Chojnow.pl
Zapoznaj się z naszą Polityką prywatności
facebook twitter YT IG
Logowanie Rejestracja
REKLAMUJ SIĘ NA CHOJNOW.PL SPRAWDŹ NASZĄ OFERTĘ BANERÓW I ARTYKUŁÓW SPONSOROWANYCH

I Chojnowska Gala Kresowa za nami

Autor admin
Data utworzenia: 17 październik 2012, 12:09 Wszystkich komentarzy: 0


I Chojnowska Gala Kresowa za nami

Wczoraj, tj. 16 października 2012 r. w sali widowiskowej MOKSiR odbyła się I Chojnowska Gala Kresowa. Na zaproszenie Burmistrza Miasta Chojnowa oraz Wójta Gminy Chojnów przyjechało wiele zespołów kresowych, gospodarzom spotkania wręczono medale za zasługi, wyświetlona została również prezentacja multimedialna przygotowana przez Tomasza Kubę Kozłowskiego.

I Chojnowska Gala Kresowa odbyła się w ramach 11. Legnickich Dni Kresowych. Imprezę propagującą pamięć o naszych rodakach, ziemiach wschodnich, z których wywodzi się wielu chojnowian i mieszkańców okolicznych wsi rozpoczęła prezentacja multimedialna przygotowana i komentowana przez znakomitego historyka, dokumentalistę – Tomasza Kubę Kozłowskiego, na którego wykłady w dużych miastach przychodzą tłumy. Pokaz slajdów jaki zobaczyliśmy nosił nazwę „Z Kresów rodem…”, a poruszał temat wielkich kresowiaków z różnych dziedzin życia politycznego i kulturalnego, wśród których wymienić należy chociażby Macieja Rataja, Polę Raksę czy Annę Seniuk i Emila Karewicza.


Po prezentacji multimedialnej wyróżnieni za swoje zasługi zostali gospodarze spotkania. Na wniosek prezesa Stowarzyszenia Kulturalnego „Krajobrazy” w Legnicy dra Tadeusza Samborskiego za upowszechnianie wiedzy o byłych Kresach Wschodnich II RP Krzyż Kresowy otrzymał Burmistrz Chojnowa Jan Serkies. Za kształtowanie postaw patriotycznych w społeczeństwie i promowanie postawy kombatanckiej w życiu publicznym Krzyż za zasługi dla Związków Kombatantów spoczął na piersi Wójta Gminy Chojnów Mieczysława Kasprzaka.


Po części oficjalnej nadszedł czas na część rozrywkową. Koncert podczas I Chojnowskiej Gali Kresowej rozpoczął Chór Polskiej Macierzy Szkolnej „Polesie”. Między utworami swój wiersz oddający cześć Janowi Pawłowi II wyrecytowała Maria Sulima. Jako kolejna na scenie pojawiła się młodziutka Luba Skryba śpiewając dwa utwory, w tym jeden mający premierę 2 dni temu podczas występu w Prochowicach.


Po występie młodej artystki na scenie niespodziewanie pojawił się zespół Grochowiczanki z Grochowic, a tuż po zespół Wrzos z Chociemyśli. Występy tych zespołów nie były wymienione na plakatach zapraszających na Galę, stąd wystąpiły w ramach muzycznej niespodzianki.


Pomiędzy pełnumi energii i wigoru występach przed publicznością akordeonowy show zaprezentował Sergiej Polaczuk z Brzeszcza nad Bugiem. Ten młody artysta z akordeonem przy piersi porwał publiczność i zebrał zasłużone, gromkie brawa.


Tego wieczoru usłyszeliśmy jeszcze Lubę Skrybę acapella, jeszcze jeden wiersz w wykonaniu Marii Sulimy, zaś na koniec raz jeszcze przed publicznością zaśpiewał chór „Polesie”.


I Chojnowska Gala Kresowa dostarczyła widzom wielu wrażeń. W jej trakcie można było nabyć płyty CD z zarejestrowanymi występami kresowych artystów, tomiki z wierszami Marii Sulimy oraz wiele innych pamiątek okolicznościowych. Dzięki takim spotkaniom pamięć o Kresach nigdy nie zginie, należy ją kultywować i wspierać takie inicjatywy jak ta wczorajsza.
Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj Komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.