tym, co obejmuje ubezpieczenie mieszkania, decydują Ogólne Warunki Ubezpieczenia (OWU) danej polisy. Jako że ten rodzaj polisy nie należy do ubezpieczeń obowiązkowych, jej zakres nie jest regulowany ustawą. Tym samym może być on różny w każdej firmie. Zazwyczaj jednak ubezpieczenie mieszkania obejmuje:

Ubezpieczenie elementów stałych – konstrukcyjnych lub wyposażenia, których nie da się zdemontować bez użycia narzędzi. To np. ściany, drzwi, okna, sprzęty i meble w zabudowie, podłoga czy ceramika łazienkowa.

Ubezpieczenie ruchomości – wszystkich przedmiotów, które można podnieść bez użycia narzędzi, np. wolnostojące meble i sprzęt RTV, AGD, książki czy sprzęt sportowy. Co ciekawe, do definicji ruchomości domowych zaliczane są również zwierzęta domowe.

OC w życiu prywatnym – dodatkowe ubezpieczenie, w ramach którego ubezpieczyciel odpowiada za szkody wyrządzone osobom trzecim przez ubezpieczonego, jego dzieci lub zwierzęta.

Pakiet Assistance – dodawany do polisy podstawowej lub wymagający dokupienia. To ochrona polegająca na organizowaniu przez ubezpieczyciela doraźnej pomocy fachowców, takich jak hydraulik czy ślusarz.

NNW – ubezpieczenie dodatkowe od następstw nieszczęśliwych wypadków, czyli stanowiące ochronę życia i zdrowia mieszkańców.

Mienie w zakresie podstawowym jest zwykle chronione od zdarzeń losowych wymienionych w OWU, takich jak zalanie, pożar, przepięcie, dym i sadza, huragan czy napór śniegu. Może również występować w wersji All Risks, czyli zapewniać ochronę od wszystkich zdarzeń poza wyłączeniami odpowiedzialności wymienionymi w OWU. Taka polisa znajduje się w ofercie ubezpieczenia mieszkania za pośrednictwem PKO BP.

Poza standardową ochroną warto mieć na uwadze również tę od kradzieży z włamaniem, rabunku i dewastacji. Wówczas ubezpieczeni będą mogli liczyć na odszkodowanie w ramach utraty mienia lub jego celowego uszkodzenia przez osoby trzecie – również na skutek pokonywania zabezpieczeń podczas włamania lub jego próby (np. wyłamanie zamków w drzwiach). W przypadku niektórych Ubezpieczycieli, istnieje możliwość rozszerzenia ochrony o kradzież zwykłą, która różni się od kradzieży z włamaniem brakiem widocznych śladów włamania.

Jak ubezpieczyć mieszkanie?

Polisę mieszkaniową można wykupić podczas spotkania z agentem ubezpieczeniowym, ale także w trakcie rozmowy telefonicznej z konsultantem. W tym drugim przypadku wystarczy kontakt z infolinią bądź wypełnienie formularza online; dokumenty otrzymuje się w wiadomości e-mail, a składkę opłaca przez internet.

Podczas wizyty w agencji należy mieć ze sobą dowód osobisty, ale ubezpieczając mieszkanie online, zwykle nie trzeba dostarczać żadnych dokumentów. Wyjątkiem jest chęć objęcia ochroną przedmiotów kolekcjonerskich czy dzieł sztuki, w przypadku których ubezpieczyciel może wymagać udokumentowania lub określenia ich wartości, a nawet jej potwierdzenia przez rzeczoznawcę.