Chojnow.pl
Zapoznaj się z naszą Polityką prywatności
facebook twitter YT IG
Logowanie Rejestracja
REKLAMUJ SIĘ NA CHOJNOW.PL SPRAWDŹ NASZĄ OFERTĘ BANERÓW I ARTYKUŁÓW SPONSOROWANYCH

AKADEMIA ŚMIECIOWA. Wykład XI: Co z farbami?

Autor Jerzy Kucharski
Data utworzenia: 07 listopad 2013, 09:47 Wszystkich komentarzy: 3


AKADEMIA ŚMIECIOWA. Wykład XI: Co z farbami?

Zużyć. To prawda. Im więcej zużyjemy farby, tym mamy mniejszy problem. Niemniej jednak producenci farb zapominają, że na opakowaniu powinna znaleźć się stosowna informacja o dalszym postępowaniu z opakowaniem. To nie ważne, że nie lubimy czytać i znamy się na wszystkim. Są wśród nas dociekliwi. Czasami nawet gdybyśmy chcieli, to jest problem. Małe, czarne litery na ciemnofioletowym tle. Też ktoś pomyślał. Producent zadbał o nasze oczy.

Udało mi się odszukać na półce sklepowej puszkę z informacją o dalszym postępowaniu z opakowaniem. Chociaż to nie chińskie znaki, to jednak dla wielu z nas chińszczyzna.

Po kolei. Trójkąt zbudowany z trzech strzałek oznacza symbol materiału nadającego się do recyklingu. Liczba w środku trójkąta, to kod materiału. Jej kod, to 40. FE pod trójkątem, to chemiczny wzór żelaza. Zatem puszka jest stalowa.


Jak to należy odczytać. Po zużyciu farby, puszkę należy potraktować jak złom. A wyschnięta farba? Traktujemy to jak kolorowy złom. Kolorowy, bo pomalowany.

Opakowania aluminiowe będą miały numer 41 ALU. W przypadku aluminium można spotkać się jeszcze z okręgiem z dwóch strzałek.


Tyle o metalach.

Tak na marginesie. Producenci raczą nas instrukcjami obsługi w najprzeróżniejszych językach. Szkoda, że zapominają o bardzo prostej rzeczy. Te informacje muszą być widoczne i czytelne.Jerzy Kucharski
Komentarze

Pierwszy raz słyszę teorię że metalem kolorowym jest metal który jest pomalowany. Ogólnie przyjmowane jest że metale kolorowe to metale nieżelazne. Mija sie to z idą segreacji metalów. Farby mogą zwierać tak niebezpieczne związki których opary moga powalić konia, a tu proszę do kosza z metalami kolorowymi. A jak przygrzeje słoneczko, albo ktoś coś tam dorzuci co wejdzie jedno z drugim w reakcję chemiczną, to przy odrobinie szczęscia może i pier..nie w kosmos ten kubeł i po problemie. ;) ...
zgłoś komentarz
...
Ale tak już bez żartów to dlaczego inne gminy nakazują przekazywac puszki po farbach do tzw. Punktów Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych czyli "zwany w skrócie PSZOK jest miejscem, w którym można bezpłatnie zostawić wytwarzane przez siebie, selektywnie zebrane odpady komunalne, czyli np. zużyte opony; zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny; drewno, tworzywa sztuczne, szkło, papier i metale; zużyte baterie i akumulatory; przeterminowane leki; oleje silnikowe, farby, kleje, środki ochrony roślin." Ja dalej się bede upierał ze w mieście powinien być taki punkt, a nie dziwne teorie jak o metalach kolorowych, co jest sprzeczne z tym co mmnie nauczono w szkole.
zgłoś komentarz
Przeczytałam, zrozumiałam i pozdrawiam Panie Jerzy:)
zgłoś komentarz

Dodaj Komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.