Chojnow.pl
Zapoznaj się z naszą Polityką prywatności
facebook twitter YT IG
Logowanie Rejestracja
REKLAMUJ SIĘ NA CHOJNOW.PL SPRAWDŹ NASZĄ OFERTĘ BANERÓW I ARTYKUŁÓW SPONSOROWANYCH

Matura 2015. Na początek język polski

Autor admin
Data utworzenia: 04 maj 2015, 10:41 Wszystkich komentarzy: 0


Matura 2015. Na początek język polski

Dziś o godz. 9.00, rozpoczęły się matury. Jako pierwszy, odbywa się obowiązkowy egzamin maturalny z języka polskiego na poziomie podstawowym. Test potrwa 170 minut. Maturzyści mogli zdecydować, czy chcą zdawać egzamin wyłącznie na poziomie podstawowym, czy przystąpić również do testu na poziomie rozszerzonym, który odbędzie się 7 maja.

Obligatoryjne dla wszystkich maturzystów są trzy egzaminy na poziomie podstawowym: języka polskiego, matematyki oraz wybranego języka nowożytnego z listy: angielski, niemiecki, francuski, włoski, hiszpański i rosyjski.

Tegoroczni absolwenci liceów są pierwszym rocznikiem, który w szkole ponadgimnazjalnej uczył się zgodnie z nową podstawą programową kształcenia ogólnego, dlatego będą zdawać maturę w nowej formule. Muszą obowiązkowo przystąpić do jednego egzaminu pisemnego z przedmiotu do wyboru na poziomie rozszerzonym. Chętni mogą przystąpić maksymalnie jeszcze do czterech egzaminów z przedmiotów do wyboru. Zdający maturę w starej formule nie mają obowiązku zdawania egzaminu z przedmiotu do wyboru.

Poza trzeba obowiązkowymi przedmiotami, maturzyści mogli wybrać przedmioty dodatkowe. W tym roku poza językiem polskim, matematyką i językiem nowożytnym, można zdawać: fizykę i astronomię, geografię, chemię, informatykę, biologię, wiedzę o społeczeństwie, historię, filozofię, historię muzyki, historię sztuki, wiedzę o tańcu, język łaciński. W przypadku przedmiotów dodatkowych- nie ma możliwości ich niezaliczenia. Na świadectwie zostanie wpisana liczba uzyskanych punktów.

W tym roku, dla abiturientów z liceów zmieniły się zasady zdawania matury ustnej z języka polskiego. Maturzyści nie przygotowują już prezentacji, a wylosują temat przygotowany przez CKE, dotyczący problemy związanego z tekstem kultury. Po 15 minutach, przystępujący do egzaminu ma wygłosić monolog dotyczący zagadnienia i odpowiedzieć na pytania komisji dotyczące omawianego problemu. Abiturienci z techników, na egzaminie ustnym przedstawiają prezentację.


Wszystkim maturzystom życzymy połamania piór!




Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj Komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.